Vysoký krvný tlak nám spočiatku nespôsobuje žiadne závažné zdravotné problémy, preto je hypertenzia nebezpečná. Príležitostne sa môže vyskytnúť bolesť hlavy, bolesť na hrudníku, poruchy spánku alebo naopak únava. Lekári sa o vysokom krvnom tlaku zvyčajne dozvedia náhodou alebo keď sa objavia prvé vážne zdravotné komplikácie s ním spojené.
Obsah článku
Primárna a sekundárna hypertenzia
Primárna hypertenzia postihuje väčšinu pacientov. Ak sa hypertenzia objaví v mladšom veku, je to väčšinou spôsobené dedičnosťou. Napriek tomu je však výrazne ovplyvnená napr. strava, cigarety, sedavý spôsob života atď. Mnohí ľudia s vysokým krvným tlakom prijímajú nadmerné množstvo kuchynskej soli. Upozorňujeme, že spotreba kuchynskej soli by nemala prekročiť 5 – 6 g za celý deň. Z toho všetkého vyplýva, že primárna hypertenzia vzniká z nezdravého spôsobu života.
Sekundárna hypertenzia vzniká pri ochoreniach obličiek alebo endokrinného systému (žľazy s vnútorným vylučovaním – štítna žľaza, nadobličky…). Táto hypertenzia sa môže vyskytnúť v tehotenstve. Tu sa dajú odstrániť príčiny, a tým sa dá vyliečiť hypertenzia. Sekundárny vysoký tlak sa môže vyskytnúť aj u pacientov, ktorí užívajú určité lieky.
Liečba
Preto ak sa u nás objaví hypertenzia, je vhodné začať najprv so zmenou životného štýlu. Potom vám lekári zvyčajne nasadia lieky. Všetci pacienti by si však mali uvedomiť, že napriek farmakologickej liečbe by mali dodržiavať správny životný štýl.
Diuretiká
Diuretiká patria medzi základné lieky pri liečbe vysokého krvného tlaku. Niektoré diuretiká môžu mať vedľajšie účinky, preto by vám mal lekár predpísať tieto lieky v čo najnižšej možnej dávke. Diuretiká sa zvyčajne užívajú ráno, aby pacienta neobťažovalo časté močenie v noci.
Beta blokátory
Dnes sú tieto lieky už absolútnym štandardom v liečbe vysokého krvného tlaku. Tieto lieky blokujú špecifické receptory v srdci, a tým znižujú srdcovú frekvenciu, čo vedie nielen k zníženiu krvného tlaku, ale aj k lepšiemu prietoku krvi do srdcového svalu. Tieto lieky majú viacero výhod a nevýhod. Váš lekár by preto mal vždy dobre poznať váš zdravotný stav. U niektorých ľudí môžu tieto lieky spôsobiť bradykardiu (výrazný pokles srdcovej frekvencie), zlý prietok krvi do dolných končatín a zvýšiť riziko astmatického záchvatu u astmatikov. Hoci vás táto skupina liekov môže teraz vystrašiť, nie je dôvod na paniku. Napriek vedľajším účinkom tieto lieky významne zvyšujú kvalitu a dĺžku života pacientov s hypertenziou. Tieto lieky sú vhodné aj pre ľudí, ktorí trpia migrénou.
Blokátory kalciových kanálov
Blokátory kalciových kanálov rozširujú cievy v určitých oblastiach krvného obehu, čo tiež prispieva k zníženiu krvného tlaku. Najčastejšími vedľajšími účinkami týchto liekov sú opuch členkov a bolesť hlavy.
Inhibítory ACE
Tieto ACE inhibítory sú skvelé na liečbu vysokého krvného tlaku. Znižujú zadržiavanie vody a sodíka v tele, rozširujú cievy a chránia obličky. Tieto lieky sa veľmi často podávajú diabetickým pacientom. Často sa však u liečených pacientov ako vedľajší účinok vyskytuje suchý kašeľ, ktorý po vysadení lieku opäť vymizne.
Ľudia s hypertenziou, ktorí užívajú lieky na vysoký krvný tlak, by mali svoje lieky užívať pravidelne v rovnakú hodinu a nezabudnúť si ich vziať! Pri náhlom vysadení liekov na krvný tlak môže v zriedkavých prípadoch dôjsť k tzv. hypertenzná kríza, keď náš krvný tlak veľmi prudko stúpa. Liečba vysokého krvného tlaku je zvyčajne celoživotná. Lieky sa musia vždy užívať pomaly!