Krv v stolici: Ako vyzerá, čo znamená, liečba

Krv v stolici
Článok zverejnený: 22.3.2022 , dátum aktualizácie: 24.11.2022

Pokiaľ vás trápi tmavá krv v stolici, môže ísť o vážny problém, ktorý musíte začať okamžite riešiť. Nedá sa totiž vylúčiť ochorenie rakovinou. Čo keď vás ale sužuje jasne červená krv v stolici? A ako postupovať, ak sa objavia u bábätka alebo u staršieho dieťaťa?

Za normálnych okolností má ľudská stolica hnedú farbu. Pokiaľ sa v nej teda objaví krv, je vhodné spozornieť, pretože to obvykle znamená vybočenie z normálneho stavu. Aká vážna situácia je, vám môže povedať len lekár na základe vyšetrenia.

Než ale začnete prepadať panike a vidieť za svojim problémom to najhoršie, skúste zvážiť, či nejde o krv v stolici zo stresu , ktorý ste si spôsobili pri hnačke. (Tým máme presne na mysli to, že časté odbiehanie na toaletu môže spôsobiť mechanické podráždenie análneho otvoru, ktorý môže mierne krvácať.)

Všetko dôležité o tejto téme vám prezradíme nižšie.

Prečo mám v stolici krv?

Krv v stolici: Ako vyzerá, čo znamená, liečba

Krv v stolici sa objavuje z mnohých rôznych dôvodov. Niektoré sú úplne neškodné, u ďalších je nutné spozornieť.

Medzi najčastejšie vinníkov patria:

  • Hemoroidy
  • Análne trhliny (análny sex, pôrod, hnačka, zápcha…)
  • Zápalové ochorenie čriev
  • Rakovina análneho otvoru
  • Rakovina čriev
  • Infekcia
  • Zápal čriev
  • Zápcha

Ak je situácia vážna poznáte orientačne podľa toho, ako krv presne vyzerá.

Krv pri utieraní a nie v stolici

Krv v stolici čo znamená

Pokiaľ je všetko s vašou stolicou v poriadku, ale všimli ste si krvi pri utieraní toaletným papierom (krv má navyše svetlo červenú farbu), znamená to, že problém sa nachádza v oblasti análneho otvoru, alebo v jeho bezprostrednom okolí. Pomerne bežne sa takto prejavujú hemoroidy a análne trhliny.

Mohlo by vás zajímat:  Cystická fibróza: Príznaky, diagnostika, liečba a prognóza

Tmavá krv v stolici

Oveľa väčším problémom je tmavá krv v stolici, ktorá poukazuje na nejakú abnormalitu vo vyšších sférach čriev. V takýchto prípadoch je vhodné sa čo najrýchlejšie spojiť s vaším ošetrujúcim lekárom, ktorý vykoná dôkladnú prehliadku vášho zdravotného stavu.

Krv v stolici u detí

Krv v stolici u detí by ste nemali ignorovať. V prípade akéhokoľvek nálezu bezodkladne kontaktujte pediatra, ktorý vám dá ďalšie informácie, podľa ktorých by ste sa mali začať riadiť. Nemusíte sa ale hneď znepokojovať. Krv v stolici môže súvisieť napríklad s tým, že dieťa trpí na zápchy a musí intenzívne tlačiť.

Liečba krvi v stolici

Krv v stolici liečba

Pokiaľ sa ukáže, že za krvou v stolici stoja hemoroidy, potom je liečba pomerne jednoduchá. Lekár vám odporučí zmenu životného štýlu, ktorá prispieva k mäkšej stolici, ktorá sa dá ľahšie vytlačiť. Pomôcť by vám mohli aj špeciálne mastičky na hemoroidy a špeciálne vlhčené obrúsky s dubovou kôrou. Tiež sa odporúčajú sedacie kúpele vo vlažnej vode s trochou Epsomskej soli . (Celkom sa zbaviť hemoroidov možno len vďaka operácii.)

Análne trhliny by taktiež mohla čiastočne vyriešiť lepšia životospráva. Primárne sa zamerajte na svoj pitný režim a na väčší prísun vlákniny . Opäť pomáhajú aj sedacie kúpele, ktoré vám pomôžu uvoľniť svaly v análnej oblasti.

V prípade zápalového ochorenia čriev vám pomôžu lieky, ktoré vám predpíše lekár. To isté platí pre infekcie. Zvlášť pre tie, ktoré sú bakteriálneho pôvodu a môžu byť na ne nasadené antibiotiká.

Najväčším orieškom je rakovina čriev, ktorá vyžaduje chemoterapiu, ožarovanie a mnohokrát aj operáciu. Ani v tomto prípade by sa ale nemali pacienti vzdávať. Pokiaľ prídete k lekárovi včas, existuje šanca, že sa vyliečite. (Z toho dôvodu nepodceňujte účasť v preventívnych programoch na detekciu rakoviny čriev.)

Mohlo by vás zajímat:  Samovoľný potrat: Príznaky v 1., 2. a 3. trimestri

Mali ste niekedy problém s krvou v stolici? Ak áno, mala vážnu príčinu?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/blood-when-i-wipe – Všetko o krvi v stolici (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/blood-in-stools-1945265 – Prečo vidíte krv v stolici (anglicky)

Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares