Niekedy sa každému z nás urobí na koži nejaký ten pupienok. Často za ne môžu nečistoty, alebo kožné zápaly. Už ste ale niekedy počuli o moluskách? Ak nie, povieme vám, o čo ide. Stačí len pokračovať v čítaní.
Všetci chceme byť krásni a zdraví. Ale nie každému sa toto jeho prianie nakoniec vyplní. Na svete totiž existuje celá plejáda zdravotných problémov, ktoré vyžadujú úzku spoluprácu s lekárom. Nielen kvôli tomu, že sami nepoznáme, čo nám vlastne je. Ale tiež môžeme mať problémy s tým odhadnúť, čo na danú vec funguje.
Ak sa s termínom molusky stretávate prvýkrát (alebo ich práve riešite), pomôžeme vám si ujasniť, aké je ich najvhodnejšie riešenie.
Obsah článku
Čo sú to molusky
Molusky sú vírusové ochorenie kože, pre ktoré je typická pologuľovitá papulka . (Papuly sú druh vyrážok.) Môžu sa vyskytovať jednotlivo. Nie je ale neobvyklé, že ich objavíte niekoľko naraz. Najbežnejšie sa s nimi stretávame na tvári a na trupe. Konkrétne potom v oblasti pŕs.
Molusky sú infekčné , takže si dávajte pozor na prenos cez zdieľanie hygienických potrieb. Ich inkubačná doba sa môže človek od človeka líšiť. U niekoho sa objaví do týždňa po kontakte s nákazou. U iného sa môže problém rozvinúť až po pol roku.
Ako ich spoznať
Príznaky molusiek sú celkom obsiahle. Keďže sú niektoré ich symptómy celkom špecifické, malo by pre vás byť celkom jednoduché ich rozoznať od ostatných kožných problémov, ktoré sa v populácii nachádzajú.
Medzi ich prejavy patria:
- Malé a lesklé vyrážky na koži
- Ružové alebo biele sfarbenie
- Stred vyplnený voskovitým materiálom
- Diameter medzi 2-5 mm
- Pozvoľný rast
Osoby so slabým imunitným systémom môžu mať prejavy molusiek o niečo výraznejšie. Jediným spôsobom, ako sa chrániť pred nákazou, je eliminovať kontakt s léziami u iného človeka, ktorý molusky má. Tiež je potrebné dbať na dôkladnú hygienu.
Molusky a deti
Deti sa môžu moluskami nakaziť ako po kontakte s nakazeným človekom, tak prostredníctvom hračiek a ďalších zdieľaných predmetov. Veľké riziko prenosu hrozí hlavne u detí vo veku od 1 do 10 rokov . Rodičia, ktorí niekedy riešili molusky u detí, mali najlepšiu skúsenosť s návštevou detského lekára. Molusky nemusia mať žiadne príznaky, ale môžu tiež svrbieť. Navyše sa do nich môže dostať infekcia. Takže, radšej ich neberte na ľahkú váhu.
Molusky a dospelí
Moluskami sa môžu nakaziť aj športovci, ktorí sú v kontakte s pokožkou druhého človeka. Alebo zdieľajú rovnaké športové vybavenie. Väčšie riziko podstupujú aj ľudia, ktorí trpia na ekzémy a na dermatitídy. V neposlednom rade musíme opäť pripomenúť vplyv slabého imunitného systému. Z toho dôvodu sa môže moluskami nakaziť prakticky každý, u koho existujú vhodné podmienky.
5 babských rád, ako odstrániť molusky
Molusky by mal vidieť lekár. V mnohých prípadoch vám ale odporučí počkať, kým sami od seba zmiznú. Po konzultácii s ním ale môžete vyskúšať niektorú z babských rád.
Ľudia naprieč svetom na nich najčastejšie používajú:
- Jablčný ocot
- Tea tree olej a jód
- Kokosový olej
- Zinkovú masť
- Ovsené vločky
Ovsené vločky sa skvele hodia na kúpeľ. Stačí ich rozmixovať v mixéri a potom ich pridať 1 hrnček do vody. Kúpeľ by mala trvať medzi 10-15 minútami. Čo sa týka jablčného octu, ten by sa mal naniesť na vatovú tyčinku a následne by sa mal aplikovať na postihnuté miesta. Keďže ide o pomerne agresívnu ingredienciu, v prípade precitlivenej reakcie by sa nemala používať.
To isté platí aj pri tea tree oleji. Taktiež môže u detí a dospelých vyvolať podráždenie kože. Kokosový olej sa často odporúča kombinovať s kúpeľom z ovsených vločiek. Aby nedošlo ku kontaktu rúk s infekciou, opäť ho aplikujte vatovou tyčinkou. Pre zinkovú masť si potom môžete zabehnúť do najbližšej lekárne.
Riešili ste niekedy molusky? Alebo sa vám tento problém vyhol?
Zdroje informácií
https://www.wikiskripta.eu/w/Molluscum_contagiosum – Molusky (česky)
https://www.healthline.com/health/molluscum-contagiosum – Všetko o moluskách (anglicky)
https://kidshealth.org/en/parents/molluscum-contagiosum.html – Molusky u detí (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323005 – Babské rady na molusky (anglicky)