Furunkel vs. karbunkl: Rozdiel, liečba, komplikácie

pexels-gabriela-mendes-1249542
Článok zverejnený: 2.3.2023 , dátum aktualizácie: 13.4.2023

Aj keď znie furunkel a karbunkel skôr ako názov nejakej komickej dvojice, v skutočnosti je to nepríjemný kožný problém. Ako sa kožný absces furunkel a karbunkel prejavuje? A dá sa naň použiť antibiotická masť?

Veľa ľudí sa domnieva, že poriadne potrápiť ich môžu len problémy, ktoré sa vyskytujú vo vnútri tela. To ale nie je tak úplne pravda, na päty im môže celkom ľahko šliapať furunkel a karbunkel, ktoré sa môžu urobiť na koži. Vzhľadom na to, že ich môže spúšťať infekcia, je veľmi dôležitá správna liečba.

Čo si ale pod týmito názvami presne predstaviť? Aké sú medzi nimi rozdiely? A ako sa k niečomu takému vôbec dopracujete?

Furunkel vs. karbunkl: V čom je rozdiel?

Furunkel vs. karbunkl: Rozdiel, liečba, komplikácie

Furunkel je vo svojej podstate kožný absces. Technicky vzaté ide o zápalové ochorenie kože, počas ktorého je prítomná bakteriálna infekcia. Nie je to nič príjemné, pretože furunkel obsahuje hnis. Príčinou býva stafylokoková infekcia, vo výrazne menšom percente prípadov môže byť na vine aj streptokok. S furunklom sa potom úzko spája ochorenie, ktorému sa hovorí pyodermia. (Ide o ložisko, ktoré je vyplnené hnisom, bežne pri vlasovom folikule.)

Karbunkel s furunklom úzko súvisí, pretože ide o celé zhluky furunklov, ktoré sa navzájom prepoja pod kožou. Zápal je vážnejší, zasahuje do hlbších vrstiev kože a po zahojení vám môže zostať jazva.

Kde sa najčastejšie vyskytuje?

Furunkel a karbunkel sa najčastejšie vyskytuje tam, kde nám rastú vlasy a chlpy. Môže sa teda objaviť na prsníku, na genitáliách, v slabinách, na zadku, na tvári a podobne. U niekoho sa môže urobiť aj na uchu, ale kvôli malému množstvu ochlpenia je to skôr výnimka.

Furunkel vs. karbunkl: Rozdiel, liečba, komplikácie

Príčiny ochorenia

Jedným z rizikových faktorov pre vznik tohto problému je oslabený imunitný systém. Kvôli väčšiemu množstvu ochlpenia navyše furunkel aj karbunkel častejšie ohrozuje mužov. Negatívny vplyv na jeho vznik má potom aj nedostatočná hygiena a nejaký zdravotný problém.

Furunkel a karbunkel sa môže objaviť, ak máte:

  • Diabetes
  • Rakovinu
  • HIV/AIDS
  • Ochorenie kože (ekzém, psoriáza …)
  • Nadváhu a obezitu

V neposlednom rade sa môžete nakaziť napríklad aj v kozmetických salónoch, ktoré nedbajú na zásady hygieny. Riziko môže hroziť aj na bazéne av saune.

Čo si všímať?

Furunkel sa tvári ako hrčka na koži, najčastejšie v oblasti vlasového folikulu. Miesto býva začervenané, teplé a boľavé. Na vrcholku hrčky sa môže urobiť hnisavý čap. Hnisom sa potom postupne naplní celá hrčka, čo môže trvať aj počas niekoľkých dní. Časom potom môže dôjsť k samovoľnému prasknutiu, ktoré kvôli prítomnosti hnisu nepríjemne zapácha. Furunkel sa potom zahojí asi za 3 týždne.

Aj keď vás to môže zvádzať, snažte sa odolať a hnis nevytláčajte. V kritických prípadoch môže dôjsť k zhoršeniu infekcie, alebo dokonca k otrave krvi. Na hlave dokonca môže hroziť aj riziko zápalu mozgových blán.

Zo svojej podstaty, karbunkel býva väčší, pretože je zhlukom niekoľkých furunklov. Sprevádzať ho môže horúčka, únava a nevoľnosť.

Furunkel vs. karbunkl: Rozdiel, liečba, komplikácie

Ako prebieha liečba?

Domáca liečba sa obvykle veľmi neodporúča, tým skôr, pokiaľ ide o rozsiahly zápal. Veľa nebezpečné sú aj furunkle a karbunkly na tvári, kde hrozí veľké riziko zavlečenia infekcie smerom k mozgu.

Jedným zo spôsobov, ako vám môžu lekári pomôcť, je špeciálna drenáž, počas ktorej sa hnis odčerpá preč. Celkom často sa odporúča aj nasadenie antibiotík, ktoré si vedia poradiť s bakteriálnou infekciou.

Liečba doma môže v menej závažných prípadoch zahŕňať prikladanie teplých obkladov, čo môže zlepšiť obranu tela pred infekciou a ľahšie odplavenie hnisu von. Pokiaľ sa u vás ale objaví horúčka, veľká bolesť, nadmerné napínanie kože a podobne, na nič nečakajte a okamžite sa objednajte k lekárovi.

Mali ste niekedy furunkel/karbunkel? Ak áno, podarilo sa vám ich vyliečiť?

Mohlo by vás zajímat:  Makový olej a jeho účinky: 4 spôsoby, ako ho použiť
Značky:, , , , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares