Sila srdcového tepu: Aký má vplyv na naše telo a zdravie?

srdcový tep
Článok zverejnený: 1.4.2022 , dátum aktualizácie: 24.11.2022

Počuli ste niekedy o termíne autonómny nervový systém? Pokiaľ nie, tak by ste mali veľa vecí dohnať. Vegetatívna nervová sústava (ako sa ANS často hovorí) má totiž významný vplyv na tlkot srdca. Čo ak sa jeho rytmus odchýli od normálu? Na to sa pozrieme nižšie.

Keď sa zanoríme do hlbín ľudskej fyziológie, zistíme, že súčasťou autonómnej nervovej sústavy je sympatikus a parasympatikus . Tieto dva termíny označujú telá neurónov sympatiku a pregangliové vlákna parasympatiku.

Človek ale nemusí byť biológ, aby chápal, že pokiaľ by tieto systémy nefungovali, mohlo by to veľmi významne ohroziť normálnu funkciu ľudského tela. Keďže by tým utrpelo aj ľudské srdce, je nutné vedieť, ako postupovať, pokiaľ sa váš tep dlhodobo odchyľuje od toho, čo je považované za normálne.

srdcový tep

Pokiaľ vás to zaujíma, pokračujte ďalej.

Normálny tlkot srdca

Skoro všade platí, že ak sa chceme zaoberať nejakou patológiou, musíme aspoň rámcovo vedieť, čo je považované za normálne.

Tlkot srdca sa líši v závislosti na našom pohlaví a veku. Tlkot srdca sa potom meria v priebehu 1 minúty . Aby mal tlkot srdca najlepšiu výpovednú hodnotu, človek by nemal byť v strese, nemal by hovoriť a mal by byť v úplnom pokoji.

Každý človek je iný, každopádne, u dospelého človeka sa považuje za normálne čokoľvek medzi 60 a 100 tepmi za minútu. U detí môže byť tlkot srdca ešte rýchlejší. Deti do 3 mesiacov môžu mať tep 80 až 205 (záleží, či sú nahor, alebo spia). U detí nad 10 rokov sa za normálne považuje rozmedzie 60 až 100 v bdelosti a od 50 do 90 v čase spánku.

Mohlo by vás zajímat:  Lymská borelióza: Spoznajte ju podľa týchto 5 príznakov

Čo má vplyv na tlkot srdca?

srdcový tep

Na tlkot srdca má vplyv široká škála faktorov, z ktorých s niektorými sa stretávame prakticky každý deň.

Na vine môže byť:

  • Teplota okolitého prostredia (ak je veľa teplo, tlkot srdca má tendenciu sa zvyšovať)
  • Užívanie niektorých liekov
  • Emócie (radosť, stres…)
  • Telesná hmotnosť (obézni jedinci majú rýchlejší tlkot srdca aj v kľudovom režime)
  • Anémia
  • Nerovnováha hormonálneho systému (častá u ľudí s ochorením štítnej žľazy )
  • Fajčenie
  • Poloha tela

Príliš rýchly tlkot srdca

Ak máte viac ako 100 srdcových tepov za minútu, s najväčšou pravdepodobnosťou trpíte tachykardiou . To znamená, že vaše srdce tepe rýchlejšie, než ako je to považované za normálne.

Tento stav so sebou prináša niekoľko rizík. Napríklad väčšie riziko krvných zrazenín, srdcového zlyhania, omdlievania a náhleho úmrtia. Z toho dôvodu je dôležité, aby ste sa začali s týmto problémom čo najskôr liečiť.

Príliš pomalý tlkot srdca

srdcový tep dôsledky

Opačným problémom je bradykardia , ktorá označuje príliš málo tepov za minútu. (Čokoľvek pod 60 tepov/minúta.)

Tento stav môže spôsobiť horšiu schopnosť srdca pumpovať krv do ďalších častí tela. Tiež môžete byť unavení a môžete mať tendenciu omdlievať.

Opäť je vhodné, aby ste v tomto prípade kontaktovali svojho lekára, nechali sa prezrieť a následne ste podstúpili liečbu.

Máte normálny srdcový tep, alebo trpíte nejakou odchýlkou od normálu?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/dangerous-heart-rate – Normálny tlkot srdca (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/175241 – Tachykardia (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324264 – Bradykardia (anglicky)

Značky:, , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares