Makový olej a jeho účinky: 4 spôsoby, ako ho použiť

Organické poppy seeds v malej miske s poppy heads
Článok zverejnený: 3.1.2024

Makový olej je čím ďalej obľúbenejšou ingredienciou nielen v kuchyni, ale aj v oblasti starostlivosti o telo a krásu. Viete, kde sa dá tento olej kúpiť a aké sú jeho spôsoby použitia? Hodí sa na vlasy? A obsahuje makový olej vápnik? Na to všetko a oveľa viac sa spoločne zameriame v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

Mak patrí v Česku k obľúbeným ingredienciám, ktoré sa dajú zužitkovať napríklad pri pečení buchiet. Ale makový olej? To je trochu iná. Počas starostlivosti o vlasy sa používa predovšetkým arganový olej, Ktorý bude vyhovovať všetkým so suchými a lámavými končekmi. V kuchyni aj v kúpeľni sa dá tiež využiť aj kokosový olej, z ktorého sa dá pripraviť napríklad extra ošetrujúca maska ​​na vlasy. U makového oleja a toho, či je vhodné užívať ho vnútorne, ale často tápeme.

Pri každom oleji, s ktorým sa ešte len učíte zaobchádzať, je dôležité sa najskôr informovať o tom, ako sa s ním má správne naložiť. Napríklad také esenciálne oleje nie sú vhodné pre vnútorné použitie, ale zase sa výborne hodia napríklad do aromalampy. Pri olejoch, ktoré je možné aj jesť, sa zase musí najskôr zistiť, do akých pokrmov sa hodí a či sú určené aj na tepelnú úpravu. V opačnom prípade je totiž veľmi ľahké ich nejakým spôsobom znehodnotiť.

Už vás ale nebudeme dlhšie napínať a pozrieme sa na to, čo všetko by ste mali vedieť o makovom oleji, jeho výhodách a spôsoboch použitia.

Čo je makový olej?

Makový olej sa získava lisovaním z makových semien, ktoré ho obsahujú okolo 50 %. Vzhľadom na to, že makový olej je veľmi dobre stráviteľný a obsahuje mnoho dôležitých živín, môže byť jednou zo zložiek vášho fitness obeda. Tradične ho kúpite v zdravej výžive a na internete.

Pre predstavu, nájdeme v ňom napríklad vitamín E. V makovom oleji je aj vápnik, takže po ňom (ale aj po maku ako takom) môžu siahnuť ľudia, ktorí majú intoleranciu mliečnych výrobkov a potrebujú nájsť spôsob, ako vápnik doplniť iným spôsobom. Ďalej potom v ňom nájdeme aj nenasýtené mastné kyseliny Omega 3 a 6.

Makový olej a jeho účinky: 4 spôsoby, ako ho použiť

Najlepšie spôsoby jeho použitia

V kuchyni

Kto si vybral potravinársky makový olej, ten ho môže používať aj v kuchyni. Dobre sa hodí napríklad na dochutenie ovocných a zeleninových šalátov. Tiež sa dá ale použiť aj na palacinky, lievance a na ďalšie sladké pokrmy, ktorým dodá príjemnú chuť. Prehltnúť sa dá aj samotný, najlepšie ho odmerajte na čajovú lyžičku, ktorej obsah si môžete dopriať ráno po prebudení.

Makový olej na pokožku a vlasy

Makový olej patrí k olejom pre krásu celého tela. Nielen, že obsahuje antioxidanty, ktoré chránia bunky pred predčasným poškodením a starnutím. Tiež môže podporiť hydratáciu pokožky a vlasov. To ocenia nielen veľmi suchá, ale aj starnúca pleť a ľudia s poškodenými vlasmi. Ďalej môže podporiť aj normálne hojenie rán.

Makový olej a jeho účinky: 4 spôsoby, ako ho použiť

Na kosti

Vzhľadom na to, že mak obsahuje veľké množstvo vápnika, po makovom oleji na vnútorné použitie môžu siahnuť menopauzálne ženy a ďalší ľudia, ktorí majú sklon k nebezpečnému rednutiu kostí. Samozrejme ale nezabúdajte ani na prísun vitamínu K, vitamínu D, kolagénu a horčíka, pretože aj tieto živiny sú pre normálny stav pohybového ústrojenstva nutne potrebné. Určite nič nepokazíte ani primeranou pohybovou aktivitou.

Na kardiovaskulárny systém

Ako iste viete, nenasýtené mastné kyseliny omega 3 sú veľmi dôležité na podporu normálneho stavu zraku, mozgu a kardiovaskulárneho systému. A zatiaľ čo nie každý holduje rybám a rybiemu oleju, s makom a makovým olejom by taký problém byť nemusel.

Má nežiaduce účinky?

Makový olej a jeho účinky: 4 spôsoby, ako ho použiť

Mak je, predovšetkým v zahraničí, považovaný za kontroverznú potravinu. Mnoho ľudí sa dokonca domnieva, že konzumácia tradičných koláčov a buchiet bude mať určité následky. (Treba vo forme halucinácií.) Nemusíte mať ale obavy. Konzumácia makového oleja na vnútorné použitie je úplne bezpečná. Nič vám neurobí ani kozmetický makový olej na pokožku a vlasy.

Pozor si ale dávajte v prípade, že máte podozrenie na precitlivenosť na mak. Niektorým ľuďom sa môže po kontakte s ním objaviť žihľavka.

Lekára vyhľadajte, ak sa u vás objavia vážnejšie reakcie typu:

  • Opuch tváre a opuch krku
  • Kašeľ a sipot
  • Problém s dychom
  • Nevoľnosť, zvracanie, hnačka…

Ľudia s citlivejšou pokožkou by potom tiež mali najskôr skúsiť aplikáciu jeho malého množstva na vnútornú stranu zápästia. Na základe toho zistíte, či na makový olej pokožka nereaguje svrbením alebo začervenaním.

Používate makový olej? Ak áno, akým spôsobom?

Mohlo by vás zajímat:  Furunkel vs. karbunkl: Rozdiel, liečba, komplikácie
Značky:, , , , , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares