Molusky: Ako sa ich zbaviť prírodnou cestou? Máme na nich 5 babských rád!

pexels-gustavo-fring-4127354
Článok zverejnený: 31.8.2021 , dátum aktualizácie: 5.1.2023

Niekedy sa každému z nás urobí na koži nejaký ten pupienok. Často za ne môžu nečistoty, alebo kožné zápaly. Už ste ale niekedy počuli o moluskách? Ak nie, povieme vám, o čo ide. Stačí len pokračovať v čítaní.

Všetci chceme byť krásni a zdraví. Ale nie každému sa toto jeho prianie nakoniec vyplní. Na svete totiž existuje celá plejáda zdravotných problémov, ktoré vyžadujú úzku spoluprácu s lekárom. Nielen kvôli tomu, že sami nepoznáme, čo nám vlastne je. Ale tiež môžeme mať problémy s tým odhadnúť, čo na danú vec funguje.

Ak sa s termínom molusky stretávate prvýkrát (alebo ich práve riešite), pomôžeme vám si ujasniť, aké je ich najvhodnejšie riešenie.

Čo sú to molusky

Molusky: Ako sa ich zbaviť prírodnou cestou? Máme na nich 5 babských rád!

Molusky sú vírusové ochorenie kože, pre ktoré je typická pologuľovitá papulka . (Papuly sú druh vyrážok.) Môžu sa vyskytovať jednotlivo. Nie je ale neobvyklé, že ich objavíte niekoľko naraz. Najbežnejšie sa s nimi stretávame na tvári a na trupe. Konkrétne potom v oblasti pŕs.

Molusky sú infekčné , takže si dávajte pozor na prenos cez zdieľanie hygienických potrieb. Ich inkubačná doba sa môže človek od človeka líšiť. U niekoho sa objaví do týždňa po kontakte s nákazou. U iného sa môže problém rozvinúť až po pol roku.

Ako ich spoznať

Príznaky molusiek sú celkom obsiahle. Keďže sú niektoré ich symptómy celkom špecifické, malo by pre vás byť celkom jednoduché ich rozoznať od ostatných kožných problémov, ktoré sa v populácii nachádzajú.

Medzi ich prejavy patria:

  • Malé a lesklé vyrážky na koži
  • Ružové alebo biele sfarbenie
  • Stred vyplnený voskovitým materiálom
  • Diameter medzi 2-5 mm
  • Pozvoľný rast

Osoby so slabým imunitným systémom môžu mať prejavy molusiek o niečo výraznejšie. Jediným spôsobom, ako sa chrániť pred nákazou, je eliminovať kontakt s léziami u iného človeka, ktorý molusky má. Tiež je potrebné dbať na dôkladnú hygienu.

Mohlo by vás zajímat:  Zelený čaj a jeho 10 účinkov. Môže pôsobiť aj negatívne?

Molusky a deti

Deti sa môžu moluskami nakaziť ako po kontakte s nakazeným človekom, tak prostredníctvom hračiek a ďalších zdieľaných predmetov. Veľké riziko prenosu hrozí hlavne u detí vo veku od 1 do 10 rokov . Rodičia, ktorí niekedy riešili molusky u detí, mali najlepšiu skúsenosť s návštevou detského lekára. Molusky nemusia mať žiadne príznaky, ale môžu tiež svrbieť. Navyše sa do nich môže dostať infekcia. Takže, radšej ich neberte na ľahkú váhu.

Molusky a dospelí

Molusky: Ako sa ich zbaviť prírodnou cestou? Máme na nich 5 babských rád!

Moluskami sa môžu nakaziť aj športovci, ktorí sú v kontakte s pokožkou druhého človeka. Alebo zdieľajú rovnaké športové vybavenie. Väčšie riziko podstupujú aj ľudia, ktorí trpia na ekzémy a na dermatitídy. V neposlednom rade musíme opäť pripomenúť vplyv slabého imunitného systému. Z toho dôvodu sa môže moluskami nakaziť prakticky každý, u koho existujú vhodné podmienky.

5 babských rád, ako odstrániť molusky

Molusky by mal vidieť lekár. V mnohých prípadoch vám ale odporučí počkať, kým sami od seba zmiznú. Po konzultácii s ním ale môžete vyskúšať niektorú z babských rád.

Ľudia naprieč svetom na nich najčastejšie používajú:

  • Jablčný ocot
  • Tea tree olej a jód
  • Kokosový olej
  • Zinkovú masť
  • Ovsené vločky

Molusky: Ako sa ich zbaviť prírodnou cestou? Máme na nich 5 babských rád!

Ovsené vločky sa skvele hodia na kúpeľ. Stačí ich rozmixovať v mixéri a potom ich pridať 1 hrnček do vody. Kúpeľ by mala trvať medzi 10-15 minútami. Čo sa týka jablčného octu, ten by sa mal naniesť na vatovú tyčinku a následne by sa mal aplikovať na postihnuté miesta. Keďže ide o pomerne agresívnu ingredienciu, v prípade precitlivenej reakcie by sa nemala používať.

To isté platí aj pri tea tree oleji. Taktiež môže u detí a dospelých vyvolať podráždenie kože. Kokosový olej sa často odporúča kombinovať s kúpeľom z ovsených vločiek. Aby nedošlo ku kontaktu rúk s infekciou, opäť ho aplikujte vatovou tyčinkou. Pre zinkovú masť si potom môžete zabehnúť do najbližšej lekárne.

Mohlo by vás zajímat:  Prevencia proti nadúvaniu: Príďte na kĺb jeho príčinám

Riešili ste niekedy molusky? Alebo sa vám tento problém vyhol?

Zdroje informácií

https://www.wikiskripta.eu/w/Molluscum_contagiosum – Molusky (česky)

https://www.healthline.com/health/molluscum-contagiosum – Všetko o moluskách (anglicky)

https://kidshealth.org/en/parents/molluscum-contagiosum.html – Molusky u detí (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323005 – Babské rady na molusky (anglicky)

Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares