Mať málo sodíka v krvi je nebezpečné. Na druhú stranu, nie je dobrý ani opačný extrém, kedy ho máme v tele veľa. Prečo je prítomnosť sodíka v tele dôležitá? A čo sa naopak stane, keď ho máme veľa?
So sodíkom sa spája mnoho zaujímavostí, ktoré nemusia byť len perličkou konverzácií počas večierkov a návštev. Pravdou je, že ak ich budeme všetci dobre poznať, postupom času sa to odrazí na celkovom zdraví ľudskej populácie. Nebudeme si totiž nič nahovárať. Prebytok soli nám rozhodne nijako neprospieva.
Na druhú stranu, nie je dobrý ani opačný extrém, kedy sa snažíme soli a sodíka úplne vyhýbať. Každá látka má v našom tele nejakú rolu. (Napríklad tuk, ktorý poskytuje ochranu vnútorným orgánom a zároveň sa v ňom rozpúšťajú niektoré vitamíny.) Preto je kľúčové, aby sa zo sodíka nestal váš pán, alebo strach.
Prečítajte si, ako doplniť sodík.
Obsah článku
Čo je sodík?
Sodík je prvok, ktorý radíme medzi alkalické kovy . Prirodzene sa okolo nás nachádza v zemskej kôre alebo vo vode. Zaujímavosťou je, že pokiaľ by ste ho mali položený pred sebou, boli by ste schopní ho rozkrojiť bez problému nožom. Tiež vedie teplo a elektrický prúd. Do tela sodík dostávame predovšetkým prostredníctvom soli , ktorá dodáva potravinám ich atraktívnu chuť. (Bohužiaľ, z toho dôvodu máme sodíka v strave skôr nadbytok.)
V akých potravinách sa nachádza sodík
Keď sa povie niečo slané, okrem obyčajnej kuchynskej soli si väčšina z nás predstaví solené zemiakové chipsy. To ale nie sú jediné potraviny a ingrediencie, v ktorých sodík vo veľkej miere nájdeme.
Telu ho možno dodať aj prostredníctvom:
- Polievok (špeciálne potom tých, ktoré sme si kúpili už hotové)
- Šunky a salámy
- Syra cottage
- Pizze
- Dresingov
- Vývaru (a opäť hovoríme aj o tom v kocke)
- Zeleniny v plechovke
- Sušeného mäsa
- Tortil
- Praclíkov
- Omáček
- Párkov
- Paradajkových omáčok
- Sušienok (možno sa budete diviť, ale do sladkostí a cereálií sa pridáva soľ úplne bežne)
- Zmrazených jedál a polotovarov
- Slaniny a ďalších mäsových výrobkov
Náš zoznam rozhodne nie je konečný. Stačí, keď sa pri nákupe pozriete na zadnú etiketu . Keď to budete robiť dostatočne dlho, zistíte, že prakticky neexistuje nič, v čom by soľ (aspoň v malom množstve) nebola. Preto nie je dôvod, prečo svoje telo zbytočne týrať tým, že mu po celodennej konzumácii sodíka naservírujete jeho extra nálož v podobe slaných pochutín.
Sodík a jeho účinky na zdravie
Vzhľadom na predchádzajúci zoznam to vyzerá, že sodík vo svojom tele vôbec nepotrebujeme. Ale nie je to pravda. Sodík je extrémne dôležitý elektrolyt , ktorý je dôležitý pre normálne hospodárenie tela s vodou . Tiež je dôležitý pre normálny stav svalov a nervov . Dokonca je dôležitý aj pre náš krvný tlak .
Nedostatok sodíka
Aj keď je to v našej spoločnosti skôr vzácnosť, mali by ste poznať prejavy nedostatku sodíka. Keďže sú často veľmi nešpecifické, k odhaleniu problému nemusí dôjsť ihneď. Pritom by často pomohlo iba dodať potravinu, ktorá ho obsahuje v optimálnom množstve. Viete, čo obsahuje sodík a ako ho doplniť?
Medzi prejavy nedostatku sodíka patria:
- Únava
- Slabosť
- Zvracanie
- Bolesť hlavy
- Svalové kŕče
- Zmätenosť
Tieto stavy môžu nastať , ak máte hnačku , alebo vraciate . Problematické môže byť aj užívanie diuretík . K nedostatku sodíka prispieva aj dehydratácia , ochorenie obličiek či ochorenie srdca . Ako teda vidíte, sodík má v našich telách veľmi dôležitú úlohu. Preto nie je dobré sa mu úplne vyhýbať.
Ako pristupujete k konzumácii sodíka vy? Strážite si ho, alebo jeho množstvo v strave neriešite vôbec?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/nutrition/foods-high-in-sodium – 30 potravín bohatých na sodík (anglicky)
https://www.eatingwell.com/article/281629/how-much-sodium-do-you-need/ – Koľko sodíka potrebujeme? (anglicky)
https://www.healthline.com/health/hyponatremia – Nízka hladina sodíka (anglicky)