Stres je prítomný v živote každého z nás a nezdá sa, že by sa mu chcelo len tak odísť. Keďže z dlhodobého hľadiska prispieva k vzniku najrôznejších civilizačných chorôb, pozrieme sa na to, či by vám od neho mohli trochu uľaviť niektoré ľahko dostupné bylinky.
O strese sa hovorí, že je metlou ľudstva. (Podobne, ako sa to hovorí o alkohole.) A niečo na tom bude. Okrem toho, že môže zvyšovať náš krvný tlak (čo nerobí dobre srdcu), môže znižovať chuť na sex, spôsobovať nervozitu a úzkosti a viesť k celkovému napätiu a častým zmenám nálad.
Zvýšená hladina stresu u mnohých ľudí vyvoláva dokonca aj nespavosť, čo sa potom negatívne odráža na ich schopnosti sa učiť, na ich rozhodovaní a zníženej pozornosti, ktorá môže viesť aj k veľmi vážnym nehodám.
Okrem zmeny prostredia a meditácie vám môže pomôcť aj niekoľko byliniek. Ktoré sú to? Na to sa zameriame nižšie.
Obsah článku
Ašvaganda
Prvou bylinkou, o ktorej by ste mali začať premýšľať, je withanie snodárna, ktorej sa tiež hovorí ašvaganda. Táto bylinka sa používa pri redukcii stresu a úzkostí a taktiež má dobrý vplyv na podporu spánku. To potvrdzuje aj niekoľko pokusov z roku 2014. Uvádza sa, že počas štyroch z piatich pokusov na ľuďoch došlo pri testovaní účinkov ašvagandy k významnej redukcii stresu a úzkosti účastníkov.
Harmanček
Harmanček je vám určite dobre známy, pretože harmančekový čaj na upokojenie nervov píly vo veľkom už naše babičky. Ak teda chcete docieliť pohodu a relaxáciu, jedna šálka harmančekového čaju by vám nemala nijako ublížiť. Tento účinok taktiež potvrdzujú vedecké štúdie, takže veríme, že za nejaký čas pocítite toľko žiadanú úľavu.
Chmeľ
Zrejme potešíme všetkých milovníkov piva, pretože aj o chmeli sa vie, že dokáže ľahko uľaviť od stresu a ďalších negatívnych pocitov, ktoré vám bránia v relaxácii. Zaujímavosťou je, že počas štúdie jedna skupina dostávala nejaký čas chmeľ a druhá placebo. Po uplynutí časovej lehoty sa skupiny vymenili a tá, ktorá dostávala chmeľ, začala dostávať placebo a naopak. Pokus ukázal, že chmeľ mal výrazne lepšie účinky na upokojenie ako placebo.
Peprovník opojný
Korenistý opojný možno budete poznať pod menom kava kava. Aj keď sa má za to, že táto bylinka napomáha docieliť upokojenie, štúdie mali nejednoznačné výsledky, takže mechanizmus jej pôsobenia sa bude musieť najskôr ešte skúmať.
Levanduľa
Vôňa levandule sa spája s podporou spánku as redukciou stresu. Málokto ale vie, že levanduľa sa dá v niektorých prípadoch konzumovať aj vnútorne. Potom bude mať na ľudské telo dokonca lepší účinok, ako keby ste sa ju rozhodli používať iba v rámci aromaterapie.
Ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný buď milujete, alebo sa jej dôsledne vyhýbate. Do akej skupiny budete patriť záleží predovšetkým na tom, či dlhodobo užívate nejaké lieky, pri ktorých by mohla jej konzumácia znížiť účinnosť.
Čo však vieme s istotou je to, že dlhodobé užívanie ľubovníka bodkovaného má pozitívny vplyv na ľudskú náladu. Dokonca sa môže používať pri redukcii menej vážnych depresií.
Valeriána lekárska
Náš zoznam byliniek proti stresu a úzkostiam by nebol kompletný, ak by v ňom chýbal nám všetkým dobre známy valeriána lekárska. Valeriána lekárska navodzuje pokoj a podporuje normálny spánok. Celkom často sa kombinuje s ďalšími bylinkami na upokojenie/spanie.
Čo si z toho vziať? Že môžete vyskúšať doplnky stravy s ašvagandou, ktoré sú v poslednom čase veľmi populárne. Nejde ale o to, čo je v móde, ale o to, čo vám môže pomôcť. Takže vyskúšaním niečoho nového si významne rozšírite obzory.
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/health/anxiety/herbs-for-anxiety – 8 byliniek na úzkosť a stres (anglicky)
https://www.healthline.com/health/mental-health/herbs-for-stress-recipe – Ako používať bylinky na úzkosť a stres (anglicky)