Letný čas: výhody a nevýhody

hodiny
Článok zverejnený: 21.4.2019 , dátum aktualizácie: 11.8.2022

Európska komisia už dlho plánuje zrušiť letný čas. Chce zaviesť len jeden celoročný čas. Je vhodnejší letný alebo zimný čas a aké sú ich výhody alebo nevýhody?

Zmena času bola prvýkrát zavedená v roku 1916 s cieľom šetriť energetické zdroje. V súčasnosti však už na tento účel neslúži. Cieľom zjednotenia času je odstrániť negatívne účinky na naše zdravie, ktoré má naťahovanie hodiniek a zmena času dvakrát ročne.

hodiny

Nie je úsvit ako úsvit

Východ a západ slnka označujú prítomnosť slnka na oblohe, ale nie priamo nástup svetla. Svetlo prichádza oveľa skôr ako východ slnka. Pred východom slnka nastáva astronomické, námorné a občianske svitanie. Za astronomického svitania je vonku ešte tma, ale obloha sa už začína rozjasňovať. Za námorného úsvitu je vonku už polojasno a môžete rozoznať obrysy. Občianske svitanie nastáva vtedy, keď je obloha takmer jasná a bežné vonkajšie aktivity sa môžu vykonávať bez umelého osvetlenia.

Letný čas: výhody a nevýhody

Letný alebo zimný čas

Hoci ide len o jednohodinovú zmenu, má významný vplyv na život ľudí, pokiaľ ide o prácu a voľný čas. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody.

Výhody letného času

Letný čas je vhodnejší pre ľudské potreby. Naša spoločnosť je nastavená skôr na neskoršie vstávanie. Väčšina z nás začína pracovný čas medzi 7. a 9. hodinou ráno. Letný čas nám po väčšinu roka umožňuje vstávať za svetla. Navyše máme dnes večer hodinu denného svetla k dispozícii. Myslím, že dnes nikto neocení svetlo o štvrtej ráno, možno okrem pekárov. Okrem toho ľudia ušetria peniaze, pretože budú platiť menej za spotrebu energie. Vďaka hodine svetla nemusí svitať tak skoro.

Mohlo by vás zajímat:  Panický atak: Jej prejavy a čo pri nej robiť

Okrem toho môžu ľudia tráviť svoj voľný čas oveľa lepšie. Vďaka hodine svetla navyše môžu ísť von na prechádzku, bicyklovať sa, do záhrady alebo sa stretnúť s viacerými priateľmi. Deti môžu byť tiež oveľa lepšie motivované k aktívnemu životnému štýlu a namiesto vysedávania pred počítačom môžu v jesenných a zimných mesiacoch chodiť von s kamarátmi, užívať si futbal, volejbal, bicyklovanie alebo zimné sánkovanie a korčuľovanie bez skorého nástupu tmy.

hodiny

Viac svetla znamená aj menšie riziko depresie a zvýšenej únavy, najmä na jeseň a v zime. Minimum denného svetla, keď sme celý deň zavretí v práci, prispieva k týmto depresívnym náladám a únave. Málokto vstane, aby si vychutnal svetlo. Ranné možnosti sú obmedzené kvôli každodenným povinnostiam, ako je dlhé dochádzanie do práce a potreba odviesť deti do školy.

Zlepšujú sa aj obchodné vzťahy so zahraničím. Veľké západné krajiny uprednostňujú letný čas. Čas prepravy, telefonických rozhovorov, času zákazníckej podpory a rozvrhnutia pracovného času je ťažké prispôsobiť iným časom. Letný čas vedie aj k zníženiu kriminality. Výskum Torontskej univerzity zistil, že viac trestných činov sa deje za tmy. Tma jednoducho vyvoláva pocit anonymity.

Letný čas: výhody a nevýhody

Výhody zimného obdobia

Výhodou zimného obdobia je už spomínané väčšie množstvo svetla v ranných hodinách. Možno to ocení pár nadšencov, ktorí si idú ráno zabehať, ak majú kam. Zimný čas je najprínosnejší pre ľudí, ktorí sú kvôli práci jednoducho nútení vstávať pred piatou hodinou ráno. Vďaka zimnému obdobiu si potom mohli užívať slnečné lúče od skorých ranných hodín približne 5 mesiacov v roku. Bohužiaľ, väčšinu pracovného času aj tak trávia v interiéri.

Zimný čas je pôvodný čas. Pred rokom 1916 sa celoročne používal len štandardný čas. Mnohí ľudia a veľkí zástancovia štandardného času tvrdia, že tento typ merania času bol jednoducho zavedený ako prvý. Ak sa však začneme rozhodovať z praktického, ekonomického, zdravotného alebo dokonca medzinárodného hľadiska, letný čas prichádza do úvahy ako oveľa vhodnejšie obdobie. Čo nakoniec prevládne, kedy naposledy pohneme ručičkami hodiniek, alebo či sa to v budúcnosti opäť zmení, uvidíme v budúcnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Prokrastinácia: 3 jednoduché spôsoby ako sa jej zbaviť

hodiny

Značky:, , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares