Ako rýchlo rastú vlasy? Niekomu až o 0,4 mm za deň, čím to je?

girl-ge73f6b8cd_1920
Článok zverejnený: 12.8.2023 , dátum aktualizácie: 24.8.2023

Dlhé, husté a zdravé vlasy sú pomyselnou korunou našej osobnej krásy. Cesta k tomuto cieľu však môže byť celkom dlhá a nie vždy sa v jej priebehu stretnete so stopercentným úspechom. Ako by mala vyzerať správne nastavená podpora rastu vlasov? A je možné mať vlasy dlhšie o 10 cm za mesiac?

Riedke vlasy trápia ako ženy, tak mužov. Dámy si však z tohto problému obvykle viac robia, pretože práve ich hriva sa často považuje za jeden z kľúčových atribútov krásy. Veľký problém môže predstavovať napríklad vypadávanie vlasov , ktoré môže byť spôsobené nielen hormónmi, ale aj nezdravým životným štýlom či zvýšenou stresovou záťažou.

Prečítajte si: Ako na zahustenie vlasov?

Keď už navyše hovoríme o hormónoch, zmeny, ktoré sa týkajú kvality vlasov, si nevšimnete len v čase tehotenstva a po pôrode. Zhoršená kvalita vlasov a pokožky býva aj jedným z mnohých príznakov menopauzy , o ktorom sa navyše zatiaľ toľko nehovorí.

Má cenu skúšať vitamíny na rast vlasov? A čo hovoria o raste vlasov štatistiky?

Rýchlosť rastu vlasov

Má sa za to, že v priemere nám vyrastie 0,5 až 1,7 cm nových vlasov za mesiac. Čo znamená, že očakávať, že vám vlasy vyrastú za jeden mesiac o 10 cm, nie je úplne realistické. Na druhú stranu, ak sa rozhodnete pre umelé predĺženie vlasov, potom nemusí ísť o nereálnu požiadavku a vaša hriva môže byť dlhšia už za jedno popoludnie. Tiež sa má za to, že počas jedného dňa môžu vlasy poporásť o 0,3 až 0,4 mm.

Čo má vplyv na rast vlasov?

Na rýchlosť rastu vlasov má vplyv široké spektrum faktorov, z ktorých mnohé nemôžeme svojou vôľou ovplyvniť. Veľa záleží napríklad na tom, či vás trápi androgénne alopécia. (Čo je častý problém predovšetkým u mužov.) Jej následkom môžu byť vlasy slabé, pomalšie rastú a nakoniec vypadnú, čo môže viesť k plešateniu.

Ďalej má na vlasy vplyv:

  • Anémia
  • Infekcia
  • Liečba rakoviny
  • Hormonálna činnosť (tehotenstvo, pôrod, menopauza, stav štítnej žľazy…)
  • Stres
  • Starnutie

Aby ste sa teda mohli tešiť z krásnych, dlhých a pestovaných vlasov, nezaobíde sa to bez dôslednejšieho sledovania vášho zdravotného stavu, správnej ošetrujúcej rutiny a zdravšieho životného štýlu .

Čo pomáha na rast vlasov

Vitamíny na rast vlasov

Ako rýchlo rastú vlasy? Niekomu až o 0,4 mm za deň, čím to je?

Aby mali vlasy dobrý základ, mali by ste mať jedálniček bohatý na vitamíny a minerály. Niektoré z nich podporujú obnovu buniek. Ďalší môžu mať dobrý vplyv na stav červených krviniek, ktoré po organizme transportujú živiny. Niektoré vitamíny navyše zabraňujú predčasnému poškodeniu a starnutiu a zlepšujú vstrebateľnosť ďalších dôležitých látok, ktoré sú kľúčové aj pre pokožku a nechty.

Medzi kľúčových hráčov v tomto ohľade patria napríklad vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín A, vitamín D či vitamín E. Ďalej venujte svoju pozornosť železu, zinku, medi, selénu a mnohým ďalším.

Bylinky na rast vlasov

V prípade, že sa rozhodnete užívať viaczložkový prírodný doplnok stravy na podporu rastu vlasov, snažte sa v ňom nájsť aj bylinky. Na krásne vlasy sa odporúča napríklad praslička roľná a žihľava dvojdomá. Veľkým kladom bývajú aj pivovarské kvasince, ktoré technicky vzaté síce nie sú bylinkou, ale obsahujú vitamíny skupiny B a množstvo ďalších zložiek, ktoré prospievajú kráse.

Kvalitný šampón a kondicionér

Ako rýchlo rastú vlasy? Niekomu až o 0,4 mm za deň, čím to je?

Aj keď je vnútorná výživa veľmi dôležitá, zabúdať by sa nemalo ani na prírodné šampóny a kondicionéry bez sulfátov. Prečo? Predovšetkým preto, že mokré vlasy sú najzraniteľnejšie a najviac náchylné na poškodenie. Preto je dôležité ich šetrne umývať, ale zároveň im pri tom dopriať kvalitnú starostlivosť.

V šampóne aj kondicionéri by nemal chýbať kofeín, ktorý môže stimulovať pokožku hlavy a podporiť vlasové cibuľky v ich väčšej aktivite. Ďalej v šampóne hľadajte extrakt z konope, mäty či levandule. Kondicionér zase môže obsahovať kurkumu a pantenol.

Ošetrujúce oleje

Aby sa vlasy nelámali, nechýbala im hydratácia a dali sa dobre rozčesať, aspoň raz týždenne si urobte olejový zábal, ktorý môže znížiť lámavosť vlasov. Arganový olej sa okrem iného často spája aj s prevenciou vypadávania vlasov, ochranou vlasov pred negatívnymi následkami tepelného stylingu či s podporou normálneho stavu pokožky hlavy .

Raz týždenne si tiež môžete urobiť vlasový zábal z kokosového oleja, avokádového oleja, olivového oleja alebo ricínového oleja.

Ako rýchlo rastú vlasy? Niekomu až o 0,4 mm za deň, čím to je?

Ďalšie tipy pre krásne vlasy

Aj keď vaša starostlivosť o vlasy môže byť nastavená dobre, dávajte pozor ešte na to, ako sa k svojim kaderiam každý deň správate. Nerobí im dobre každodenné umývanie, drhnutie uterákom, nešetrné česanie či máčanie v horúcej vode. Tiež sa snažte farbiť šetrnými farbami a zabudnite na peroxid. Čo sa týka fénovania, počkajte, až budú vlasy polosuché. Keď z nich ešte odkvapkáva voda, mohli by sa fénovaním poškodiť. Nikdy nezabúdajte na aplikáciu ochrany proti teplu, nepoužívajte príliš vysoké teploty pri žehlení a kulmovaní av prípade potreby si nechajte u kaderníka skrátiť zničené končeky.

Vďaka všetkým týmto tipom, ktoré zahŕňajú ako správnu vnútornú výživu, tak dobre nastavenú starostlivosť, môžete dosiahnuť najlepšie možné výsledky.

Mohlo by vás zajímat:  Aktívne čierne uhlie je zázrak pre biele zuby
Značky:, , , , , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares