Ako sa brániť proti manipulácii? Osvojte si týchto 5 techník!

ako sa brániť manipulácii
Článok zverejnený: 9.2.2022 , dátum aktualizácie: 24.11.2022

Komunikácia je naším každodenným chlebom. Nebyť jej, s najväčšou pravdepodobnosťou sa s nikým na ničom nedohovoríme. Problém však spočíva v tom, že nie každý to s nami myslí dobre. V práci, v škole, ale napríklad aj na pracovisku, sa dá stretnúť s ukážkovými manipulátormi. Viete, ako nespadnúť do ich pascí?

Väčšina z nás má tendencie posudzovať svet a ľudí podľa toho, ako konáme sami. Ak sme citliví a empatickí, domnievame sa, že tieto kvality majú aj ďalší ľudia, s ktorými prichádzame do styku. Ak sa dopúšťame nejakého nekalého konania, opäť automaticky očakávame, že sa tak správajú aj ostatní.

Pravda je ale taká, že všetci ľudia sa správajú na základe svojich osobných skúseností, vlastností a hodnôt. A tie môžu byť často diametrálne odlišné od tých, ktoré presadzujeme my. To by nebol až taký problém, keby sa medzi nami nevyskytovali manipulátori , ktorým o vaše blaho vôbec nejde. Dôležité je, aby oni mali z vášho jednania nejaké výhody.

Ako sa brániť proti manipulácii? Osvojte si týchto 5 techník!

Ako spoznať manipuláciu? A ako sa jej nenechať ovplyvniť?

Zdravá komunikácia

Pre zdravú komunikáciu je príznačná určitá reciprocita (vzájomnosť). Všetci na nejakej základnej úrovni rozumieme tomu, že keď sa k sebe budeme správať otvorene a slušne, získame šancu vytvoriť pevné sociálne väzby, v ktorých si budeme vychádzať navzájom v ústrety. (Poznáte to, niekto raz v niečom pomôže vám, druhýkrát pomôžete vy jemu.) Pri kontakte s manipulátormi ale toto obvykle neplatí.

Manipulátor môže sledovať iba vlastný prospech av prípade, že má s niečím pomôcť vám, sa vyparí ako para nad hrncom. Prípadne pre vás urobí jednu jedinú vec, na ktorú potom v budúcnosti poukazuje. (Čo vy si nepamätáte, že vám preukázal túto jednu láskavosť? Tak čo po ňom ešte chcete?)

Mohlo by vás zajímat:  3 fázy stresu v praxi – poplašná, odporu a vyčerpania

Ako sa brániť proti manipulácii? Osvojte si týchto 5 techník!

Ako spoznať manipulátora

Manipulácia sa dopúšťa ako muži, tak ženy. Neexistuje teda nejaký jasný opis toho, ako manipulátor vyzerá. Väčšinou si možno ale v jeho správaní všimnúť niekoľko varovných vlajočiek, ktoré signalizujú, že niečo nie je tak úplne v poriadku.

Často ide o:

  • Zneužívanie vašich slabostí a strachov
  • Snahu vás dostať mimo vašej komfortnej zóny
  • Klamstvo
  • Hru na city
  • Hru na vinu
  • Generalizovanie
  • Krutý humor
  • Gaslighting (v priebehu tejto techniky vám manipulátor povie, že to čo povedal, či urobil, vlastne nepovedal, alebo neurobil, takže časom môžete začať pochybovať o svojom zdravom rozume)
  • Pasívnu agresivitu
  • Neustále odsudzovanie a posudzovanie vás, vášho vzhľadu a vlastností

Ako z toho von?

Ako sa brániť proti manipulácii? Osvojte si týchto 5 techník!

V prvom rade by ste si mali uvedomiť, že toto správanie nie je v poriadku as najväčšou pravdepodobnosťou ste sa stali obeťou manipulácie. Nie vždy je jednoduché k tomuto bodu dospieť, ale bez neho vyriešiť túto situáciu nemožno. Aby sa vám manipulácia odhaľovala ľahšie, skúste sledovať svoje pocity a myšlienky . Cítite sa pri kontakte s nejakým človekom naozaj zle? A deje sa to zakaždým? Potom je tam asi niečo zle.

Ďalej skúste pri kontakte s manipulátorom naozaj dôkladne počúvať, čo vám hovorí . A pri tom skúste premýšľať o tom, aké môžu byť motívy toho, čo vám oznamuje. Pokiaľ druhý hovorí niečo, čo je evidentne nepravda, alebo niečo, čo je pre vás nevýhodné, skúste použiť jednu z asertívnych techník a spätne sa ho svojimi slovami spýtajte, či po vás chce to, čo práve povedal. (Príklad: “Keď to neurobíš, si XY a YZ.” “Naozaj o mne hovoríš, že keď niečo neurobím, som XY a YZ? Vysvetli mi to, prosím.”)

Tiež si nenechajte nahovoriť, že kvôli tomu, že máte vlastný systém hodnôt, alebo máte nejaké vlastnosti (ktoré sa považujú za normálne, ako je napríklad láskavosť, premýšľavosť atď.), ste niečo menej. Máte právo byť takí, akí ste . Pokiaľ na to niekto útočí, potom je dôležité hľadieť na to, čo svojimi útokmi sleduje.

Mohlo by vás zajímat:  7 vianočných rád, ako si užiť kúzelné Vianoce

Ďalším bodom býva citová manipulácia a vydieranie . Vari vy nemáte druhého rád? No áno, druhý si už vlastne zvykol na to, že je všetkými braný ako ten úplne posledný. (Nenechajte sa vtiahnuť do hry, zvlášť keď viete, že to, čo druhý hovorí, je lož. Skúste si spomenúť na to, v ktorých všetkých prípadoch ste pre neho urobili niečo navyše, často napríklad aj bez jeho poďakovania, alebo ocenenia.)

V neposlednom rade je dôležité si uvedomiť, že manipulátor nebude mať šancu, keď sa nenecháte ovplyvňovať tým, čo o vás hovoria ostatní . Tento bod je naozaj ťažký, pretože vyžaduje, aby ste si nebrali všetko osobne a aby ste sa nestotožnili so všetkým, čo o vás kto hovorí. Až potom dokážete byť voči rôznym zákerným výpadom naozaj imúnny.

Aké sú vaše triky, ako zatočiť s manipuláciou?

Zdroje informácií

https://www.webmd.com/mental-health/signs-manipulation#091e9c5e8207ce86-1-3 – Všetko o manipulácii (anglicky)

https://www.psychologytoday.com/us/blog/living-forward/201909/5-ways-keep-yourself-being-manipulated – Ako sa nenechať zmanipulovať (anglicky)

Značky:, , , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares