Samovoľný potrat: Príznaky v 1., 2. a 3. trimestri

pexels-dids-5616284
Článok zverejnený: 22.8.2022 , dátum aktualizácie: 6.10.2022

Samovoľný potrat môže prísť počas tehotenstva prakticky kedykoľvek. V prvom trimestri žena ani nemusí vedieť, že bola vôbec tehotná. V druhom a treťom trimestri to potom býva pre ženu obrovská fyzická aj psychická záťaž, s ktorou sa môže vyrovnávať aj počas niekoľkých rokov. Dá sa samovoľný potrat na začiatku tehotenstva nejako spoznať? A ako sa pri podozrení, že by sa mohla strata tehotenstva týkať aj vás, správne zachovať?

Asi najjednoduchší býva potrat v prvom mesiaci tehotenstva, pretože mnoho žien v tej chvíli ani nevie, že čaká nejaké dieťa. V tejto fáze ide celkom často o to, že sa zárodok správne neuchytil, alebo nedošlo k jeho požadovanému vývoju, a tak telo tehotenstva samo radšej ukončilo. V takej chvíli môže žena zaznamenať o niečo silnejšiu menštruáciu, ale inak situácia obvykle nevybočuje zo zaužívaného normálu.

O dosť náročnejšie býva samovoľné ukončenie tehotenstva vo chvíli, keď žena vie, že nejaké dieťa čaká. Navyše, keď k strate dôjde v neskoršej fáze vývoja, táto situácia pre ňu (ale aj pre nastávajúceho otca) predstavuje obrovský nápor na psychiku, s ktorým sa musí nejako vyrovnať.

Samovoľný potrat: Príznaky v 1., 2. a 3. trimestri

Keďže ide o tému, o ktorej sa na verejnosti veľmi nehovorí, pozrieme sa na to, ako samovoľný potrat spoznáte a čo by ste mali v takej chvíli robiť.

Príznaky potratu

Samovoľný potrat má v priebehu celého tehotenstva dosť podobné príznaky, z toho dôvodu nemá zmysel ich nejako deliť. Na druhú stranu, jedným z príznakov v neskorších fázach môže byť nulová aktivita plodu v tele matky. (Ak existuje pohyb, ktorý sprevádza kopanie, potom ide väčšinou o príznak toho, že je všetko v poriadku. Ak nie, žena väčšinou sama kontaktuje lekára s požiadavkou kontroly.) Veľký rozdiel je aj v tom, ako sa koniec tehotenstva rieši. Pokiaľ je plod už dostatočne vyvinutý, lekári môžu po žene požadovať, aby absolvovala pôrod mŕtveho dieťaťa.

Keď sa vrátime späť k príznakom samovoľného potratu, všímajte si:

  • Silnejšieho špinenia
  • Vaginálneho krvácania
  • Nezvyčajného výtoku
  • Silné bolesti v podbrušku
  • Kŕče
  • Mierne až silné bolesti chrbta

Vzhľadom na to, že ide o závažnú situáciu, s ktorou si nedokážete poradiť svojpomocne, okamžite zavolajte lekára.

Samovoľný potrat: Príznaky v 1., 2. a 3. trimestri

Príčiny samovoľného potratu

Ženy ktoré zažili samovoľný potrat majú často tendenciu z neho viniť samy seba. V skutočnosti ho ale nemôžu prakticky vôbec ovplyvniť.

Na vine je:

  • Genetická alebo chromozomálna chyba plodu
  • Vyšší vek
  • Ochorenie štítnej žľazy (čo ženy často ani nevedia)
  • Problém s krčkom maternice
  • Neobvyklý tvar maternice
  • Hormonálna činnosť v tele ženy
  • Nezistená a neliečená cukrovka
  • Vysoký krvný tlak

Ďalej môže samovoľný potrat vyvolať aj nízka, alebo naopak vysoká váha ženy, užívanie alkoholu a drog, infekcia, otrava jedlom a mnoho ďalších. Menovať môžeme aj históriu samovoľného potratu niekedy v minulosti. Ako teda vidíte, v drvivej väčšine prípadov samovoľný potrat nemôžete ovplyvniť.

Samovoľný potrat: Príznaky v 1., 2. a 3. trimestri

Čo mám urobiť?

V prvom trimestri sa samovoľný potrat prakticky nedá zastaviť. V prípade komplikácií vám lekár iba povie, akou procedúrou budete musieť prejsť, aby mŕtvy plod neohrozoval vaše zdravie a život. (Nie vždy plod z tela samovoľne odíde, alebo napríklad odíde iba nejaká časť.) Pri mimomaternicovom tehotenstve počítajte s rýchlym zásahom, pretože rastúci plod, ktorý nie je správne umiestnený v maternici (ale je napríklad vo vajíčkovode) priamo ohrozuje váš život. (A nie, neexistuje spôsob, ako by sa tehotenstvo dalo posunúť do maternice, kde by sa mohlo správne vyvíjať.)

Po akomkoľvek druhu samovoľného potratu nezabúdajte na to, že okrem fyzického zotavenia budete s najväčšou pravdepodobnosťou potrebovať aj psychickú podporu, ktorú vám môže ponúknuť terapeut alebo psychológ.

Prekonali ste samovoľný potrat? Ak áno, využili ste služby odborníkov na psychické zdravie?

Mohlo by vás zajímat:  Ako sa vyrovnať s menopauzou? Skúste estrogén tablety!

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/miscarriage – Všetko o samovoľnom potrate (anglicky)

https://www.nhs.uk/conditions/miscarriage/ – Všetko o samovoľnom ukončení tehotenstva (anglicky)

https://www.verywellfamily.com/im-having-a-miscarriage-2759677 – Čo robiť pri samovoľnom potrate (anglicky)

 

Značky:, ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares