Snažíte sa držať zlosť skrátka? Povieme vám 6 rád ako na to

ako sa zbaviť hnevu
Článok zverejnený: 16.11.2021 , dátum aktualizácie: 24.11.2022

Zlosť, alebo aj hnev, je emócia, ktorá má afektívny prejav. Väčšinou hnevom reagujeme na niečo, čo sa nám nedarí, alebo čo nám vadí. V priebehu rokovaní môže hnevlá reakcia informovať druhých o tom, že hrozí útok, alebo iné nepredvídateľné správanie a oplatí sa zvoľniť. Potláčať zlosť ale nie je zdravé. Preto vám dáme zopár tipov, ktoré by vás od neho mohli oslobodiť.

Rodičia a učitelia nás vždy učili, že zlosť je niečo, čo je spoločensky neprípustné. Navyše, často s nami rokovali tak, že by sme si za jeho prejavenie mali hanbiť. Pravda, zlosť nám veľmi neuľahčuje komunikáciu av naozaj vypätých situáciách môže byť dokonca aj veľmi deštruktívna.

Pravdou ale je, že ide o jednu z emócií , ktorá nám bola z nejakého dôvodu daná. Tým, že budete zlosť potláčať si z dlhodobého hľadiska koledujete o celý rad problémov. Od nevyhovujúceho vzťahu cez problémy v práci až po zdravotné problémy.

Snažíte sa držať zlosť skrátka? Povieme vám 6 rád ako na to

Ako si teda s hnevom efektívne poradiť?

Pozitíva hnevu

Možno si v tejto chvíli trochu klopete na čelo a hovoríte si, že na hneve predsa nie je vôbec nič pozitívne. V skutočnosti by ste ale nemohli byť s týmto postojom ďalej od pravdy. Odborníci sa zhodujú, že v niektorých oblastiach je zlosť pozitívna a prospešná.

Zlosť môže besnota aj jeho okolie upozorniť na to, že sa práve deje niečo dôležité . Najlepšou reakciou nie je zlosť odsudzovať, ale skúsiť sa zamerať na to, čo nahnevanú reakciu vyvolalo. Nejedná sa náhodou o nejakú nespravodlivosť? Nereaguje tak dotyčný na niečo, čo nebolo úplne korektné? Keď na to prídete, bude pre vás oveľa jednoduchšie vyriešiť aj veľmi hlboko siahajúce problémy. Okrem iného, potláčanie hnevu môže viesť k hypertenzii ak hromadeniu stresu .

Mohlo by vás zajímat:  Sociálna deprivácia: Ako sa prejavuje? A dá sa nejako zvládnuť?

Ako dať hnevu zbohom?

Snažíte sa držať zlosť skrátka? Povieme vám 6 rád ako na to

Ak si pripúšťate pozitíva hnevu, ale máte zároveň pocit, že ste nahnevaní často, možno prišiel čas na to, aby ste sa pokúsili so svojím hnevom pracovať. (Nezabúdajte, jedná sa o emócie, nie o správanie. A emócie možno skoro vždy nejako ovplyvniť, alebo zmeniť.)

Nadýchnite sa

Prvou pomocou pri nervozite, strese a hneve je hlboký nádych a hlboký výdych. Podľa potreby môžete kontrolovane a hlboko dýchať tak dlho, ako cítite, že je to potrebné. Aby ste sa dokázali upokojiť, v danej chvíli skúste vyhľadať pokojné miesto, na ktorom budete (v ideálnom prípade) sami. Tiež sa uistite, že dýchate viac do brucha.

Vizualizujte

Keď ste veľmi nahnevaní, môžete chcieť utiecť. Ale to často nie je možné. Z toho dôvodu sa odporúča vyskúšať vizualizáciu miesta, kde sa cítite komfortne. Môže ísť napríklad o les, o morské pobrežie alebo o obývaciu izbu vašej babičky. Pri vizualizácii si všímajte svoje emócie a nezabudnite poriadne dýchať. Skončite vo chvíli, keď sa cítite spokojní a pokojní.

Vyjadrite frustráciu

Niekedy je snaha o to nepodľahnúť hnevu naozaj náročná. Zvlášť, pokiaľ sa opakovane dostávate do situácie, ktorá vo vás spúšťa nepríjemné pocity. (Prípadne vás núti k tomu sa začať nejako brániť.) Tým, že si tieto pocity necháte pre seba, si príliš nepomôžete. Oveľa efektívnejšie pre vás a váš život bude, keď sa naučíte (slušne) vyjadrovať to, čo vám vadí.

Tento tip od vás bude vyžadovať naozaj veľa vnútornej práce a učenia. Je totiž veľmi ťažké sa na druhého neutrhnúť, ale namiesto toho mu v pokoji povedať, že sa vám jeho správanie nepáči. Dobrým tipom, ako nájsť začiatok cesty, je zapísanie sa do kurzu asertivity.

Mohlo by vás zajímat:  Čo stimulovať pred tréningom?

Snažíte sa držať zlosť skrátka? Povieme vám 6 rád ako na to

Nájdite spúšťač

Aj tento bod je určený pokročilým, ktorí majú záujem dlhodobo zlepšiť kvalitu života. Jednou z najlepších ciest, ako sa môžete hnevu vyhnúť, je nájsť jeho spúšťač. Ktorý často leží naozaj veľa, veľmi hlboko.

Sami ho možno neidentifikujete, takže nie je od veci, keď vyhľadáte pomoc psychológa alebo psychoterapeuta. Ten s vami celú situáciu prejde a dá vám pár tipov, ako so svojimi emóciami a strachmi lepšie pracovať.

Zmeňte prostredie

Pokiaľ to ide, opustite miesto, na ktorom sa nachádzate a choďte na dlhšiu prechádzku, počas ktorej zo seba dostanete prebytok energie. Tiež budete mať dostatok času o svojich problémoch premýšľať.

Akým spôsobom zvládate svoj zlosť vy?

Zdroje informácií

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-savvy-psychologist/202007/why-being-angry-is-okay-and-even-helpful – V čom je zlosť pozitívny a nápomocný (anglicky)

https://www.healthline.com/health/how-to-release-anger – Ako sa zbaviť stresu (anglicky)

Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares