Peroxid vodíka – 5 nápadov ako ho možno využiť

peroxid vodíka na vlasy
Článok zverejnený: 3.5.2021 , dátum aktualizácie: 26.1.2023

Peroxid vodíka je látka, ktorá má široké spektrum použitia. Problém je v tom, že niektorí ľudia nepoznajú správnu mieru a používajú ju aj vo vyšších koncentráciách, ktoré by im mohli ublížiť. Pokiaľ s ňou však budete zaobchádzať tak, ako máte, môže vám byť na prospech.

Peroxid vodíka je číra kvapalina, ktorá má charakteristický zápach. Keďže je veľmi silná, používa sa ako dezinfekčný prostriedok . Zaujímavé je na peroxide to, že sa za 2. svetovej vojny používal ako palivo do rakiet .

Doma ho ale môžeme mať aj na poličke v kúpeľni alebo v kuchyni. Napríklad preto, aby sme ho použili pri dezinfekcii rozbitého kolena . Tiež sa môže podávať niektorým zvieratám, u ktorých je potrebné vyvolať zvracanie. (Napríklad, ak zjedla niečo, čo nemala a je nutné to dostať z ich organizmu rýchlo preč.)

peroxid vodíka do ucha

Čo ďalšie ale možno s peroxidom robiť? To vám načrtneme nižšie.

Peroxid vodíka do ucha

Ľudia, ktorým sa tvorí nadmerné množstvo ušného mazu, často používajú špeciálne spreje, alebo ušné sviece. V akútnych prípadoch je ale možné siahnuť aj po peroxide vodíka. Nemôže nám ale nejako ublížiť? To záleží na tom, aký typ kvapiek s peroxidom sa rozhodnete použiť. V normálnom prípade sa používa 3% peroxid zmiešaný s vodou . Niektoré predávané prípravky môžu mať obsah peroxidu až na 6,5% . V domácich podmienkach je ale menej rozhodne lepšie.

Ak nebudete postupovať správne, môže sa stať, že:

  • Budete mať bublavý pocit v ušiach
  • Budete cítiť bolesť v uchu
  • Zaznamenáte stratu sluchu
  • Vám bude pískať a hlučiť v ušiach
  • Budete mať závrat

Príliš silný peroxid môže navyše poškodiť a podráždiť ucho. Z toho dôvodu naozaj nepristupujte k samotnému kvapkaniu peroxidu vodíka do ucha iba tak, bez toho, aby išlo o oficiálne zakúpený výrobok. (U neho sa potom vždy držte dávkovania, ktoré uvádza výrobca.)

Mohlo by vás zajímat:  4 dôvody, prečo si neodopierať ranný sex

Peroxid vodíka na vlasy

Ďalším známym spôsobom použitia peroxidu vodíka je odfarbovanie vlasov. Pokiaľ použijete peroxidu veľa, dôjde k permanentnému zosvetleniu vlasov, ktoré potom musia pri túžbe o zmenu farby celé odrásť.

Pri práci s ním dbajte na to, aby nedošlo k podráždeniu kože. Tiež počítajte s rizikom toho , že vám tento spôsob zosvetľovania môže poškodiť vlasy , alebo dokonca aj samotné vlasové kutikuly . Veľmi nepríjemná je aj strata vlasov . Ak sa tohto variantu bojíte, vlasy si zosvetlite jablčným octom , alebo citrónom.

Peroxid vodíka na vnútorné použitie

Aj keď to nie je úplne vnútorné použitie, môžete si peroxidom vodíka vypláchnuť ústa na konci čistenia zubov. Jeden diel 3% peroxidu vodíka , ktorý je zmiešaný s dvoma dielmi vody , sa používa na problémy s ďasnami. Prípadné vnútorné použitie sa dá v odôvodnených prípadoch as najväčšou opatrnosťou použiť len u zvierat. V žiadnom prípade neverte tvrdením, že vnútorné užívanie peroxidu lieči rakovinu! Nie je to pravda.

Peroxid vodíka na plesne

Peroxid vodíka - 5 nápadov ako ho možno využiť

Peroxid vodíka sa tradične používa na odstraňovanie plesní v kúpeľni alebo v kuchyni. Môže to fungovať aj na koži? O tom nám informácie chýbajú. Nariedený 3% peroxid vodíka s vodou (1:2) by vám však nemal s najväčšou pravdepodobnosťou ublížiť.

Peroxid vodíka na bielenie zubov

Peroxid vodíka - 5 nápadov ako ho možno využiť

Peroxid vodíka je možné použiť aj na domáce bielenie zubov. Opäť ale len so zvýšenou opatrnosťou. Nie je bezpečné používať ten najsilnejší, ktorý môže ľahko zničiť zubnú sklovinu. Aj napriek tomu, že jeho výsledky uvidíte rýchlejšie.

Z vedeckých štúdií vyplýva, že najlepšie účinky boli dosiahnuté pri použití 5% peroxidu . Len ho treba použiť zhruba dvanásťkrát. Potom má porovnateľné účinky ako 25% peroxid. Pre bezpečné bielenie spolu zmiešajte ½ hrnčeka peroxidu a ½ hrnčeka vody . (Prípadne iné množstvo, ktoré bude presne pol na pol.) Následne si touto tekutinou vypláchnite ústa po dobu 30 sekúnd. Horná hranica je 1 minúta.

Mohlo by vás zajímat:  Fenylethylamín alebo droga lásky a jej 3 účinky na vaše zdravie

Aké použitie máte pre peroxid vodíka vo svojej domácnosti vy?

Zdroje informácií

https://www.medicalnewstoday.com/articles/too-much-hydrogén-peroxide-in-ear – Príliš veľa peroxidu vodíka v uchu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/does-hydrogén-peroxide-kill-mold – Peroxid vodíka na pleseň (anglicky)

https://www.webmd.com/drug-medication/ss/slideshow-hydrogén-peroxide-health-uses – Zdravotné využitie peroxidu vodíka (anglicky)

https://www.healthline.com/health/hydrogén-peroxide-teeth-whitening – Peroxid vodíka na bielenie zubov (anglicky)

https://www.healthline.com/health/hydrogén-peroxide-hair – Peroxid vodíka na vlasy (anglicky)

Značky:, , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares