Prokrastinácia: 3 jednoduché spôsoby ako sa jej zbaviť

pexels-gustavo-fring-4148891
Článok zverejnený: 11.5.2021 , dátum aktualizácie: 26.1.2023

Keď vieme, že musíme odviesť nejakú prácu, ale nechce sa nám do nej, máme tendenciu skĺznuť k prokrastinácii. Aký je význam prokrastinácie? A dá sa proti chorobnému odkladaniu veci na neskôr niečo podniknúť?

Už naši predkovia vedeli, že to, čo sa dá urobiť dnes, by sa nemalo odkladať na zajtrajšok. A aj napriek tomu to mnoho ľudí robí. Chcú sa pozrieť na film, alebo na seriál. Alebo chatovať s priateľmi. Pretože do úloh, pracovnej prezentácie alebo generálneho upratovania ich to nejako netiahne.

Lenže, život nie je iba o hrách a užívaní si. Často sa musíme donútiť robiť veci, ktoré nás nebavia, alebo nenapĺňajú. A až potom sa môžeme venovať tomu, čomu by sme chceli.

Prokrastinácia: 3 jednoduché spôsoby ako sa jej zbaviť

Zatiaľ čo ale niekto dokáže nájsť vnútornú silu a urobiť aj niečo naozaj otravné a obťažujúce, iní radšej prepadnú dlhodobej prokrastinácii.

Čo je to prokrastinácia?

Definícia prokrastinácie je taká, že ide o chronické odkladanie povinností a úloh na neskoršiu dobu . Obvykle tých, ktoré sú náročné, nudné alebo inak obťažujúce. (Návšteva úradov atď.) Podľa psychológov ide o mechanizmus, ktorý má človeku pomôcť so zvládaním úzkostí . Problém je v tom, že odsunutá úloha je stále niekde v pozadí, takže namiesto toho, aby sme sa ho čo najrýchlejšie zbavili, sa ho stále viac bojíme. (A tým pádom ho potom aj viac odkladáme.)

Samozrejme, každý človek niekedy prekrastinuje. Problém nastáva vo chvíli, keď nedokážeme ovládnuť sami seba a niečo urobiť . Pokiaľ sa navyše k tomuto správaniu začneme uchyľovať častejšie, môže to skončiť rozhodovacou paralýzou (neschopnosťou si vybrať z viacerých možností), alebo sociálnymi a existenčnými problémami. Pretože, ak nezaplatíte zloženky, alebo nedokončíte štúdium a stratíte prácu, pravdepodobne nebudete mať čoskoro z čoho žiť.

Mohlo by vás zajímat:  Panický atak: Jej prejavy a čo pri nej robiť

Druhy prokrastinácie

Prokrastinácia: 3 jednoduché spôsoby ako sa jej zbaviť

Prokrastinácia neexistuje len jedna. V skutočnosti medzi nami chodí až šesť rôznych typov chronických odkladačov.

Rozlišujeme:

  • Strašpytlík – Naloží si na seba toľko úloh, že ich nemôže jednoducho zvládnuť, čiastočne aj preto, že neverí, že by mohol túto nálož zvládnuť
  • Perfekcionista – Perfekcionista sa bojí, že výsledok nebude perfektný, takže začiatok práce permanentne odkladá
  • Prehnane aktívneho pracanta – Naloží si toho na seba veľa a dokonca aj začne, ale nakoniec nestíha
  • Tvorca kríz – Ide o človeka, ktorý verí, že najlepšie pracuje pod tlakom, pár hodín alebo dní pred ukončením termínu
  • Snílka – Prokrastinátor, ktorý si myslí, že mu všetko spadne bezprácne do lona
  • Vzdorujúceho pracanta – Pre niekoho sú uložené úlohy tak hlúpe, že je pre tohto človeka jednoduchšie ich preskočiť a začať pracovať na niečom inom

3 jednoduché cesty, ako prestať prokrastinovať ešte dnes

Väčšina prokrastinátorov začne tým, že si prečíta knihu Koniec prokrastinácie od Petra Ludwiga. Problém je ale tak trochu v tom, že aj keď to môže niekomu pomôcť, tak nejde o nič iné ako o ďalšiu prokrastináciu, ktorá prokrastinujúceho človeka veľmi ďaleko neposunie. Preto vám navrhujeme tri aktívne tipy, ako môžete sami seba presvedčiť, že pracovať teraz na niečom, čo vás nebaví, má pre vás veľký zmysel.

Prokrastinácia: 3 jednoduché spôsoby ako sa jej zbaviť

Povinnosti teraz, zábava potom

Možno si len potrebujete pripomenúť, že čím rýchlejšie budete mať hotové to, do čoho sa vám nechce, budete mať oveľa viac času na ďalšiu zábavu. Ktorá potom navyše nebude zaťažená starosťami, či všetko zvládnete a ako sa vám do odsúvanej veci nechce. Chce to len zaťať zuby a mať odhodlanie sa balvanu na ceste čo najrýchlejšie zbaviť.

Mohlo by vás zajímat:  Sociálna deprivácia: Ako sa prejavuje? A dá sa nejako zvládnuť?

Efektívne plánujte

Pokiaľ máme pocit, že sa toho na nás valí moc, máme tendenciu panikáriť, alebo nerobiť pre istotu nič. A potom je to ešte horšie. Preto si robte pravidelne zoznam toho, čo musíte stihnúť. Je jedno, či sa bude týkať jedného dňa, alebo bude na týždeň. Každé ráno si ho vezmite do ruky a začnite tým, čo je zo zoznamu najdôležitejšie, alebo vám to zaberie najviac času. Vďaka tomu stihnete všetko v termíne a budete mať lepší prehľad o svojom postupe.

Majte povedomie o tom, prečo to robíte

Niekedy je plnenie nudných úloh nevyhnutné kvôli tomu, aby sme došli k nejakému väčšiemu a pre nás dôležitejšiemu cieľu. Aby sme mohli získať maturitu, alebo vysokoškolský titul, musíme sa učiť a prechádzať skúškami. Aby sme mohli bývať vo vlastnom, potrebujeme peniaze, ktoré si zarobíme prácou. Aby sme o svoje vysnívané bývanie neprišli, musíme komunikovať s úradmi. A to aj keď je to nepríjemné. Jednoducho povedané – pokiaľ viete, prečo niečo robíte a zasadíte si túto činnosť do celkového obrazu, ľahšie sa s ňou zmierite. Aj napriek tomu, že vás to najskôr (do dosiahnutia cieľa) nebude nikdy baviť.

Máte problém s prokrastináciou? Ak áno, aké metódy na vás fungujú?

Zdroje informácií

https://www.psychologytoday.com/us/blog/how-be-yourself/201808/5-ways-finally-stop-procrastinating – 5 spôsobov, ako konečne prestať prokrastinovať (anglicky)

https://jaysonmoran.com/2021/02/12/6-types-of-procrastinators-and-how-they-think/ – 6 typov prokrastinátorov (anglicky)

Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares