Hormóny a menopauza: Ako spolu súvisia?

pexels-rodnae-productions-6540133
Aktualizováno

Menopauza je obdobím v živote každej dospelej ženy, počas ktorého príde o svoju schopnosť reprodukcie. Pre niektorých je to dvojitá rana, pretože okrem pocitu blížiacej sa smrti v ženách vzbudzuje neistotu aj rad jej vedľajších príznakov, ktoré môžu trvať aj pekný riadok rokov. Ako porovnať hormóny v menopauze? A môžu nejako pomôcť bylinky na menopauzu?

Menopauzou sa zaklína kde kto. U mladých žien dochádza k jej predkladaniu na stôl kvôli odkladaniu rodičovstva. Staršie ženy zase žijú s pocitom, že menopauza z nich urobí staré a nepotrebné babky, ktoré už sú na odpis. (Čo s depresívnymi stavmi, ktoré menopauza sama o sebe často prináša, nie je práve ideálna.)

Pravda je ale taká, že tento prirodzený proces môžete vnímať ako novú (a zaujímavú) životnú etapu, ktorá vám umožní nazerať na váš život trochu iným spôsobom.

Aby sa to ale mohlo stať, je dôležité vedieť, čo sa počas menopauzy vlastne deje, a akými spôsobmi je možné zmierňovať jej dopady na psychiku a telo.

Čo je menopauza?

Menopauza je termín, ktorý označuje situáciu, keď žena 12 po sebe nasledujúcich mesiacov spontánne nemenštruovala . To naznačuje, že už nemôže ďalej otehotnieť. Tento proces sa ale nestane zo dňa na deň, prvé príznaky sa môžu začať objavovať už okolo 45-55 rokov. (Výnimkou ale nie sú ani prvé príznaky menopauzy v nižšom veku, potom hovoríme o nástupe predčasného prechodu.) Typická žena zažije prvé príznaky menopauzy cca 4 roky pred ukončením svojho reprodukčne aktívneho obdobia. (Príznaky ale môžu pretrvávať aj 5 rokov po poslednej menštruácii.)

Menopauza a hormóny

V priebehu menopauzy dochádza k veľkej zmene činnosti ženských hormónov, ktoré jej v predchádzajúcich rokoch umožňovali úspešne otehotnieť a donosiť dieťa. V priebehu menopauzy dochádza k postupnému vyhasínaniu funkcie vaječníkov .

Mohlo by vás zajímat:  Priessnitzov zábal: Pripravte si ho doma a vráťte si zdravie

Následkom toho dochádza k zmene:

  • Estrogénu
  • Progesterónu
  • Testosterónu
  • LH
  • FSH

Keďže telo je náchylné reagovať aj na veľmi malé zmeny v činnosti hormónov, ženy môžu toto životné obdobie prežívať dosť intenzívnym spôsobom.

Príznaky menopauzy

Keď teraz odhliadneme od postupnej straty plodnosti a od zmien v menštruačnom krvácaní, pozrieme sa na ďalšie príznaky menopauzy, s ktorými by mala každá žena (pre istotu) počítať. Patrí medzi ne prírastok na váhe, návaly tepla, vaginálna suchosť, úzkosť, zvýšená potreba močiť, bolesť hlavy, výraznejší pocit búšenia srdca, strata plnosti pŕs, strata kostnej hmoty a mnoho ďalších.

So správnou životosprávou a prístupom vás ale nemusí ani tento zoznam nepríjemností zastaviť, alebo vám dokonca kaziť váš každodenný život.

Bylinky na menopauzu

Aby sa ženy nemuseli stretávať s toľkými problémami naraz, odporúča sa im dlhodobé užívanie bylinných doplnkov stravy pre zrelé ženy, ktoré dokážu zlepšiť kvalitu ich života.

V ich zložení hľadajte:

  • Červená ďatelina
  • Pupalku dvojročnú
  • Macu peruánsku
  • Extrakt zo sóje
  • Ženšen

A mnoho ďalších. Ženšen sa spája s doplňovaním energie as lepšou koncentráciou. Pupalka dvojročná sa zase odporúča na hormonálnu nerovnováhu. Sója naopak obsahuje fytoestrogény, ktoré sa podobajú ženskému hormónu estrogénu. Pokiaľ navyše prírodné doplnky stravy doplníte zdravým životným štýlom, menopauza by už pre vás nemala byť strašiakom.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/menopause– Všetko o menopauze

https://www.healthline.com/nutrition/menopause-herbs – 10 prírodných prostriedkov na menopauzu (anglicky)

Značky:, , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ohodnoťte tento článek
0 shares