5 funkcií sleziny: Kde je a prečo je životne dôležitá?

man-1846050_1920
Článok zverejnený: 27.9.2023

Slezina je orgán, o ktorom sa medzi ľuďmi zas tak často nehovorí. Pritom, jej správne fungovanie je pre normálnu činnosť organizmu úplne zásadné. Ako bolí slezina? Na čo je slezina dobrá? A aké s ňou môžete mať problémy?

Slezina je orgán, ktorý sa nachádza v telách takmer všetkých cicavcov. Podobá sa väčšej lymfatické uzline a funguje ako krvný filter. Aj keď ju k životu bezpodmienečne nutne nepotrebujeme (čo ju odlišuje napríklad od obličiek, pečene a srdca), pokiaľ dôjde k jej odstráneniu, môžete zaznamenať určité komplikácie.

Vzhľadom na to, že možno o slezine, jej funkcii a chorobách zrejme prakticky nič neviete, práve preto sa na tieto dôležité informácie pozrieme v nasledujúcich niekoľkých riadkoch.

Tak sa pohodlne usaďte a pokračujte v čítaní.

Funkcia sleziny

5 funkcií sleziny: Kde je a prečo je životne dôležitá?

Slezina je súčasťou lymfatického systému a je kľúčová na udržanie normálneho stavu imunity. Predovšetkým preto, že podporuje vznik bielych krviniek, ktoré chránia organizmus pred prípadnými votrelcami.

Súhrnne, slezinu potrebujeme, pretože:

  • Ide o zásobáreň krvi
  • Filtruje krv a zbavuje ju nepotrebných látok
  • Podporuje tvorbu bielych krviniek, ktoré potrebujeme pre správnu funkciu imunity
  • Pomáha podporovať rovnováhu tekutín v organizme
  • Produkuje látky, ktoré podporujú boj tela s infekciou

Ako teda vidíte, ide o veľmi dôležitý orgán, ktorý by sme si mali čo najviac rozmaznávať. Bohužiaľ, aj on môže ochorieť, takže sa oplatí vedieť, kde bolí slezina a aké komplikácie sa môžu v kontexte jej zdravia a funkčnosti objaviť.

Prečítajte si: Všetko o krvi v stolici

Kde sa nachádza?

Slezina sa nachádza v tesnej blízkosti žalúdka. Domnelá bolesť žalúdka teda môže byť v skutočnosti niečím úplne iným. V hrudnom koši je po ľavej strane. U dospelého človeka má slezina veľkosť asi ako avokádo.

Problémy so slezinou

Zväčšená slezina

Jedným z možných problémov, ktorý vás môže postihnúť, je zväčšená slezina. Kvôli tomu potom môžete pociťovať pocit nepohodlia a bolesti. Rizikom tohto problému môže byť nebezpečná ruptúra ​​sleziny.

Medzi možné príčiny tohto javu môže patriť rakovina, krvná zrazenina, cystická fibróza, cirhóza pečene a mnoho ďalších.

Ruptúra/poničenie sleziny

Tento jav sa môže prihodiť po traume alebo poranení. Poznať ho môžete podľa rýchleho tlkotu srdca, nevoľnosti, závratu a bolesti po ľavej strane od žalúdka.

Tipy pre zdravú slezinu

5 funkcií sleziny: Kde je a prečo je životne dôležitá?

Teraz sa pozrieme na to, ako slezinu udržať čo najdlhšie zdravú a funkčnú. Asi nemusíme zdôrazňovať, že hlavnú úlohu v tomto prípade zohráva zdravá životospráva. Tá môže byť dôležitá aj v situácii, keď už problémy so slezinou máte.

Medzi hlavné metódy patria:

  • Primeraná pohybová aktivita
  • Pitie dostatočného množstva čistej vody
  • Udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti

5 funkcií sleziny: Kde je a prečo je životne dôležitá?

Úplnou samozrejmosťou by mal byť aj zdravý jedálniček, v ktorom by nemalo chýbať ovocie so zeleninou.

Naopak sa snažte pri problémoch so slezinou vyhnúť priemyselne spracovaným potravinám a fast foodu. Dobré nie sú ani mäsové výrobky, sladkosti a sladené nápoje. Tiež by ste mali dbať na alkoholovú a nikotínovú abstinenciu (ktorá bude vyhovovať aj pečeni), pretože slezina nebude musieť spolu s nimi toľko pracovať, aby z tela dostala nepotrebné látky.

Aj keď sa dá bez sleziny žiť, snažte sa o to, aby jej bolo vo vašom tele dobre. Určite si to zaslúži.

Mali ste niekedy problémy so slezinou? Ak áno, podarilo sa vám ich zbaviť?

Mohlo by vás zajímat:  15 jednoduchých spôsobov, ako obmedziť príjem sacharidov
Značky:, , , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares