Ako na domáce pickles: Jednoduchý recept v 10 krokoch

pexels-maria-verkhoturtseva-9006049
Článok zverejnený: 30.9.2022 , dátum aktualizácie: 6.10.2022

K nakladanej zelenine má mnoho ľudí komplikovaný vzťah, pretože aj keď má celkom príjemnú príchuť, z nejakého dôvodu sa jej zvýšená konzumácia pripisuje predovšetkým tehotným ženám, ktoré môžu mať v očakávaní veľmi prapodivné chute. Pritom, kvalitné domáce pickles vám môžu ponúknuť mnoho benefitov, vrátane veľkej porcie živín. Ak im teda chcete dať aspoň malú šancu, nižšie vám povieme, ako na ne.

Nakladaná zelenina môže byť príjemne pikantná a chrumkavá. V skutočnosti ale môže mať aj mnoho benefitov pre zdravie. Môže v sebe ukrývať vitamín K, vápnik, vitamín A, vitamín C, draslík a mnoho ďalších látok, ktoré prospievajú ako k celkovému zdraviu organizmu, tak k normálnemu tráveniu.

Pri nakladanej zelenine z obchodu si ale musíte dať veľký pozor na to, aby prešla kvasením a za jej kyslastou chuťou nebol iba ocot. (V takom prípade nemá zelenina toľko pozitív, ako tá, ktorej pikantná chuť súvisí s kvasením.) Tiež musíte dávať pozor na to, aby ste strážili svoj príjem soli, ktorá má negatívny vplyv na krvný tlak a na zdravie kardiovaskulárneho systému.

Ako na domáce pickles: Jednoduchý recept v 10 krokoch

Ako na domáci pickles? Na to sa pozrieme nižšie

Najlepšia nakladaná zelenina

Budete potrebovať:

  • 1 hlávku kapusty
  • 2 mrkvy
  • 1 cibuľu
  • Soľ (20 g na 1 kg zeleniny)

Ako na domáce pickles: Jednoduchý recept v 10 krokoch

Začnite tým, že si očistíte všetku zeleninu. Následne nastrúhajte kapustu na menšie rezančeky, mrkvu nastrúhajte nahrubo a cibuľu naopak nakrájajte najemno.

Následne všetku pripravenú zeleninu vložte do skutočne veľkej misy, do ktorej dáte soľ. Potom ju nechce nejaký čas odležať, pokojne sa teda môžete nasledujúcich 60 minút venovať niečomu inému. Priebežne ale zeleninu nezabudnite premačkávať, pretože zo seba vypustí prebytočnú vodu.

Potom začnite zeleninu dávať do pripravenej (čistej a dostatočne veľkej) nádoby, v ktorej ju budete skladovať. Je dôležité, aby sa každá nová vrstva dôkladne utlačila smerom dole. Takto pokračujte, kým pohár nebude takmer plný.

V ideálnom prípade majte pre túto chvíľu po ruke viečko trochu menšie zaváracie poháre, ktorým zeleninu stlačíte (napríklad ešte za pomoci konca varešky) smerom dole. Uzavretie pohára ale nemôže byť úplne vzduchotesné, pretože potom by nemohla zelenina správne pracovať.

Nakoniec pohár postavte niekam, kde naň nebude dopadať priame slnečné svetlo. Keďže pri kvasení vzniká ďalšia tekutina, je vhodné pod pohár umiestniť nejaký tanierik alebo misku, ktorá ju bude v prípade núdze zachytávať. (A vy tým pádom nebudete mať všade okolo neporiadok.) Pokiaľ chcete, zeleninu môžete nechať kvasiť buď po dobu niekoľkých dní, až týždeň. Kvasenie je ukončené vo chvíli, keď na povrchu nie sú viditeľné malé bublinky. To môže byť dobrý indikátor toho, kedy môžete začať zeleninu jesť.

Pokiaľ budete chcieť, v domácich podmienkach môžete skúsiť nakladať aj uhorky, zeleninovú zmes s karfiolom, kimčom a podobne. Je to na vás.

Máte s domácou nakladanou zeleninou nejakú skúsenosť? Ak áno, budeme radi, ak nám napíšete do komentárov nižšie.

Mohlo by vás zajímat:  3 nátierky z červenej repy

Zdroje informácií

https://www.webmd.com/food-recipes/health-benefits-pickles – Všetko o nakladanej zelenine (anglicky)

 

Značky:, , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares