Psoas: Sval duše – ako ho správne posilniť a preťahovať

pexels-kindel-media-7298893
Článok zverejnený: 23.8.2021 , dátum aktualizácie: 5.1.2023

Bolí vás často chrbát a cítite sa byť bez elánu a bez životnej energie? Ak by sme sa na túto problematiku pozreli z pohľadu východného učenia, možno máte problém so zablokovanými energetickými dráhami. Riešením tohto problému by mohlo byť precvičovanie svalu, ktorému sa hovorí psoas.

Aj keď ste zvyknutí chodiť na pravidelné preventívne prehliadky, nemusíte sa cítiť príliš dobre. A je jedno, či po stránke fyzickej, či po tej psychickej. Lekár sa totiž obvykle zameria iba na problém. Nie vždy sa ale rieši jeho príčina. V rámci vyšetrení a testov sa totiž niekedy na nič nepríde.

Oproti tomu, východná kultúra je známa tým, že hľadá spúšťače aj v ľudských emóciách av energii, ktorá nám prúdi telom. Zatiaľ čo teda západná kultúra hovorí o veľkom bedrovom svale , východné náuky mu hovoria sval duše psoas .

Psoas: Sval duše - ako ho správne posilniť a preťahovať

Čo to psoas vlastne je? A aký je priesečník medzi východom a západom? A v neposlednej – ako ho správne posilňovať a preťahovať?

Čo je psoas?

Ako psoas sa označuje veľký sval bedrový, ktorý je uložený veľmi hlboko v tele. Je blízko chrbtice a pri vnútornej strane bedier . Vzhľadom na jeho pozíciu je extrémne dôležitý pre správne držanie tela a zdravie chrbtice. Psoas používame pri celom rade pre nás bežných aktivít. Zapája sa pri chôdzi, behu , sedení a ďalších aktivitách, ktoré vyžadujú prácu s bedrami.

Pohľad na psoas vo východnej kultúre

Psoas sa označuje za najhlbší sval v tele. Keďže je jeho existencia previazaná s chrbticou, ktorá je premostením hornej a dolnej polovice tela, prisudzujú sa mu aj tak trochu spirituálne vlohy. Podľa východného učenia sa do psoasu ukladajú emócie, ktoré v sebe nemá človek vyriešené .

Mohlo by vás zajímat:  5 tipov, ako nabrať svaly bez posilňovne: Dodržujte stravu!

Okrem iného, ten, kto chce prevádzkovať jogu , ten musí mať tento sval v poriadku. Pretože bez neho nejde rad asán urobiť. Niekto dokonca hovorí o tom, že človek, ktorý nemá psoas v poriadku, môže byť pri cvičení jogy negatívne prekvapený tým, že na neho v priebehu cvičenia zaútočia potlačované emócie. Tento jav je ale pri cvičení žiaduci, pretože vám dovolí zbaviť sa toho, čo vás dlhodobo zaťažuje.

Negatívne dopady zle fungujúceho psoasu

Psoas: Sval duše - ako ho správne posilniť a preťahovať

Existujú aj ďalšie dôvody, prečo s psoasom začať pravidelne pracovať. V prvom rade, ak je príliš slabý, budete mať problémy s ovládaním bedrových kĺbov. A tým pádom aj s vykonávaním niektorých fyzických aktivít (chôdza, chôdza do schodov, …). Bedra totiž nebudú mať potrebnú oporu.

Oproti tomu, príliš stiahnutý psoas môže spôsobovať vyklenutý chrbát. Čo vám môže zase spôsobovať nepohodlie a bolesti.

Psoas cviky – ako ho pretiahnuť a posilniť

Našťastie pre nás, psoas sa dá cvičiť. Takže sa nakoniec môžete dopracovať na to, aby fungoval presne tak, ako má.

Najlepšia pre vás bude už spomínaná joga . A predovšetkým potom pozícia Supta Vajrasana . Začnite tak, že si kľaknete na kolená, ktoré si následne pritiahnete k sebe. Chodidlá by mali smerovať pozdĺž bokov a špičky by mali byť nasmerované za vás.

Potom si položte dlane na chodidlá, ruky položíte predlaktím na zem a položíte sa. Ale pozor! Nesmú sa vám pri tom zdvihnúť kolená. Pokiaľ nikde necítite pnutie, dajte si ruky za hlavu. V tejto polohe sa odporúča zotrvať niekoľko minút.

Tiež je potrebné dodať, že psoas sa vám neuvoľní zo dňa na deň. V skutočnosti to od vás bude vyžadovať veľmi svedomitú prácu. Prvé výsledky uvidíte (s najväčšou pravdepodobnosťou) až za niekoľko týždňov.

Mohlo by vás zajímat:  5 tipov, ako nájsť správnu motiváciu na cvičenie

Psoas: Sval duše - ako ho správne posilniť a preťahovať

Keďže znie predchádzajúci cvik veľmi krkolomne, ak ste začiatočníci, rozhodne by ste sa nemali pokúšať cvičiť sami bez odborného vedenia. Mohli by ste si totiž (aj napriek svojmu pozitívnemu zámeru) ublížiť. Preto je vhodné sa objednať na lekciu jogy pre začiatočníkov, kde budete mať skúsený dozor.

Ďalší variant, ktorý môžete vyskúšať, predstavuje fyzioterapia . Hoci nebude mať tento spôsob cvičenia spirituálny nádych, fyzioterapeut vám pomôže osvojiť si správne pohyby a cviky, ktoré môžu mať na funkciu psoasu pozitívny vplyv. Tieto cviky potom môžete cvičiť doma podľa potreby.

Viete, čo je to psoas? A ak áno, skúšali ste ho niekedy precvičiť?

Zdroje informácií

https://www.verywellhealth.com/psoas-muscle-and-your-low-back-health-297061 – Psoas a zdravie dolnej chrbtice (anglicky)

Značky:, , , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares