Neviditeľná rovnátka: Koľko stoja, ako fungujú a aké vybrať?

pexels-andrea-piacquadio-3812720
Článok zverejnený: 19.7.2021 , dátum aktualizácie: 26.1.2023

Krásny chrup by si prial takmer každý. Nie ku všetkým bola ale príroda natoľko štedrá, aby ich dostali do genetickej výbavy. Kde príroda zlyhala preto nastupuje človek. A ku krásnemu úsmevu si dopomôže rovnátky. Oplatí sa vyskúšať tá neviditeľná?

Zuby sú jedným z ukazovateľov nášho veku, zdravia a bohužiaľ aj sociálneho statusu. Nie každý si môže dovoliť chodiť na (pacientom hradenú) dentálnu hygienu , ktorá zuby zbaví nahromadeného povlaku a zubného kameňa. Nie každý si navyše môže dovoliť zaplatiť za biele plomby, alebo za kvalitné pomôcky . (Nie, na dobré čistenie naozaj nestačí len kefka a pasta. Ale aj niť, sada medzizubných kefiek, jednozväzková kefka a ústna voda.)

V neposlednom rade, veľa stojí aj rovnátka, ktorých nosenie nás má oslobodiť od nespravodlivostí prírody. Stačí mať rodičov, ktorý má medzeru medzi poprednými jednotkami, alebo malú pusu, v ktorej sa vám začnú klbať všetky štyri zuby múdrosti a máte zarobené na problém.

Neviditeľná rovnátka: Koľko stoja, ako fungujú a aké vybrať?

Keďže nie každý je pripravený nosiť jasne viditeľné drôty v puse, mrkneme sa na to, či má pre vás zmysel skúšať neviditeľné rovnátka. Tiež si povieme, na koľko vás asi zhruba prídu.

Neviditeľná rovnátka – ako to funguje?

Rovnátka sú špeciálna zdravotnícka pomôcka, ktorá funguje na princípe vyrovnávania zubov do požadovanej podoby. Môžu byť buď len na hornú čeľusť, na spodnú čeľusť, alebo na obe. Tiež ich delíme na pevné a na odnímateľné . (Určite poznáte niekoho, kto v detstve nosil nočné odnímateľné rovnátka.)

Keďže trendy v ortodoncii idú neustále dopredu, v poslednej dobe sa čoraz častejšie stretávame s neviditeľnými strojčekmi . Môžete ich nosiť buď stále, alebo len v určitých fázach noci/dňa. Ich výhodou je, že to, že ich máte, na vás vôbec nikto nespozná. Na druhú stranu, ich obstaranie môže byť drahšie. Práve preto, že u nich zaplatíte za úplnú diskrétnosť.

Koľko stojí neviditeľná rovnátka?

Neviditeľná rovnátka: Koľko stoja, ako fungujú a aké vybrať?

Cena neviditeľných strojčekov sa dosť často odvíja od toho, akú si vyberiete metódu. Prihliadnuť musíte aj na to, aká veľká je vaša zubná vada. Zatiaľ čo mierne kazy je možné korigovať celkom úsporne, pri veľkých zásahoch počítajte s oveľa väčším zásahom do vášho rodinného rozpočtu.

Mohlo by vás zajímat:  Trápi vás strie v tehotenstve? Tieto 3 tipy poradia ako na ne

Keď sa ale pozrieme na orientačné ceny, tak sa pohybujú:

  • INVISALIGN – cca 25 000-90 000 Sk (závisí to od počtu čeľustí a na náročnosti chýb)
  • American Orthodontics Radiance Plus – cca 40 000-70 000 Sk (priesvitná rovnátka, ktorá sa hodí pre prakticky všetky vady)
  • Dentaurum Discovery Pearl – cca 40 000-70 000 Sk (prírodne biela keramická rovnátka, taktiež vhodná pre všetky vady)
  • WIN – cca 85 000-155 000 Sk (luxusné neviditeľné rovnátka pre nápravu neštandardných vád)
  • WIN Lite – cca 63 000-115 000 Sk (luxusné rovnátka na vnútornú stranu zubov)

To samozrejme nie je všetko. Niektorí ortodontisti ponúkajú aj luxusné neviditeľné (zlatá) rovnátka 3M Incognito . Cena sa podľa modelu, počtu čeľustí a vád pohybuje od 65 do 160 000.

Ako vidíte, veľa to závisí od toho, ako veľmi ste nároční. Cena sa odvíja aj od počtu spravovaných čeľustí a od toho, či máte nejakú veľmi špecifickú vadu. Pokiaľ ide len o kozmetické drobnosti, ste schopní zaplatiť do 30 000 korún. Je ale potrebné dodať, že to, čo je pre vás najlepšie, vždy rozhoduje lekár. S tým, že môžete v rámci diskusie usmerňovať smer, ktorým sa spoločne vydáte.

Aké vybrať?

Neviditeľná rovnátka: Koľko stoja, ako fungujú a aké vybrať?

Ak vás trápi chyba chrupu, ktorú by ste chceli napraviť, najlepším riešením je návšteva ortodontistu . Nezabúdajte na to, že rovnátka ovplyvňujú vlastnosti zubov v čeľusti. Keďže tomu málokto naozaj rozumie, rozhodne sa neoplatí konať na vlastnú päsť.

Aj keď sa vám teda zdá byť konzultácia u odborníka zbytočná, určite ju nevypúšťajte. Inak by ste si mohli dosť vážne ublížiť. (Prípadne, výsledok nebude taký dobrý, ako by ste si priali. Naopak si môžete spôsobiť nežiaducu vadu na úplne inom mieste.)

V závislosti na tom, čo vám ortodontista povie, potom spoločne vyberiete najvhodnejší typ strojčeka. Dopredu sa ale pripravte na to, že nemá zmysel vyžadovať tie najlacnejšie do 30 000 korún, keď také dokážu vyriešiť len drobné kozmetické vady.

Mohlo by vás zajímat:  Trápi vás nadmerné vypadávanie vlasov? S jeho riešením vám pomôže náš univerzálny sprievodca!

Aké sú s nimi skúsenosti?

Keďže dnes veľmi frčí neviditeľná rovnátka INVISALIGN, pozrieme sa, čo na nich ľudia, vrátane odborníkov, hovoria.

V prvom rade, ani rovnátka INVISALIGN nie sú úplne neviditeľné. Sú ale vidieť oveľa menej ako tradičné železné rovnátka. Sú urobené na mieru z priehľadného materiálu. Nástavec potom pokrýva celý rad zubov. Ako proces postupuje, meníte ho za tvarovo vhodnejšie. Taktiež je nutná návšteva ortodontistu, ktorý spolu s vami vytvorí plán vyrovnávania zubov. Jedna rovnátka sa v priemere nosí týždeň až dva. Tiež dostanete inštrukcie, koľko hodín denne by ste mali rovnátka nosiť.

Rovnátka tohto typu sa väčšinou vyberajú von iba keď:

  • Jete a pijete
  • Si čistíte zuby
  • Rovnátka čistíte, alebo meníte za iné z programu

Ľudia väčšinou kladne hodnotia, že rovnátka sú veľmi málo vidieť. Tiež sa ľahko čistia, dajú sa vybrať a existuje u nich oveľa menšie riziko poškodenia, ktoré môže byť pri pevných kovových strojčekoch v niektorých situáciách aj nebezpečné. (Napríklad, keď sa pretrhne drôtik, ktorý vás potom môže zraniť.)

Na druhú stranu, INVISALIGN rovnátka nie sú úplne robené pre riešenie komplexných problémov. Tiež je nutné ich mnohokrát nosiť 20-22 hodín denne , aby boli efektívne. Musíte ich vyberať aj pri jedle a pití. Inak hrozí, že sa na nich začnú množiť baktérie a ďalšie mikroorganizmy, ktoré by mohli napáchať veľmi vážne škody. (Hovoríme napríklad o zubných kazoch .) V neposlednom rade, po zložení strojčeka môžete mať citlivejšie ďasná , takže je možné, že zaznamenáte precitlivenosť na niektoré potraviny a nápoje. Prípadne aj na ich teplotu.

Mnohým ľudí neviditeľná rovnátka INVISALIGN vyhovujú. Avšak, nie každý je spokojný s ich obstarávacou cenou (ktorá bola mnohokrát aj okolo 80 000). Na druhú stranu, pri robení strojčeka je nutné so zvýšenými nákladmi počítať. Bez toho to nejde.

Mali ste niekedy rovnátka? Ak áno, pre aký typ ste sa rozhodli? A ako ste boli spokojní s výsledkom?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/does-invisalign-work – Ako fungujú rovnátka Invisalign? (anglicky)

Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares