Ako liečiť vysoký krvný tlak?

Tlak
Článok zverejnený: 16.8.2010

Vysoký krvný tlak nám spočiatku nespôsobuje žiadne závažné zdravotné problémy, preto je hypertenzia nebezpečná. Príležitostne sa môže vyskytnúť bolesť hlavy, bolesť na hrudníku, poruchy spánku alebo naopak únava. Lekári sa o vysokom krvnom tlaku zvyčajne dozvedia náhodou alebo keď sa objavia prvé vážne zdravotné komplikácie s ním spojené.

Primárna a sekundárna hypertenzia

Primárna hypertenzia postihuje väčšinu pacientov. Ak sa hypertenzia objaví v mladšom veku, je to väčšinou spôsobené dedičnosťou. Napriek tomu je však výrazne ovplyvnená napr. strava, cigarety, sedavý spôsob života atď. Mnohí ľudia s vysokým krvným tlakom prijímajú nadmerné množstvo kuchynskej soli. Upozorňujeme, že spotreba kuchynskej soli by nemala prekročiť 5 – 6 g za celý deň. Z toho všetkého vyplýva, že primárna hypertenzia vzniká z nezdravého spôsobu života.

Sekundárna hypertenzia vzniká pri ochoreniach obličiek alebo endokrinného systému (žľazy s vnútorným vylučovaním – štítna žľaza, nadobličky…). Táto hypertenzia sa môže vyskytnúť v tehotenstve. Tu sa dajú odstrániť príčiny, a tým sa dá vyliečiť hypertenzia. Sekundárny vysoký tlak sa môže vyskytnúť aj u pacientov, ktorí užívajú určité lieky.

Liečba

Preto ak sa u nás objaví hypertenzia, je vhodné začať najprv so zmenou životného štýlu. Potom vám lekári zvyčajne nasadia lieky. Všetci pacienti by si však mali uvedomiť, že napriek farmakologickej liečbe by mali dodržiavať správny životný štýl.

Diuretiká

Diuretiká patria medzi základné lieky pri liečbe vysokého krvného tlaku. Niektoré diuretiká môžu mať vedľajšie účinky, preto by vám mal lekár predpísať tieto lieky v čo najnižšej možnej dávke. Diuretiká sa zvyčajne užívajú ráno, aby pacienta neobťažovalo časté močenie v noci.

Beta blokátory

Dnes sú tieto lieky už absolútnym štandardom v liečbe vysokého krvného tlaku. Tieto lieky blokujú špecifické receptory v srdci, a tým znižujú srdcovú frekvenciu, čo vedie nielen k zníženiu krvného tlaku, ale aj k lepšiemu prietoku krvi do srdcového svalu. Tieto lieky majú viacero výhod a nevýhod. Váš lekár by preto mal vždy dobre poznať váš zdravotný stav. U niektorých ľudí môžu tieto lieky spôsobiť bradykardiu (výrazný pokles srdcovej frekvencie), zlý prietok krvi do dolných končatín a zvýšiť riziko astmatického záchvatu u astmatikov. Hoci vás táto skupina liekov môže teraz vystrašiť, nie je dôvod na paniku. Napriek vedľajším účinkom tieto lieky významne zvyšujú kvalitu a dĺžku života pacientov s hypertenziou. Tieto lieky sú vhodné aj pre ľudí, ktorí trpia migrénou.

Mohlo by vás zajímat:  Samovoľný potrat: Príznaky v 1., 2. a 3. trimestri

Blokátory kalciových kanálov

Blokátory kalciových kanálov rozširujú cievy v určitých oblastiach krvného obehu, čo tiež prispieva k zníženiu krvného tlaku. Najčastejšími vedľajšími účinkami týchto liekov sú opuch členkov a bolesť hlavy.

Inhibítory ACE

Tieto ACE inhibítory sú skvelé na liečbu vysokého krvného tlaku. Znižujú zadržiavanie vody a sodíka v tele, rozširujú cievy a chránia obličky. Tieto lieky sa veľmi často podávajú diabetickým pacientom. Často sa však u liečených pacientov ako vedľajší účinok vyskytuje suchý kašeľ, ktorý po vysadení lieku opäť vymizne.

Ľudia s hypertenziou, ktorí užívajú lieky na vysoký krvný tlak, by mali svoje lieky užívať pravidelne v rovnakú hodinu a nezabudnúť si ich vziať! Pri náhlom vysadení liekov na krvný tlak môže v zriedkavých prípadoch dôjsť k tzv. hypertenzná kríza, keď náš krvný tlak veľmi prudko stúpa. Liečba vysokého krvného tlaku je zvyčajne celoživotná. Lieky sa musia vždy užívať pomaly!

Značky:

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares