Ako na zdravé a rýchle opaľovanie. Čo robiť keď sa spálite?

pexels-kindel-media-7294671
Článok zverejnený: 3.7.2023 , dátum aktualizácie: 3.8.2023

Podpora opálenia je v posledných dekádach veľmi žiadaná, pretože bronzová pokožka platí za jeden zo znakov prosperity a zdravia. Lenže, dovolenka v exotike môže mať nepríjemnú dohru. Stačí sa spáliť od slniečka av dohľadnej dobe si môžete zarobiť na obrovský problém. Ako teda na zdravé a rýchle opaľovanie? A aká je prvá pomoc pri spáleninách od slnka?

Pokiaľ si chcete udržať bronzovú pokožku počas celého roka, dosť možno sa rozhodnete navštevovať solárium. Prípadne trávite veľa času na záhrade či na balkóne, kde sa počas prvých pekných dní snažíte zhnednúť.

Lenže, nie všetci máme rovnaký fototyp, takže niektorí ľudia sa počas chvíle na slniečku spália. Veľa citlivá na slnko býva aj detská pokožka. V neposlednom rade, kto sa nechráni pred UV žiarením, ten sa môže ešte tento rok dopracovať k nebezpečnej rakovine kože, ktorá je v mnohých prípadoch aj smrteľná.

Ako sa rýchlo opáliť? A ako sa zbaviť spálenia od slnka? To všetko a oveľa viac vám prezradíme nižšie.

Príznaky slnečných spálenín

Ako na zdravé a rýchle opaľovanie. Čo robiť keď sa spálite?

Či už máte veľmi svetlú pokožku, alebo ste od prírody skôr tmavšie typy, za všetkých okolností je dôležité dodržiavať zásady zdravého opaľovania. V opačnom prípade môže dôjsť po nejakom čase k spáleniu kože ak zmenám znamienok, ktoré môžu vznikať vplyvom patologických procesov, ktoré súvisia s rakovinou.

Medzi hlavné indikátory toho, že ste boli na slnku dlhšie, než ste mali, spoznáte podľa:

  • Červenej či výrazne ružovej pokožky
  • Zápalu
  • Pocitu teplej kože, ktorá je horúca na dotyk
  • Opuchov
  • Bolesti, citlivosti a svrbenie kože
  • Pľuzgierikov na koži, ktoré môžu praskať
  • Boľavých očí
  • Horúčky, bolesti hlavy, únavy a nevoľnosti (ak je spálenie vážne)

V prípade, že zaznamenáte naozaj vážne zmeny vo fungovaní zraku, v prípade, že sú pľuzgiere naplnené hnisom, spálenie od slnka sa nezlepšuje ani po snahe o liečbu domácimi prostriedkami, v prípade veľmi vážnych opuchov a zhoršujúcej sa zimnice, horúčky a bolesti hlavy, bezodkladne vyhľadajte pomoc lekára.

Spáleniny sú extrémne nebezpečné aj pre malé deti. Preto je dobré vedieť, kedy nechodiť s bábätkom von v lete (ideálne sa držte v tieni medzi 11. a 15. hodinou). Chrániť by sa mali aj staršie deti.

Ako na zdravé a rýchle opaľovanie. Čo robiť keď sa spálite?

Prvá pomoc pri spálení od slniečka

Ako na prvú pomoc? Pokiaľ vás trápi horúčka a bolesť, je vhodné užiť voľne dostupný liek, ktorý môže tieto problémy na prechodnú dobu zmierniť. Tiež existujú špeciálne gély a masti, ktoré sa dajú aplikovať na kožu, a ktoré môžu zmierniť bolesť postihnutého miesta. (V tomto ohľade urobíte najlepšie, keď sa poradíte v lekárni.)

Ďalej je dôležité začať s ochladzovaním kože. Stačiť bude čistý uterák, ktorý namočíte do chladnej vody a priložíte ho na spáleninu. Tiež môže pomôcť chladnejšia sprcha alebo kúpeľ. Určite sa tiež snažte podporiť regeneráciu pokožky. Dobrým pomocníkom bývajú peny a krémy s obsahom panthenolu, aloe vera as ďalšími zvláčňujúcimi a vyživujúcimi zložkami. Väčšie úľavy docielite, keď budete tieto produkty medzi aplikáciami skladovať v chladničke.

Keďže došlo s najväčšou pravdepodobnosťou aj k dehydratácii, snažte sa piť väčšie množstvo čistej vody. Vôbec nesiahajte na pľuzgiere a nechajte ich žiť svojim vlastným životom. V neposlednom rade už tiež nechoďte v dohľadnej dobe na slniečko a poriadne sa pred ním chráňte.

Ako na zdravé a rýchle opaľovanie. Čo robiť keď sa spálite?

Tipy pre zdravé opálenie

Teraz sa pozrieme na to, ako sa opaľovať. Jednou zo zásad by malo byť používanie kvalitného opaľovacieho prípravku, ktorý má aspoň SPF 25. Svetlejšie typy by určite nemali chodiť von, pokiaľ nepoužijú aspoň SPF 50+. V priebehu dňa sa pravidelne natierajte, pretože ochranu môže znižovať potenie, nosenie oblečenia a kúpanie. Krému by sa tiež malo použiť dostatočné množstvo, takže ním nešetrite. Medzi najlepšie tipy, ako si namazať chrbát, patrí asistencia ďalšej osoby.

Ďalej pomáha:

  • Často meniť pozíciu
  • Konzumácia potravín bohatých na beta-karotén
  • Primerane dlhá doba slnenia, ktorá by nemala presiahnuť 2-3 hodiny
  • Keď opaľovanie naplánujete na dobu po 15. hodine, keď už slnko nie je tak agresívne

Po opaľovaní tiež pravidelne používajte ošetrujúce mlieka na podporu zhnednutia a na podporu regenerácie pokožky. Po každom lete sa tiež nechajte skontrolovať u kožného lekára, ktorý sa uistí, že nedošlo k zmenám, ktoré by mohli viesť k vzniku smrtiaceho melanómu.

Dbáte na dodržiavanie zásad bezpečného opaľovania?

Mohlo by vás zajímat:  Molusky: Ako sa ich zbaviť prírodnou cestou? Máme na nich 5 babských rád!

 

Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares