Kde sú lymfatické uzliny? Môžu byť na krku či v slabinách?

a
Článok zverejnený: 4.10.2023 , dátum aktualizácie: 19.10.2023

Lymfatické uzliny sú orgán guľovitého (či oválneho) tvaru, ktorý sa nachádza v obehu lymfatických ciev. Slúži ako biologický filter lymfy. Lymfatické uzliny majú v tele človeka veľmi dôležitú úlohu, pretože pomáhajú chrániť telo pred mikroorganizmami a nádorovými bunkami. Sú zväčšené lymfatické uzliny dôvodom na znepokojenie? A kde všade ich nájdeme?

Lymfatické uzliny sa nachádzajú na rôznych miestach tela. Ich veľkosť je zhruba ako šošovka alebo fazuľa. Poznáme lymfatické uzliny v prsníku a lymfatické uzliny v krku. Tiež ale existujú lymfatické uzliny v oblasti bedier či lymfatické cievy v dolných končatinách a slabinách. A to zďaleka nie je všetko.

Prečítajte si: Aké sú fázy stresu?

Pokiaľ ste nechýbali v škole práve v čase, keď prebiehala hodina biológie, tiež si iste pamätáte, že súčasťou ľudskej obranyschopnosti sú takzvané lymfocyty. To sú biele krvinky, ktoré sú tvorené predovšetkým kostnou dreňou. (V menšej miere ich produkuje aj týmus a slezina.) V prípade, že dôjde k infekcii lymfatických uzlín, môže dôjsť k ich zväčšeniu.

lymfa

 

Ako sa prejavujú zväčšené lymfatické uzliny? Čo to môže znamenať? A je možné, aby sa zlepšila cirkulácia lymfy? Na to všetko sa spoločne pozrieme nižšie.

Zväčšené lymfatické uzliny

K zväčšeniu lymfatických uzlín môže dôjsť vo chvíli, keď bolo telo vystavené vírusovej alebo bakteriálnej infekcii. V o niečo raritnejších prípadoch potom môže byť na vine rakovina, ktorá je pre mnoho ľudí veľkým strašiakom. Najčastejšie sa so zväčšením lymfatických uzlín stretneme v oblasti krku. Konkrétne blízko spodnej čeľuste. Aj keď veľa ľudí vníma ich zväčšenie ako nepríjemné, v skutočnosti nám tým telo dáva najavo, že aktívne bojuje proti nepozvaným návštevníkom. Okrem viditeľného zväčšenia môžu byť zväčšené lymfatické uzliny citlivé na dotyk.

Mohlo by vás zajímat:  Ako si vypestovať domáce paradajky zo semienok – krok za krokom

Lymfedém

Niektorí ľudia tiež trpia problémom, ktorému sa hovorí lymfedém. To je termín, ktorý označuje ochorenie lymfatického systému , ktoré, pokiaľ nie je liečené, sa môže postupom času zhoršovať. V prípade, že dôjde k poškodeniu lymfatického systému, ten potom nemôže efektívne odvádzať vodu, ktorá sa potom môže hromadiť v tkanivách. (Napríklad v nohách.) Tento problém môže vznikať vrodenou chybou alebo funkčnou poruchou v lymfatickom systéme. Objaviť sa potom môže v neskoršom veku. Tiež ale poznáme sekundárny lymfedém, ktorý môže nastať následkom nejakého zranenia či následkom rakoviny.

Rozprúdenie lymfy

Takmer odvšadiaľ na nás útočia informácie o tom, že by sme mali dbať aj na rozprúdenie lymfy , ktorá môže lepšie odvádzať svoju prácu. Jednou z techník, ktorá sa touto misiou zaoberá, je lymfodrenáž. Táto technika nasmeruje lymfu od periférie smerom k stredu, čo môže zmierniť problémy s opuchmi. Tiež sa hovorí, že táto praktika môže podporiť detoxikáciu organizmu. Mnohé ženy ju potom vyhľadávajú kvôli možnej redukcii celulitídy na zadočku a na stehnách.

 

masáž nôh

Podpora lymfatického systému

Okrem pravidelného dochádzania na lymfodrenáž môžete vyskúšať aj ďalšie kroky, ktoré by mali viesť k podpore normálneho stavu lymfatického systému. Opuch končatín je možné korigovať nosením kompresných pančúch a bandáží. Tiež nie je na škodu vyskúšať sprchovanie nôh a ďalších častí tela striedavo teplou a studenou vodou. Nič nepokazíte ani športovou aktivitou. Plusom je aj kvalitne nastavený pitný režim, ktorý zabraňuje dehydratácii.

Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares