Fytoestrogény v potravinách: Zvyšujú estrogén?

pexels-andrea-piacquadio-3812746
Článok zverejnený: 21.3.2023 , dátum aktualizácie: 13.4.2023

Fytoestrogény v strave riešia predovšetkým zrelé ženy, pretože s ich pomocou môžu lepšie zvládať príznaky menopauzy, ktoré nebývajú v mnohých prípadoch práve dvakrát príjemné. Môžu sa pozitívne látky, ktoré podporujú ženskú pohodu a zdravie, nachádzať aj v bylinkách?

Na fytoestrogény v tabletách, ktoré sa predávajú ako bylinné doplnky stravy pre menopauzálne ženy, si zvyklo mnoho z nás. Vedeli ste však, že niektoré látky, ktoré majú pozitívny vplyv na organizmus, nájdeme aj v niektorých potravinách?

To ocenia predovšetkým ženy, ktoré trápia menopauza, pretože medzi jej najčastejšie príznaky patria návaly tepla a potenie, nechuť na sex , náladovosť, nedostatok energie, priberanie na váhe a mnoho ďalších drobností, ktoré dokážu v konečnom súčte urobiť človeku zo života peklo.

Keďže je klimaktérium považované za normálnu súčasť života, neexistuje na jeho prejavy žiadna konkrétna liečba. Z toho dôvodu sa ženám najčastejšie odporúča celková zmena životného štýlu, ktorá často zahŕňa úpravu jedálnička a užívanie byliniek.

Pokiaľ stojíte na začiatku cesty a nemáte tušenie, po ktorej cestičke sa vydať, pohodlne sa posaďte a začítajte sa do niekoľkých nasledujúcich odsekov.

Fytoestrogény v potravinách: Zvyšujú estrogén?

Čo sú fytoestrogény?

Fytoestrogény sú látky rastlinného pôvodu, ktorých štruktúra je do veľkej miery podobná ženskému hormónu estrogénu. Samotný názov fytoestrogén potom vo svojej podstate znamená niečo ako rastlinný hormón. Vzhľadom na ich vlastnosti sa často používajú ako prírodná alternatíva voči klasickej hormonálnej liečbe. Z toho dôvodu je bežne používajú ženy, ktoré sa stretávajú s negatívnymi prejavmi nedostatku estrogénu, ktorý začne strmo klesať ku koncu reprodukčne aktívneho obdobia.

Izoflavóny a lignany

Fytoestrogény v potravinách: Zvyšujú estrogén?

V súvislosti s fytoestrogénmi môžete naraziť na dva termíny, ktorými sú izoflavóny a lignany. Medzi izoflavóny patrí napríklad sója a ďatelina. Medzi ich benefity patrí napríklad podpora normálnej hladiny cholesterolu. Tiež podporujú normálny stav kostnej hmoty (čo je žiaduce, pretože zrelé ženy môže ohrozovať osteoporóza) a zvyšujú komfort žien, ktoré bojujú s príznakmi menopauzy .

Medzi lignany naopak patria napríklad ľanové a sezamové semienko, v menšej miere strukoviny, celozrnné obilniny a podobne. Niektoré lignany sa okrem iného spájajú s antioxidačnými účinkami a so znižovaním hladiny lipidov.

Ako presne to funguje?

Fytoestrogény napodobňujú estrogén, pretože ich chemická štruktúra je veľmi podobná estrogénu z tela. Keď sa fytoestrogény dostanú dovnútra, telesné estrogénové receptory s nimi zachádzajú, ako by to boli estrogény. Fytoestrogény sú endokrinné disruptory, pretože sú to chemikálie, ktoré narúšajú normálnu hormonálnu funkciu.

Fytoestrogény sa však neviažu na estrogénové receptory tak pevne ako estrogén produkovaný telom, takže ich účinky môžu byť slabšie.

Bylinky na podporu menopauzálneho komfortu

Fytoestrogény v potravinách: Zvyšujú estrogén?

V úvode článku sme tiež hovorili o tom, že ženám, ktoré trápia príznaky menopauzy, môže prospieť aj užívanie niektorých byliniek, ktoré môžu harmonizovať vnútorné prostredie a psychické rozpoloženie v náročnom životnom období.

Ak vás trápia problémy, ktoré sú spojené s menopauzou, skúste:

  • Jam
  • Ploštičník hroznovitý
  • Anjeliku (dehel čínsky)

Existuje ale aj mnoho ďalších byliniek, ktoré môžu podporiť vašu celkovú vitalitu a pohodu.

Skúsiť môžete aj:

  • Červený ďatelina
  • Alchemilka
  • Žeriav vtáčí
  • Ženšen pravý
  • Macu peruánsku
  • Šalvia

A mnoho ďalších.

Čo si z toho vziať?

Mohlo by vás zajímat:  Eleuterokok ostnitý a jeho účinky na ľudské zdravie

Pokiaľ zaznamenáte negatívne príznaky menopauzy a chcete tento problém riešiť dlhodobo, vyskúšajte užívanie prírodných doplnkov stravy pre zrelé ženy, ktoré obsahujú bylinky a ďalšie pre telo prospešné látky. Ich užívanie potom ešte podporte jedálničkom, ktorý je bohatý na fytoestrogény a zdravším životným štýlom, ktorý môže mať na prejavy klimaktéria taktiež nemalý vplyv.

Zdroje informácií

https://www.wikiskripta.eu/w/Fytoestrogény – Fytoestrogény (slovensky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320630 – Všetko o fytoestrogénoch (anglicky)

https://www.webmd.com/diet/foods-high-in-estrogén – 8 potravín na podporu estrogénu (anglicky)

 

Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares