6 najúčinnejších byliniek na odhlienenie organizmu + tipy navyše

pexels-edward-jenner-4031631
Článok zverejnený: 27.10.2021 , dátum aktualizácie: 5.1.2023

S príchodom jesene musíme často riešiť prechladnutie, nádchu a kašeľ. Rad týchto nepríjemností sprevádza slizký hlien, ktorý sa nám usadí buď v nosných dutinách, alebo v krku. Existujú nejaké bylinky, či iné alternatívne spôsoby, ako sa hlienu zbaviť?

Ako hlien označujeme hustú telovú tekutinu, ktorú vylučujú sliznice. Napríklad tie, ktoré máme v nose. Jej prítomnosť je žiaduce, pretože chráni sliznice pred vysušením . Hlien má tiež ochrannú funkciu . Takže nie je nutné ho vnímať ako niečo zlé.

Niekedy ale telo reaguje zvýšenou produkciou hlienu na nejaké ohrozenie. Nemusíme chodiť ďaleko. Stačí, keď vdýchnete alergén, alebo do tela cez nos prenikne infekcia, ktorá sa šíri vzduchom. A problém je na svete.

Dá sa proti hlienu bojovať prírodnou cestou? A existuje nejaká prevencia zahlienenia?

Bylinky na odhlienenie z pohľadu babských rád a čínskej medicíny

Moderná veda sa na použitie byliniek na odhlienenie stavia skôr zdržanlivo. Preto musíme hľadať inšpiráciu u našich babičiek, či u ľudových liečiteľov.

Cesnak

6 najúčinnejších byliniek na odhlienenie organizmu + tipy navyše

O cesnaku sa hovorí, že je jedným z najlepších prírodných liekov. Ľudia, ktorí ho nemajú radi, alebo po ňom nechcú byť cítiť často siahajú po doplnkoch stravy s extraktom z cesnaku, z ktorých nie je vôbec viditeľný. Okrem toho, že vám cesnak poriadne pretiahne nos vám pomôže bojovať s infekciou. Hodí sa ako korenie do jedla. Prípadne ho skúste zjesť surový.

Zázvor

Ďalším pomocníkom zo zelenej lekárne je nepochybne zázvor . Okrem toho, že upokojuje žalúdok môže mať pozitívny vplyv na rýchlejšiu liečbu prechladnutia. Keďže je jeho chuť naozaj veľmi intenzívna, najlepšie urobíte, keď si kúsok čerstvého zázvoru nastrúhate do hrnčeka a zalejete ho vriacou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Sila srdcového tepu: Aký má vplyv na naše telo a zdravie?

Citrón

Hoci to nie je v pravom zmysle bylinka, teplý čaj s citrónom dovedie skoro divy. Môže za to skutočnosť, že je nadopovaný vitamínom C, ktorý je dôležitým antioxidantom. Tiež podporuje imunitný systém, takže by ste mali byť zakrátko zase fit.

6 najúčinnejších byliniek na odhlienenie organizmu + tipy navyše

Ženšen

Ženšen pravý je považovaný za životabudič . Nie je preto divu, že sa vo východnej ľudovej medicíne používa aj pri zahlienení a prechladnutí. Keďže ide o celkom drahú bylinu, ktorá nemusí byť našincom dobre dostupná, je potrebné sa po ňom pozrieť v špecializovaných obchodoch s doplnkami stravy a zdravou výživou. (Niekde sa totiž predáva aj v prášku.)

Dobromyseľ

Dobromyseľ obyčajná má schopnosť podporiť ľudský imunitný systém. Z čoho organizmus čerpá počas choroby. Okrem iného dokonca dokáže znížiť produkciu histamínu, ktorý môže stáť za upchatým nosom. Z tejto bylinky sa dá uvariť čaj, ale hodí sa aj ako korenie do jedla.

Eukalyptus

Eukalyptus nie je obvykle vhodný na vnútorné použitie. Zato si bude veľmi dobre rozumieť s horúcou vodou vo vašej vani, alebo s vašou aromalampou. (Len pozor, nech pri aplikácii do vane používate olej, ktorý je na to určený.) Keďže je veľmi aromatický, dokáže pretiahnuť upchaté nosné dutiny. Spolu s horúcou parou potom môže zlepšovať odkašliavanie, alebo vysmrkanie hlienu z tela preč.

Ako sa vyvarovať zahlieneniu v zimných mesiacoch

6 najúčinnejších byliniek na odhlienenie organizmu + tipy navyše

Teraz prichádza k slovu otázka, či sa dá nadmernej produkcii hlienu nejako zabrániť. Odpoveď vás zrejme nepoteší, pretože človek nemôže vždy všetko ovplyvniť. Aj tak ale môžete skúsiť pár tipov, ktoré by mali toto riziko aspoň trochu minimalizovať.

Skúsiť môžete:

  • Preventívne posilňovať imunitný systém
  • Pravidelné vetranie
  • Častejšie umývanie rúk
  • Redukovať stres
  • Dbať na zdravý jedálniček

V podstate ide o dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu . Dá sa predpokladať, že pokiaľ nebudú mať patogény otvorené zadné dvierka do vášho tela, alebo nebudú mať vhodnú príležitosť na nerušené množenie, mali by ste nasledujúce obdobie kašľa a smrkania prežiť v (relatívnom) bezpečí.

Mohlo by vás zajímat:  5 funkcií sleziny: Kde je a prečo je životne dôležitá?

Aké sú vaše spôsoby posilnenia imunitného systému a boja proti zahlieneniu?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/overproduction-of-mucus-in-throat – Nadprodukcia hlienu (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321549 – Tipy, ako sa zbaviť hlienu (anglicky)

Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares