Slezina je orgán, o ktorom sa medzi ľuďmi zas tak často nehovorí. Pritom, jej správne fungovanie je pre normálnu činnosť organizmu úplne zásadné. Ako bolí slezina? Na čo je slezina dobrá? A aké s ňou môžete mať problémy?
Slezina je orgán, ktorý sa nachádza v telách takmer všetkých cicavcov. Podobá sa väčšej lymfatické uzline a funguje ako krvný filter. Aj keď ju k životu bezpodmienečne nutne nepotrebujeme (čo ju odlišuje napríklad od obličiek, pečene a srdca), pokiaľ dôjde k jej odstráneniu, môžete zaznamenať určité komplikácie.
Vzhľadom na to, že možno o slezine, jej funkcii a chorobách zrejme prakticky nič neviete, práve preto sa na tieto dôležité informácie pozrieme v nasledujúcich niekoľkých riadkoch.
Tak sa pohodlne usaďte a pokračujte v čítaní.
Obsah článku
Funkcia sleziny
Slezina je súčasťou lymfatického systému a je kľúčová na udržanie normálneho stavu imunity. Predovšetkým preto, že podporuje vznik bielych krviniek, ktoré chránia organizmus pred prípadnými votrelcami.
Súhrnne, slezinu potrebujeme, pretože:
- Ide o zásobáreň krvi
- Filtruje krv a zbavuje ju nepotrebných látok
- Podporuje tvorbu bielych krviniek, ktoré potrebujeme pre správnu funkciu imunity
- Pomáha podporovať rovnováhu tekutín v organizme
- Produkuje látky, ktoré podporujú boj tela s infekciou
Ako teda vidíte, ide o veľmi dôležitý orgán, ktorý by sme si mali čo najviac rozmaznávať. Bohužiaľ, aj on môže ochorieť, takže sa oplatí vedieť, kde bolí slezina a aké komplikácie sa môžu v kontexte jej zdravia a funkčnosti objaviť.
Prečítajte si: Všetko o krvi v stolici
Kde sa nachádza?
Slezina sa nachádza v tesnej blízkosti žalúdka. Domnelá bolesť žalúdka teda môže byť v skutočnosti niečím úplne iným. V hrudnom koši je po ľavej strane. U dospelého človeka má slezina veľkosť asi ako avokádo.
Problémy so slezinou
Zväčšená slezina
Jedným z možných problémov, ktorý vás môže postihnúť, je zväčšená slezina. Kvôli tomu potom môžete pociťovať pocit nepohodlia a bolesti. Rizikom tohto problému môže byť nebezpečná ruptúra sleziny.
Medzi možné príčiny tohto javu môže patriť rakovina, krvná zrazenina, cystická fibróza, cirhóza pečene a mnoho ďalších.
Ruptúra/poničenie sleziny
Tento jav sa môže prihodiť po traume alebo poranení. Poznať ho môžete podľa rýchleho tlkotu srdca, nevoľnosti, závratu a bolesti po ľavej strane od žalúdka.
Tipy pre zdravú slezinu
Teraz sa pozrieme na to, ako slezinu udržať čo najdlhšie zdravú a funkčnú. Asi nemusíme zdôrazňovať, že hlavnú úlohu v tomto prípade zohráva zdravá životospráva. Tá môže byť dôležitá aj v situácii, keď už problémy so slezinou máte.
Medzi hlavné metódy patria:
- Primeraná pohybová aktivita
- Pitie dostatočného množstva čistej vody
- Udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti
Úplnou samozrejmosťou by mal byť aj zdravý jedálniček, v ktorom by nemalo chýbať ovocie so zeleninou.
Naopak sa snažte pri problémoch so slezinou vyhnúť priemyselne spracovaným potravinám a fast foodu. Dobré nie sú ani mäsové výrobky, sladkosti a sladené nápoje. Tiež by ste mali dbať na alkoholovú a nikotínovú abstinenciu (ktorá bude vyhovovať aj pečeni), pretože slezina nebude musieť spolu s nimi toľko pracovať, aby z tela dostala nepotrebné látky.
Aj keď sa dá bez sleziny žiť, snažte sa o to, aby jej bolo vo vašom tele dobre. Určite si to zaslúži.
Mali ste niekedy problémy so slezinou? Ak áno, podarilo sa vám ich zbaviť?