10 najčastejších následkov dlhodobého užívania antidepresív

následky dlhodobého užívania antidepresív
Článok zverejnený: 7.1.2022 , dátum aktualizácie: 11.8.2022

Depresia je vážna choroba, ktorej sa musí venovať náležitá pozornosť. Ak je ťažká, často pacientovi pomôžu iba antidepresíva, ktoré môže predpísať len psychiater. Málokto ale hovorí o tom, že dlhodobé užívanie antidepresív môže mať na telo človeka negatívne dopady.

Depresia je ochorenie, ktoré spôsobuje poruchy nálad. Podľa toho, ako sa u pacienta prejavuje, ju rozdeľujeme na niekoľko typov. Medzi tie najznámejšie patrí manické depresie , ktorá je typická tým, že sa u pacienta striedajú stavy eufórie so stavmi hlbokého smútku.

Veľa ľudí má tendenciu depresie zľahčovať. (Prípadne sami hovoria, že trpia depkou zo zlého počasia. Čo nemá s klasickou depresiou nič spoločné.) Človek s depresiou môže považovať za neprekonateľný problém vyliezť každé ráno z postele. Veľakrát sa dokonca o seba nedokáže ani postarať, pretože akákoľvek udržiavacia aktivita je nad jeho aktuálne sily. O riziku sebapoškodzovania, alebo samovraždy vôbec nehovoriac.

Preto je dôležité, aby človek s depresiou vyhľadal odbornú pomoc . V ťažkých prípadoch môže pacient skončiť aj u psychiatra, ktorý je jediný odborník, ktorý mu môže predpísať antidepresíva. (Ktorých užívanie je pre mnohých nutnosť.)

10 najčastejších následkov dlhodobého užívania antidepresív

Keďže ale nejde o neškodné tabletky, treba počítať s tým, že dlhodobé užívanie antidepresív môže mať negatívny vplyv na vzhľad a ďalšie segmenty života.

Čo sú antidepresíva?

Antidepresíva sú lieky, ktoré obsahujú látky, ktoré dokážu ovplyvňovať náladu človeka s depresiou . Neexistuje len jeden druh antidepresív. Odlišuje ich od seba to, akým spôsobom pôsobí na mozog. Z toho dôvodu je potrebné, aby pacient s depresiou prešiel odborným vyšetrením a bol s ním vedený dialóg, na základe ktorého psychiater určí, ktoré antidepresíva budú pre neho najlepšie. Veľakrát sa stáva, že kým vám prášky sadnú, musíte ich vystriedať niekoľko. Prakticky všetky antidepresíva majú nejaké vedľajšie účinky , ktoré sa líšia v závislosti od ich závažnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Čo stojí za záchvatmi hnevu u malých detí vo dne alebo v noci?

Najbežnejšie vedľajšie účinky antidepresív

10 najčastejších následkov dlhodobého užívania antidepresív

Samozrejme, nebudeme sa tu baviť o konkrétnych typoch antidepresív. Kvôli čomu nepojmeme do tohto článku všetky existujúce negatívne účinky. Skúsime si ale urobiť aspoň malý prehľad toho, na čo by ste sa mali počas ich užívania pripraviť. (V prípade potreby získate všetky ďalšie informácie o pozitívach a negatívach konkrétnych antidepresív v ordinácii psychiatra.)

Medzi najtypickejšie vedľajšie účinky antidepresív patria:

  • Problémy v sexuálnej oblasti (napríklad neschopnosť dosiahnuť orgazmus)
  • Prírastok hmotnosti
  • Emocionálna otupenosť
  • Pocit, že to nie ste vy
  • Redukcia pozitívnych pocitov
  • Pocit závislosti
  • Menší záujem o druhých ľudí
  • Myšlienky na samovraždu

A to nie je všetko. Niektoré preparáty môžu spôsobovať bolesť hlavy alebo únavu.

V prípade, že sa u vás počas užívania antidepresív prejaví niektorý z vyššie uvedených problémov, kontaktujte svojho lekára a poraďte sa s ním, či je pre vás vybraný typ antidepresív vhodný.

Môžu prestať antidepresíva fungovať?

10 najčastejších následkov dlhodobého užívania antidepresív

Antidepresíva vám môžu prestať po nejakej dobe užívania fungovať. Napríklad kvôli tomu, že ste si voči nim vypestovali toleranciu.

Negatívny vplyv na účinnosť antidepresív môže mať vek, nadužívanie alkoholu (alebo popíjanie alkoholu všeobecne), rozvoj ďalšieho ochorenia, ktoré si vyžaduje liečbu, interakcie s ďalšími liekmi alebo stres.

Pokiaľ máte podozrenie, že vám antidepresíva nefungujú tak, ako by správne mali, konzultujte to so svojím lekárom. Ten vám v závislosti od vašich skúseností môže upraviť dávkovanie. Prípadne vám predpíše iné antidepresíva, ktoré by vám mohli vyhovovať lepšie.

Taktiež vám môže odporučiť, aby ste začali dochádzať na psychoterapiu, alebo vám odporučia urobiť zmeny vášho aktuálneho životného štýlu.

Dôležité je, aby ste nikdy nepodnikali nič bez vedomia vášho ošetrujúceho lekára . Inak hrozí, že sa predávkujete. (Zvlášť, ak si sami chcete zvýšiť dávku.) Prípadne sa môže zhoršiť váš psychický stav. (V prípade, že sa rozhodnete prestať antidepresíva samovoľne užívať.)

Mohlo by vás zajímat:  Hormóny a menopauza: Ako spolu súvisia?

Užívali ste niekedy antidepresíva? Ak áno, ako dlho trvalo nájdenie tých, ktoré pre vás fungujú najlepšie?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/antidepressant-side-effects – Vedľajšie účinky antidepresív (anglicky)

https://www.verywellmind.com/long-term-effects-of-antidepressants-4158064 – Dlhodobé účinky užívania antidepresív (anglicky)

Značky:, , , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares