Mapa akné nielen na dokonalú pleť: Pozrite sa, čo hovorí!

pexels-cottonbro-3737594
Článok zverejnený: 26.9.2021 , dátum aktualizácie: 5.1.2023

Akné je zákernosť, ktorá potrápi aspoň raz v živote skoro každého. Na tvári, ale aj kdekoľvek inde na tele sa vám upchajú mazové žľazy a rozvinie sa v nich zápal. Nič príjemného. Premýšľali ste ale niekedy nad tým, čo konkrétne pozície akné na vašej tvári znamená? Ak áno, práve vás by mohla zaujímať mapa tváre s akné.

Pupienky s akné sú komplikácie, s ktorými sa musí aspoň z času na čas pobiť každý z nás. Zvyčajne sa vyrážky ukážu vo chvíli, keď si prajeme vyzerať pekne a upravene. (Teda, napríklad pred dôležitým rande alebo pracovným pohovorom.)

Dôvody, prečo k vzniku akné dochádza, sú pritom rôzne. U niekoho zohráva úlohu skutočnosť, že sa pred spaním neodličuje. Prípadne, že používa kozmetické prípravky, ktoré upchávajú póry. U iného môže byť na vine aj genetika, či hormonálna činnosť.

Mapa akné nielen na dokonalú pleť: Pozrite sa, čo hovorí!

Ako s akné bojovať? A čo konkrétne hovorí mapa akné na tvári?

Čo znamená práve tento pupienok?

Hoci sa na tvár pozeráme ako na jeden celok, v skutočnosti ho rozdeľujeme na niekoľko zón. Určite už ste počuli o T-zóne, ktorá označuje oblasť čela a nosa. Poznáme ale aj ďalšie miesta, ktoré pomenovávame samostatnými názvami.

Ajurvéda a čínska ľudová medicína dokonca hovorí, že to, kde sa vám na tvári objaví pupienok, môže niečo hovoriť o vašom zdravotnom stave. (V západnej medicíne na to ale neexistujú žiadne dôkazy.) Avšak to, že sa vám vyrážky objavia len niekde, nemusí byť naozaj vec náhody. Stačí sa len zamyslieť nad vašou kozmetickou a ošetrujúcou rutinou.

Konkrétne to môže znamenať, že:

  • Akné u vlasovej línie môže byť spojené s nevhodnou starostlivosťou o vlasy a pokožku hlavy (produkty na vlasy môžu obsahovať látky, ktoré majú tendenciu póry ľahšie upchávať)
  • Akné na tvári môže poukazovať na špinavý vankúš, alebo na špinavý telefón (zvlášť, ak máte akné iba na jednej strane)
  • Akné na čeľuste a na brade je s najväčšou pravdepodobnosťou hormonálna
  • Akné na nose a na čele môže poukazovať na stres, únavu a siahanie si na tvár

Z vyššie uvedeného zoznamu vyplýva, že nie za všetkým je potrebné hľadať mágiu, alebo nejaké vyššie sily. Niekedy majú problémy s akné úplne racionálne vysvetlenie. Čo je plus, pretože konkrétne javy možno oveľa ľahšie riešiť.

Mohlo by vás zajímat:  Ako na odkyslenie organizmu v 7 krokoch

V prvom rade by ste mali častejšie meniť posteľnú bielizeň. Tiež nie je na škodu si pravidelnejšie čistiť mobilný telefón. Ďalej skúste byť menej v strese, dbajte na zdravú životosprávu a viac sa starajte o to, čo používate na vlasy.

Mapa akné nielen na dokonalú pleť: Pozrite sa, čo hovorí!

Ako sa zbaviť akné?

Boj s akné je často beh na dlhšiu trať. A ani dodržiavanie všetkých rád nemusí znamenať automaticky úspech. Aj tak by ste ale nemali hádzať flintu do žita. Urobte všetko, čo je vo vašich silách a uvidíte, že po nejakej dobe sa váš problém s aknóznou pokožkou pravdepodobne zlepší.

Hlavným bodom je pravidelné čistenie pokožky . V ideálnom prípade ráno a večer. Nielen, že pleť zbavíte nečistôt, ale tiež ju pripravíte na aplikáciu prípravkov na aknóznu pleť . Len dávajte pozor na to, aby výrobky neobsahovali alkohol, ktorý môže vysušovať, a tým pádom mazové žľazy podporovať vo zvýšení produkcie olejov.

Ďalej si nesiahajte na tvár. A akné si určite nevytláčajte. Inak hrozí, že si spôsobíte dlhotrvajúcu infekciu. V prípade vážnych problémov sa vôbec nerozpakujte ísť za dermatológom .

Mapa akné nielen na dokonalú pleť: Pozrite sa, čo hovorí!

Skúsiť môžete aj diétu na akné, v ktorej sa odporúča konzumácia:

  • Celozrnných výrobkov
  • Strukovín
  • Čerstvého ovocia a zeleniny
  • Orechov a semienok
  • Chudého mäsa

Keď sa na túto diétu pozrieme z hľadiska obsiahnutých živín, ktoré môžu hrať v otázke kvality pleti veľkú úlohu, svoju pozornosť zamerajte na zinok . Ďalej vám prospeje vitamín A a vitamín E (pozor, oba vitamíny sú rozpustné v tukoch, takže sa neodporúča to s nimi preháňať) a vitamín C. Dobre vám ale urobia aj ďalšie potraviny, ktoré sú bohaté na antioxidanty.

Naopak skúste znížiť príjem mliečnych výrobkov, saturovaných tukov a trans mastných kyselín a karbohydrátov.

Hlavne ale buďte psychicky v pohode. Tým, že sa budete stresovať, si totiž príliš nepomôžete.

Mohlo by vás zajímat:  Ako začať s kardio cvičením: Aké má výhody a nevýhody?

Akým spôsobom bojujete proti akné vy?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/pimple-acne-face-map – Mapa akné na tvári (anglicky)

https://www.healthline.com/health/anti-acne-diet – Diéta proti akné (anglicky)

Značky:, , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares