Dlhé, husté a zdravé vlasy sú pomyselnou korunou našej osobnej krásy. Cesta k tomuto cieľu však môže byť celkom dlhá a nie vždy sa v jej priebehu stretnete so stopercentným úspechom. Ako by mala vyzerať správne nastavená podpora rastu vlasov? A je možné mať vlasy dlhšie o 10 cm za mesiac?
Riedke vlasy trápia ako ženy, tak mužov. Dámy si však z tohto problému obvykle viac robia, pretože práve ich hriva sa často považuje za jeden z kľúčových atribútov krásy. Veľký problém môže predstavovať napríklad vypadávanie vlasov , ktoré môže byť spôsobené nielen hormónmi, ale aj nezdravým životným štýlom či zvýšenou stresovou záťažou.
Prečítajte si: Ako na zahustenie vlasov?
Keď už navyše hovoríme o hormónoch, zmeny, ktoré sa týkajú kvality vlasov, si nevšimnete len v čase tehotenstva a po pôrode. Zhoršená kvalita vlasov a pokožky býva aj jedným z mnohých príznakov menopauzy , o ktorom sa navyše zatiaľ toľko nehovorí.
Má cenu skúšať vitamíny na rast vlasov? A čo hovoria o raste vlasov štatistiky?
Obsah článku
Rýchlosť rastu vlasov
Má sa za to, že v priemere nám vyrastie 0,5 až 1,7 cm nových vlasov za mesiac. Čo znamená, že očakávať, že vám vlasy vyrastú za jeden mesiac o 10 cm, nie je úplne realistické. Na druhú stranu, ak sa rozhodnete pre umelé predĺženie vlasov, potom nemusí ísť o nereálnu požiadavku a vaša hriva môže byť dlhšia už za jedno popoludnie. Tiež sa má za to, že počas jedného dňa môžu vlasy poporásť o 0,3 až 0,4 mm.
Čo má vplyv na rast vlasov?
Na rýchlosť rastu vlasov má vplyv široké spektrum faktorov, z ktorých mnohé nemôžeme svojou vôľou ovplyvniť. Veľa záleží napríklad na tom, či vás trápi androgénne alopécia. (Čo je častý problém predovšetkým u mužov.) Jej následkom môžu byť vlasy slabé, pomalšie rastú a nakoniec vypadnú, čo môže viesť k plešateniu.
Ďalej má na vlasy vplyv:
- Anémia
- Infekcia
- Liečba rakoviny
- Hormonálna činnosť (tehotenstvo, pôrod, menopauza, stav štítnej žľazy…)
- Stres
- Starnutie
Aby ste sa teda mohli tešiť z krásnych, dlhých a pestovaných vlasov, nezaobíde sa to bez dôslednejšieho sledovania vášho zdravotného stavu, správnej ošetrujúcej rutiny a zdravšieho životného štýlu .
Čo pomáha na rast vlasov
Vitamíny na rast vlasov
Aby mali vlasy dobrý základ, mali by ste mať jedálniček bohatý na vitamíny a minerály. Niektoré z nich podporujú obnovu buniek. Ďalší môžu mať dobrý vplyv na stav červených krviniek, ktoré po organizme transportujú živiny. Niektoré vitamíny navyše zabraňujú predčasnému poškodeniu a starnutiu a zlepšujú vstrebateľnosť ďalších dôležitých látok, ktoré sú kľúčové aj pre pokožku a nechty.
Medzi kľúčových hráčov v tomto ohľade patria napríklad vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín A, vitamín D či vitamín E. Ďalej venujte svoju pozornosť železu, zinku, medi, selénu a mnohým ďalším.
Bylinky na rast vlasov
V prípade, že sa rozhodnete užívať viaczložkový prírodný doplnok stravy na podporu rastu vlasov, snažte sa v ňom nájsť aj bylinky. Na krásne vlasy sa odporúča napríklad praslička roľná a žihľava dvojdomá. Veľkým kladom bývajú aj pivovarské kvasince, ktoré technicky vzaté síce nie sú bylinkou, ale obsahujú vitamíny skupiny B a množstvo ďalších zložiek, ktoré prospievajú kráse.
Kvalitný šampón a kondicionér
Aj keď je vnútorná výživa veľmi dôležitá, zabúdať by sa nemalo ani na prírodné šampóny a kondicionéry bez sulfátov. Prečo? Predovšetkým preto, že mokré vlasy sú najzraniteľnejšie a najviac náchylné na poškodenie. Preto je dôležité ich šetrne umývať, ale zároveň im pri tom dopriať kvalitnú starostlivosť.
V šampóne aj kondicionéri by nemal chýbať kofeín, ktorý môže stimulovať pokožku hlavy a podporiť vlasové cibuľky v ich väčšej aktivite. Ďalej v šampóne hľadajte extrakt z konope, mäty či levandule. Kondicionér zase môže obsahovať kurkumu a pantenol.
Ošetrujúce oleje
Aby sa vlasy nelámali, nechýbala im hydratácia a dali sa dobre rozčesať, aspoň raz týždenne si urobte olejový zábal, ktorý môže znížiť lámavosť vlasov. Arganový olej sa okrem iného často spája aj s prevenciou vypadávania vlasov, ochranou vlasov pred negatívnymi následkami tepelného stylingu či s podporou normálneho stavu pokožky hlavy .
Raz týždenne si tiež môžete urobiť vlasový zábal z kokosového oleja, avokádového oleja, olivového oleja alebo ricínového oleja.
Ďalšie tipy pre krásne vlasy
Aj keď vaša starostlivosť o vlasy môže byť nastavená dobre, dávajte pozor ešte na to, ako sa k svojim kaderiam každý deň správate. Nerobí im dobre každodenné umývanie, drhnutie uterákom, nešetrné česanie či máčanie v horúcej vode. Tiež sa snažte farbiť šetrnými farbami a zabudnite na peroxid. Čo sa týka fénovania, počkajte, až budú vlasy polosuché. Keď z nich ešte odkvapkáva voda, mohli by sa fénovaním poškodiť. Nikdy nezabúdajte na aplikáciu ochrany proti teplu, nepoužívajte príliš vysoké teploty pri žehlení a kulmovaní av prípade potreby si nechajte u kaderníka skrátiť zničené končeky.
Vďaka všetkým týmto tipom, ktoré zahŕňajú ako správnu vnútornú výživu, tak dobre nastavenú starostlivosť, môžete dosiahnuť najlepšie možné výsledky.