Čo stojí za svrbením konečníka: Môžu za to antibiotiká?

svrbenie konečníka príčiny
Článok zverejnený: 9.3.2022 , dátum aktualizácie: 24.11.2022

Svrbenie okolo konečníka je veľmi delikátny problém, s ktorým sa človek väčšinou nikomu veľmi nezveruje. Pritom, svrbenie konečníka po stolici zažíva veľké množstvo ľudí. Má ale svrbenie týchto partií u detí av tehotenstve rovnaké príčiny? A dá sa tento problém nejako liečiť?

Svrbenie konečníka v noci môže dosť významne narúšať kvalitu vášho spánku. Možno ale budete prekvapení tým, že za svrbením konečníka a hrádze nemusí byť vždy tá istá príčina. Okrem svrbenia sa navyše môže dostavovať aj bolesť a mnoho ďalších nežiaducich prejavov, ktoré vám prakticky znemožňujú vykonávanie bežných denných aktivít.

Čo stojí za svrbením konečníka: Môžu za to antibiotiká?

Existuje na tieto problémy liečba, alebo budete trpieť až do konca svojho života?

Príznaky svrbenia konečníka

Aj keď problémy v tejto oblasti môžu byť rôzne, ich prejavy bývajú celkom často podobné.

Môžete sa stretávať napríklad s/sa:

 • Pálením
 • Citlivosťou
 • Začervenaním
 • Opuchy
 • Vriedky
 • Vyrážkou
 • Svrbením
 • Krvácaním

Posledný menovaný bod by vás mal prinútiť k návšteve vášho ošetrujúceho lekára, pretože krv v stolici môže znamenať, že trpíte rakovinou čriev. Z toho dôvodu je nutné čo najskôr podchytiť potenciálny problém.

Príčiny svrbenia konečníka

Čo stojí za svrbením konečníka: Môžu za to antibiotiká?

Ako už bolo povedané, za svrbením konečníka sa skrýva celá plejáda problémov. Môže ísť napríklad o prejav dermatitídy , alebo nejakej formy ekzému , ktorým človek trpí. Tiež môže dôjsť k podráždeniu análneho otvoru príliš agresívnym toaletným papierom . Niekomu nerobí dobre ani používanie parfumovaného toaletného papiera, ktorý občas spôsobuje alergickú reakciu. V neposlednom rade môže ísť o prejav psoriázy .

Správnu príčinu vášho problému dokáže spoľahlivo určiť iba odborník.

Aby toho nebolo málo, v zálohe je ešte hnačka , fekálna inkontinencia, problém s hemoroidmi (ktoré sú v populácii veľmi časté), infekcia parazitmi , pohlavne prenosná choroba , kvasinková infekcia a užívanie laxatív.

Mohlo by vás zajímat:  Sila srdcového tepu: Aký má vplyv na naše telo a zdravie?

Keďže je toho naozaj veľa, správnu príčinu vášho problému dokáže spoľahlivo určiť iba odborník. Navyše, ako vidíte, ani jednou z príčin nie sú antibiotiká.

Čo pomáha na svrbenie konečníka

Ak je svrbenie spôsobené kvasinkovou infekciou, lekár vám predpíše špeciálne protiplesňové prípravky. (Existujú mastičky, čapíky a podobne.) Hemoroidy sa tiež riešia masťou. V krajnom prípade môžete absolvovať aj operáciu na ich odstránenie. Ide o celkom málo invazívny zákrok, po ktorom nemusíte zostávať v nemocnici. Obvykle si ho ale platíte zo svojho vrecka. (Je to zároveň jediný prostriedok, ktorý vás hemoroidov trvalo zbaví. Ak si teda svojim životným štýlom neurobíte nové.)

Našťastie pre vás sa dajú riešiť aj parazity. Existujú na ne voľnopredajné prípravky, ale aj špeciálne lieky na predpis. Väčšinou sa odporúča, aby sa nimi preliečila celá rodina. Liečiť sa dajú aj niektoré pohlavne prenosné choroby, ktoré by mohli svrbenie konečníka vyvolať.

Dá sa mu nejako predchádzať?

Čo stojí za svrbením konečníka: Môžu za to antibiotiká?

V prvom rade skúste zistiť, či nepoužívate zlý toaletný papier, ktorý by mohol byť príliš hrubý, alebo by vás mohol dráždiť parfumáciou a ďalšou chémiou.

Pomôcť vám môže aj:

 • Natieranie konečníka vazelínou
 • Teplý kúpeľ
 • Dôkladná hygiena na toalete
 • Nosenie priedušnej spodnej bielizne z prírodných materiálov
 • Zdravý jedálniček

Tiež vám pomôže, keď si budete pravidelne umývať ruky (aj po použití toalety) a budete od nových partnerov vyžadovať testy na pohlavne prenosné choroby. Do výsledkov, alebo pri jednorazovej akcii, potom nezabúdajte na kondóm.

Riešili ste niekedy problémy so svrbením análneho otvoru? Pokiaľ áno, podarilo sa vám tohto delikátneho problému zbaviť?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/itchy-anus – Všetko o svrbenie análneho otvoru (anglicky)

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-to-know-anal-itching – Čo by ste mali vedieť o svrbení análneho otvoru? (anglicky)

Značky:, , , , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares