Meniskus alebo Keď bolia kolená

Noha
Článok zverejnený: 6.1.2014 , dátum aktualizácie: 25.8.2022

Prechádzky, dobiehanie na električku, chôdza po schodoch, jazda na bicykli – činnosti, ktoré považujú zdraví jedinci za úplne samozrejmé a ani si neuvedomujú šťastie a radosť z pohybu, ktorá im bola doprianá. Zatiaľ čo ľudia, ktorí sa stretávajú s bolesťou v kolenách a ktorým sú tieto činnosti znemožnené, si sú veľmi dobre vedomí toho, čo znamená voľný a slobodný pohyb. Zdravý človek nemá ani potuchy, akým zložitým mechanizmom jeho kolená sú.

Meniskus – čo to je a prečo je pre nás dôležitý?

V každom kolene sa nachádzajú dva menisky. Jedná sa o tuhé, gumovité, chrupavkové doštičky, ktoré sa nachádzajú medzi kosťou holennej a stehennej. Mnoho ľudí si meniskus pletie s chrupavkou, ktorá má za následok hladké “kĺzanie” kĺbov a tým ľahký pohyb. Meniskus zastáva inú funkciu – jeho úlohou je tlmiť nárazy pri bežných a športových aktivitách . Meniskus sa snaží svoju úlohu plniť tak dobre, ako sa to len dá, ale napriek tomu sa nám tu a tam stane úraz, ktorý meniskus poškodí a my pociťujeme silnú bolesť v kolene.

Meniskus alebo Keď bolia kolená 3

Meniskus – príznaky jeho poškodenia

Aké sú príznaky postihnutého menisku? Vo väčšine prípadov sa jedná o náhle vzniknutú bolesť na vnútornej či vonkajšej strane kolena . Vo väčšine prípadov sa táto bolesť viaže na fyzickú aktivitu – či sa už bavíme o športovom výkone alebo len o zdvihnutí sa z drepu pri podávaní spadnutého predmetu zo zeme. Pacient tiež veľmi často pociťuje prasknutie či lupnutie , po ktorom nasleduje nepríjemná bolesť . Neskôr sa dostaví opuch kĺbu a koleno sa môže stať nepohyblivým .

Trhlinky na menisku sa nevyhýbajú ženám ani mužom. Všeobecne však možno povedať, že ženy mávajú tieto problémy spojené častejšie s degeneráciou meniskov, zatiaľ čo muži si často menisky poraní pri športe. Je to dané tým, že muži sú „akčnejší“ a vyberajú si náročnejšie športy. Vplyv na odolnosť meniskov má teda vek a športy, ktoré človek vykonáva. U pacientov starších ako 50 rokov vzniká poranenie menisku prevažne z degeneratívneho procesu. Meniskus je už opotrebovaný a je podstatne viac náchylný na poškodenie aj pri úplne bežných aktivitách.

Mohlo by vás zajímat:  Glukóza v krvi: Ako si udržať optimálne hodnoty cukru?

Meniskus a jeho degenerácia

Rovnako ako iné časti nášho tela v priebehu života degenerujú, pri menisku to nie je inak. Počas života menisky strácajú svoju pružnosť a stenčujú sa . Vznikajú na nich drobné prasklinky , o ktorých nemáme ani potuchy, ale tu a tam máme pocit, že sa nám do schodov už nechodia tak dobre ako predtým. Degeneratívnemu procesu sa do istej miery dá zabrániť užívaním preparátov na báze chondroitín sulfátu či kyseliny hyalurónovej . Tieto preparáty sú však vhodné skôr pre kĺbové chrupavky, nie pre tie meniškálne, ktoré majú inú stavbu. Na degeneratívny proces menisku má však veľký vplyv obezita a nadváha , časté preťažovanie kĺbu a samozrejme aj genetická dispozícia .

Liečba menisku

Väčšinou nás poranenia menisku privedie k lekárovi. Dorazíme na úrazovú ambulanciu, lekár si nás prezrie a následne nám odporučí návštevu špecialistu. Na základe klinického vyšetrenia býva stanovená diagnóza. Medzi základné vyšetrenie patrí samozrejme RTG kĺbu , ktoré môže byť doplnené o ultrazvukové vyšetrenie alebo magnetickú rezonanciu . Ak má lekár všetky potrebné informácie o stave vášho kĺbu a menisku, rozhodne sa, či liečba bude konzervatívna alebo chirurgická .

Meniskus alebo Keď bolia kolená 4

Väčšina pacientov sa stretáva s trhlinou menisku. Ak sa trhlinka vášho menisku nachádza v prekrvenej časti menisku, je liečba kratšia a jednoduchšia. Ak sa však nachádza trhlinka v oblasti, ktorá nie je príliš prekrvená, potom sa zranenie hojí horšie, veľmi pomaly a môžu nastať komplikácie.

Ak sa trhlinka nachádza v prekrvenej časti menisku, obvykle sa lekári priklonia ku konzervatívnej liečbe. V takom prípade lekári odporučia odľahčenie končatiny za pomoci francúzskych palíc a ortézy a následne vám bude odporučená rehabilitácia a posilňovanie svalov. Ak sa ruptúra nachádza v neprekrvenej časti menisku, treba prikročiť k chirurgickému riešeniu problému .

Chirurgická liečba menisku

Existujú tri možné chirurgické zákroky – rekonštrukcia menisku, meniskektómia a transplantácia. Rekonštrukcia menisku sa vykonáva opäť iba v dobre prekrvenej časti menisku. Ak je poškodenie menisku v neprekrvenej časti, vykonáva sa tzv. parciálna meniskektómia – odstránenie poškodenej časti menisku. Týmto chirurgickým zákrokom lekári zabránia v ďalšiemu poškodeniu. Tento zákrok sa robí artroskopicky – teda miniinvazívne. Posledným možným zákrokom je transplantácia menisku.

Mohlo by vás zajímat:  Čo stojí za svrbením konečníka: Môžu za to antibiotiká?

Meniskus alebo Keď bolia kolená 5

Ako prebieha chirurgická liečba menisku?

Artroskopia je neinvazívna a šetrná operácia, ktorá umožňuje rýchlejšiu rekonvalescenciu, hojenie a návrat do normálneho života a bežnej záťaže. Za použitia dvoch či troch vstupov o veľkosti cca jedného centimetra sa dovnútra kolena zavedie tzv. artroskop, ktorým lekár prezrie kĺb. Druhým vstupom lekári pomocou operačných nástrojov ošetria poškodený meniskus. Celý zákrok lekári sledujú na monitore, kam sa obraz prenáša z artroskopu. Kĺb je pri operácii vyplnený tekutinou, ktorá miesto nielen preplachuje, ale súčasne taktiež umožňuje odstránenie poškodeného tkaniva. Celý zákrok trvá cca 20 – 40 minút a obvykle sa vykonáva pri celkovej anestézii. Zákrok možno vykonávať aj pri spinálnej anestézii, keď pacient necíti bolesť od pása dole.

Doba rekonvalescencie závisí od rozsahu a typu poranenia menisku a tiež od spôsobu jeho ošetrenia. Ak sa lekári priklonia k operácii, obvykle sa časť menisku odstráni a pacient môže nohu zaťažovať prakticky ihneď – iba s ohľadom na pooperačnú bolesť. Potom, čo sa rany zahoja môže pacient začať s rehabilitáciou. V prípade, že lekári meniskus rekonštruujú, doba rekonvalescencie je trochu odlišná ako pri odstránení poškodenej časti. V takom prípade treba 4 – 6 týždňov odľahčovať za pomocou francúzskych palíc. Plná záťaž nie je povolená. Približne 4 týždne je obmedzená aj pohyblivosť kĺbu. Počas tejto doby je veľmi dôležité riadiť sa lekárskym odporúčaním.

 

Značky:

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares