Popraskaný jazyk: Príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

pexels-andrea-piacquadio-3760047
Článok zverejnený: 7.10.2021 , dátum aktualizácie: 5.1.2023

Popraskaný jazyk a biely povlak na ňom môže nejedného človeka poriadne vydesiť. Nie je to totiž úplne obvyklý problém, takže sa ponúka otázka, či si na vás nepočíhala nejaká vážna choroba. Čo popraskaný jazyk môže znamenať? A dá sa nejako liečiť?

Stav a vzhľad jazyka dokáže povedať veľa o našom zdraví. Z toho dôvodu by sme nemali zmeny na ňom ignorovať. Skôr naopak. Pokiaľ začne váš jazyk vyzerať na prvý pohľad divne (rovnako ako vaša ústna dutina), je nutné vyhľadať lekára. Za týmto javom sa totiž môže skrývať nejaký vážny problém, na ktorý človek bez znalosti správnej diagnózy nestačí.

Popraskaný jazyk
Okrem prílišného namáhania jazyka môže byť príčinou popraskaného jazyka aj deficit niektorých živín.

Čo za tým môže byť? A dá sa popraskaný jazyk nejako liečiť?

Príčiny vzniku popraskaného jazyka

Jazyk je pomerne namáhaná časť ľudského tela. Zvlášť keď príde reč na konzumáciu niektorých druhov jedál. Nemôže ale za popraskaným jazykom stáť aj niečo ďalšie?

Medzi potenciálne spúšťače tohto problému patria:

  • Deficit niektorých živín ( vitamíny skupiny B , zinok, železo …)
  • Lupienka
  • Downov syndróm

A potom aj niekoľko ďalších v populácii skôr zriedkavých ochorení a syndrómov. Napríklad Sjogrenov syndróm (imunitná porucha) alebo Cowdenov syndróm .

Príznaky

Jedným z hlavných príznakov sú jasne viditeľné praskliny na ploche jazyka. Hĺbka a počet prasklín sa môže líšiť. U mnohých ľudí je navyše toto jediný príznak ich problému. V prípade konzumácie niektorých nápojov či jedál sa môže objaviť aj pálenie. Tento stav často postihuje skôr starších jedincov. Tiež je oveľa častejšia u mužov ako u žien.

Popraskaný jazyk
Popraskaný jazyk môže byť viac náchylný na rozvoj kvasinkových a ďalších infekcií. Lekár vám na tieto infekcie môže predpísať lieky.

Diagnostika

Človek s popraskaným jazykom môže byť viac náchylný na rozvoj kvasinkových a ďalších infekcií . Z toho dôvodu je nutné dávať na tieto zápaly a infekcie dobrý pozor. Ak spozorujete zmeny, bežte k lekárovi a nechajte si predpísať lieky proti plesniam atď.

Mohlo by vás zajímat:  Sila srdcového tepu: Aký má vplyv na naše telo a zdravie?

Lekári väčšinou stačí pozrieť sa na jazyk. V prípade pochybností, či za váš stav nemôže nejaká choroba, alebo nedostatok živín, vás môže poslať na špecializované vyšetrenia. Celkom obvyklé sú aj odbery krvi, ktoré taktiež dokážu všeličo odhaliť.

Liečba

Pokiaľ sa ukáže, že trpíte nejakou vážnou chorobou, lekár vám stanoví adekvátny spôsob liečby. Tiež sa môžete stretnúť s požiadavkou na lepšiu hygienu ústnej dutiny. Nemali by ste ani zabúdať na pravidelnejšie návštevy u vášho zubára.

V prípade, že je za popraskaným jazykom deficit niektorých vitamínov a živín, spolu s lekárom stanovíte plán, ako ich môžete doplniť. To môže vyžadovať zmenu jedálnička, odstránenie niektorých zlozvykov, ktoré majú vplyv na odčerpávanie vitamínov a živín z tela, či dlhodobé užívanie doplnkov stravy.

Čo hovorí popraskaný jazyk čínska medicína alebo babské rady?

pexels-ryutaro-tsukata-5473180

Babské rady na popraskaný jazyk bohužiaľ neexistujú. Čínska ľudová medicína ale tento problém pozná . Z toho dôvodu sa môžete na akupunktúre stretnúť s požiadavkou, aby ste vyplázli jazyk.

Praskliny na jazyku podľa čínskej ľudovej medicíny znamenajú disbalanciu tepla. Tiež môžu naznačovať nedostatok energie Yin.

Keďže je to trochu utajený svet, je pre mnohých z nás zložité jasne definovať, čo presne to znamená. V tomto ohľade sa teda oplatí dôverovať tomu, kto akupunktúru vykonáva. Nezabúdajte ale na to, že ide skôr o doplnkovú liečbu tej klasickej. Zvlášť pokiaľ máte vážne problémy, neoplatí sa spoliehať iba na alternatívne postupy.

Ešte si pripomenieme, že akupunktúra nie je vhodná pre všetkých. Zvlášť pokiaľ sa pri nej používajú elektrické ihly. V takom prípade by mohla byť táto procedúra extrémne nebezpečná pre ľudí, ktorí majú kardiostimulátor.

Riešili ste niekedy popraskaný jazyk? Ak áno, ako to dopadlo?

Mohlo by vás zajímat:  Bolesť žalúdka - viete, ako sa jej čo najrýchlejšie zbaviť?

Zdroje informácií

https://www.medicalnewstoday.com/articles/cracked-tongue – Všetko o popraskanom jazyku (anglicky)

Značky:, , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares