Ak plánujete schudnúť, musíte sa zamerať na jednotlivé zložky bežnej dennej stravy. Aj keď máte pocit, že sa neprejete sladkosťami a žijete relatívne zdravým životným štýlom, vaše úsilie môže byť pochované nadmernou konzumáciou pečiva. Preto sa dnes pozrieme na to, ako ho efektívne nahradiť.
Chlieb alebo rožok s maslom a syrom sú základnými raňajkami, desiatou alebo rýchlou večerou našej mládeže. Preto sa nám nezdá nič zvláštne na tom, že v tomto zvyku pokračujeme aj v dospelosti. Táto téma sa dostáva do popredia, keď sa snažíme schudnúť alebo keď nám život komplikuje alergia na lepok.
Ako si pomôžete, keď sa navždy rozlúčite s pečivom? A čím presne ho môžete nahradiť?
Obsah článku
Nevýhody konzumácie pečiva
Odmietanie pečiva je dnes módnou záležitosťou. Ale ako hovorili naše staré mamy: na každom šprochu pravdy trochu. Takže niektoré námietky môžu byť skutočne založené na pravdivých dôvodoch.
Hoci sa druhy predávaného pečiva líšia (najmä podľa technológie výroby a použitej múky), pravdou je, že pečivo (vo väčšine prípadov) nemá vyššiu pridanú výživovú hodnotu. Jeho hlavným účelom je v podstate naplniť žalúdok a zahnať hlad. Okrem toho obsahuje aj veľké množstvo sacharidov a škrobov, ktoré sa na našom tele ukladajú vo forme nevzhľadných tukových vankúšikov.
Medzi nevýhody pečiva patria (z výživového hľadiska):
- Malé množstvo bielkovín
- Malé množstvo vlákniny
- Malé množstvo vitamínov
- Malé množstvo minerálov
Aj lepok vám môže spôsobiť veľa problémov. To u citlivých osôb spôsobuje neznášanlivosť alebo dokonca alergiu. (Intolerancia má o niečo miernejšie prejavy ako čistá celiakia.) Chlieb tiež ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Ich vysoká hodnota potom celkom nenápadne prechádza do tvorby cukrovka 2. typ. Napokon sa veľa hovorí o tom, že múka môže obsahovať stopy postrekov, ktoré chránia plodiny pred škodcami.
Čo sa stane po vyradení pečiva?
Pravdepodobne vás zaujíma, čo sa stane, ak sa rozhodnete úplne vylúčiť pečivo zo svojho života. Možno budete prekvapení, ale bude ich veľa.
Jeho neprítomnosť bude cítiť, takže:
- Strácate zadržanú vodu
- Nebudete mať divoké výkyvy cukru v krvi (ani nekontrolovateľnú chuť siahnuť po najbližšom koláčiku)
- klesá hladina energie (vaše telo nedostáva cukor ako palivo).
- Spočiatku sa budete cítiť zle (telo si bude vyžadovať pravidelnú dávku škrobu a sacharidov)
- Zlepší sa vám trávenie
Nie všetky prejavy vynechania pečiva sú pozitívne. V prvých dňoch alebo týždňoch budete viac unavení a nespokojní. Je to preto, že chlieb je pre telo doslova drogou, z ktorej čerpá energiu na svoj chod.
Preto môžete pociťovať rôzne abstinenčné príznaky, medzi ktoré patrí menej energie a pocit choroby. (Nazýva sa to sacharidová chrípka.) Ale keď sa naučíte kompenzovať nedostatok sacharidov a škrobu z pečiva inými zložkami potravy, čoskoro sa začnete cítiť oveľa lepšie. Stratíte prebytočnú vodu a pravdepodobne sa vám rýchlo zlepší trávenie. (Nebudete nafúknutí, nebudete mať tráviace problémy kvôli neznášanlivosti lepku atď.)
Tipy, ako nahradiť pečivo
Teraz sa dostávame k hlavnému bodu tohto článku. Čím presne možno nahradiť pečivo? Existuje veľa možností.
Môžete to vyskúšať (v prípade, že sa nechcete úplne vzdať pečenia):
- Bezlepkové palacinky (Oopsie bread)
- Chlieb Ezekiel
- Tortilly z kukuričnej múky
- Žitné pečivo
Ak to s vyradením pečiva myslíte vážne:
- Zelené šaláty
- Sladké zemiaky
- Huby
- Baklažán
- Uhorka
- Paprika
- Karfiol
- Vajcia
Zoznam zdravšieho pečiva je vhodný najmä pre tých z vás, ktorí milujú sladké pochutiny a nevedia sa ich vzdať.
Naopak, plnohodnotné náhrady pečiva v slanej strave sú pri príprave hlavných denných jedál celkom prínosné. Listy šalátu môžete použiť ako základ pre rolku alebo tortillu. Z karfiolu sa dá pripraviť chutné domáce cesto na pizzu. Baklažán, huby, vajcia alebo zemiaky nahradia žemľu alebo hamburger.
Ďalšie zaujímavé tipy, ako sa stravovať zdravšie
Ak chcete svojmu novému životnému štýlu prispôsobiť aj ďalšie segmenty stravy, môžete sa inšpirovať ďalšími zaujímavými nápadmi, ktoré prospejú vášmu zdraviu.
Môžete si staviť na:
- Cuketové špagety namiesto obvyklých
- Riasy nori
- Výrobky z mandľovej/kokosovej múky
Hoci všetky výhody vynechania pečiva znejú pekne, v skutočnosti je to zložitejší proces, než sa na prvý pohľad zdá. Mnohí ľudia sa ho snažia odstrániť, ale nakoniec sa im to nepodarí. Preto sme pre vás pripravili niekoľko tipov, ktoré vám to uľahčia.
Uistite sa, že:
- Nevyradili všetko pečivo naraz
- Nejedli koláče, keksíky a iné sladké pokušenia
- Nekonzumovali slané občerstvenie, ktoré obsahuje múku
- Nekupovali polotovary
- Nejedli rýchle občerstvenie
- Skontrolovali etikety výrobkov, ktoré si kúpili.
Najmä posledný bod je z celého zoznamu pravdepodobne najdôležitejší. Múka a škroby sa skrývajú na miestach, kde by ich nikto nečakal. Nezabudnite, že múku nájdete aj v tradičnej českej kuchyni. Používa sa pri príprave klasického zemiakového cesta, do polievky, kaše a tiež do omáčok.
Ako prekonať chuť na cukry a škroby?
Ak chcete byť v tejto misii úspešní, nesmiete sa báť, keď si vaše telo začne vyžadovať prísun vašej drogy.
Medzi osvedčené tipy, ako netrpieť tak veľmi, patria:
- Dostatočný pitný režim
- Cvičenie
- Navodenie duševnej pohody
- Lepšie dávkovanie jedál počas dňa (ak ste hladní a cítite sa vyčerpaní), myslite aj na to, či sú jedlá nutrične vyvážené (bielkoviny vás zasýtia a obmedzia váš divoký apetít).
- Žuvanie žuvačiek bez cukru
Samozrejme, pri vyhadzovaní pečiva nemusíte zachádzať do úplných extrémov. Ak netrpíte žiadnou vážnou chorobou, stačí, ak ho budete jesť čo najmenej.
Máte nejaké osobné skúsenosti s vyradením pečiva z jedálnička? Budeme radi, ak sa s nami oň podelíte v komentároch.