Trápi vás strie v tehotenstve? Tieto 3 tipy poradia ako na ne

strie v tehotenstve
Článok zverejnený: 14.12.2021 , dátum aktualizácie: 24.11.2022

Tehotenstvo je veľmi namáhavé obdobie, počas ktorého rastie v tele ženy nový človek. Keďže je väčšia prakticky zo dňa na deň, je pochopiteľné, že sa ženám na bruchu vyťahuje koža. Aj keď ide o fyziologický proces, ženám môžu zostať po pôrode strie. Existujú nejaké tipy, ktorými by sa dalo striám v tehotenstve predísť?

Tehotenstvo je zmenený stav, v priebehu ktorého sa musia ženy vysporiadať so širokou paletou fyzických , ale aj psychických zmien , ktoré ich majú pripraviť na pôrod a materstvo. Niektoré ženy to znášajú lepšie, iné sú rady, že sú rady.

Veľké telesné zmeny ale desia prakticky všetky ženy bez rozdielu. Okrem širšej panvice ženy trápi aj koža plná jazvičiek, ktoré sú spôsobené tým, že sa nestačí správne roztiahnuť. Vzhľadom na to, že tieto javy pretrvávajú aj po pôrode, je pochopiteľné, že aspoň striám sa snaží mnoho žien v tehotenstve predísť.

Pokiaľ medzi ne patríte aj vy, dáme vám pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť.

Čo sú strie?

Trápi vás strie v tehotenstve? Tieto 3 tipy poradia ako na ne

Strie sú typom jazvy . Majú podobu drobných rýh na povrchu kože. Najčastejšie vznikajú po tom, čo dôjde k náhlemu zväčšeniu objemu tela. Často sú spojené s tehotenstvom. U iných ľudí je zase priama súvislosť s prírastkom na váhe. Koža sa nestačí tomuto objemu prispôsobiť, takže v nej popraskajú elastické vlákna .

Strie môžu mať rôzne farby. Niektoré ženy ich majú červenkasté, iné dokonca fialkasté. Nie je sa ale potrebné desiť. Ich výraznosť postupom času zmizne. Potom majú telovú až belavú farbu so strieborným odleskom.

Mohlo by vás zajímat:  Brezová voda: Jej prospešné účinky nielen na vlasy a ako na zber?

Prevencia strií v tehotenstve

Niektoré ženy veria v ricínový olej , O ktorom sa hovorí, že má pozitívny vplyv na zjemňovanie vzhľadu jaziev. A niektorým ženám to skutočne pomáha. Myslite ale na to, že v tehotenstve je potrebné konzultovať aplikáciu ricínového oleja na brucho s vašim ošetrujúcim lekárom.

Ďalej určite poznáte nejaký krém na strie, olej na strie alebo masť na strie. V podstate, je asi skoro jedno, pre akú variantu sa rozhodnete. Vaša pokožka totiž bude vždy po namazaní vyzerať lepšie. Existujú ale aj nejaké ďalšie tipy, ktoré môžete počas prevencie strií v tehotenstve vyskúšať? Našťastie áno.

Trápi vás strie v tehotenstve? Tieto 3 tipy poradia ako na ne

Kontrola telesnej hmotnosti

V priebehu tehotenstva by ženy rozhodne nemali chudnúť. Mohlo by to ublížiť tak im, ako aj vyvíjajúcemu sa plodu. Na druhú stranu, rozhodne nie je múdre jesť v tehotenstve za dvoch.

Hoci to neznamená, že keď sa budete viac obmedzovať v jedle, že vám strie počas tehotenstva nevzniknú, nemalo by ich byť minimálne toľko. Pokiaľ to aspoň trochu ide (čím myslíme, že vám z toho nie je zle), dodržujte zásady zdravého životného štýlu a venujte sa cvičeniu. Nevyberajte si ale to klasické, ale špeciálne cvičenia pre tehotné ženy .

Pite dostatok vody

Všetkých to vieme a všetkých na to neustále zabúdame. To, ako naša pokožka vyzerá závisí do veľkej miery na tom, ako veľmi je hydratovaná zvnútra. Je skvelé, že používate drahé pleťové krémy a séra. Ani tá najlepšia kozmetika na svete vám ale nepomôže zvládnuť nedostatok vnútornej hydratácie.

Z toho dôvodu si doprajte veľa vody . Ak vám samotná nechutí, nakrájajte si do nej čerstvé ovocie, alebo napríklad šalátovú uhorku. Všetko je lepšie ako pitie sladených limonád. (Ktorých konzumácia vedie k nárastu hmotnosti a opäť k väčšiemu riziku vzniku strií.)

Mohlo by vás zajímat:  Outkovka pestrá: Účinky na zdravie + možná zámena pri zbere

Nezabúdajte na správnu výživu

Trápi vás strie v tehotenstve? Tieto 3 tipy poradia ako na ne

Na zdravie a vzhľad pokožky má pozitívny vplyv zvýšená konzumácia niektorých vitamínov a ďalších pre telo dôležitých látok.

Špeciálne hovoríme o:

  • Vitamínu C
  • Zinku
  • Vitamínu D
  • Vitamínu C

Ďalej neurobíte nič zlé, keď do svojho jedálnička zaradíte viac proteínov, ktoré je možné doplniť z kvalitných syrov, mliečnych výrobkov a chudého mäsa.

Pokiaľ sa vám ani napriek všetkej snahe nepodarí striám úplne zabrániť, nevyčítajte si to. V priebehu tehotenstva má tento problém 50-90% žien. Nie je to teda vaša vina. Jednoducho to tak je.

Skúšate sa zbaviť svojich tehotenských strií? Ak áno, čo na nich podľa vás funguje?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/how-to-prevent-stretch-marks – Prevencia strií (anglicky)

 

Značky:, , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares