Vo vyváženom jedálničku by nemali chýbať sacharidy, bielkoviny a tuky. A tiež poriadna porcia vlákniny, ktorá má priaznivý vplyv na ľudské trávenie. Zatiaľ čo ale s konzumáciou tukov a sacharidov nemáme najmenšie problémy, naplniť odporúčaný denný príjem bielkovín je pre nás už o poznanie horšie. Dôvody, prečo jesť potraviny bohaté na bielkoviny si povieme v dnešnom článku.
V hodinách biológie sme preberali dôležitosť bielkovín pre správne fungovanie našich svalov . Málokto si ale uvedomuje, že medzi svaly radíme aj srdce a mozog . Takže v našom vlastnom záujme by sme sa mali starať o to, aby sme ich mali dostatok.
Pokiaľ sa ale príliš nestaráte o zloženie potravín, alebo o princípy zdravého stravovania, bude pre vás asi celkom zložité vymenovať aspoň tri ďalšie zdroje bielkovín, ktoré by nepochádzali len z mäsa.
Preto sme tu my, aby sme vám všetko toto povedali.
Obsah článku
Známe aj málo známe potraviny s vysokým obsahom bielkovín
V prvom rade sa pozrieme na to, aké potraviny majú najväčší podiel bielkovín. Tými potom môžete oživiť svoj jedálniček, alebo ich cielene zakomponovať do svojej diéty. Do zoznamu nezahŕňame klasické (predovšetkým chudé) mäso. To pozná totiž každý.
Jasnými favoritmi sú:
- Vajcia
- Syr cottage
- Grécky jogurt
- Mlieko
- Brokolica
- Tuniak
- Šošovka
- Tekvicové semienka
- Arašidy
- Ružičkový kel
Ako teda môžete vidieť, občas môžete mäso vymeniť za varenú , alebo inak upravenú šošovku , vajcia alebo napríklad tuniakový šalát . Okrem toho, že to nebude nuda vyskúšate nové chute a recepty.
Dôvody, prečo jesť viac bielkovín
Všetko sa vám bude robiť o chlp lepšie, keď budete mať aspoň malú predstavu o tom, aký to na vás bude mať (pozitívny) vplyv. Preto sa pozrieme na to, ako vám prospeje zvýšená konzumácia bielkovín.
Ak športujete, alebo sa snažíte o budovanie svalovej hmoty , bez bielkovín nemajú vaše svaly šancu rásť. Tiež myslite na to, že ak už svalovú hmotu máte, môžete o ňu ľahko prísť tým, že začnete byť pasívni a nebudete dopĺňať proteín.
Bielkoviny sú veľmi dôležité aj pre zložité biochemické reakcie , ktoré zahŕňajú správne fungovanie enzýmov . Tie sú zodpovedné za trávenie, alebo za tak základnú vec, akou je produkcia energie . Proteíny sú extrémne dôležité aj pre zdravie našej kože, vlasov a nechtov . V neposlednom rade sa podieľajú aj na normálnom fungovaní ľudského imunitného systému .
A čo zvýšený príjem proteínov?
Aj keď sú proteíny naši dobrí priatelia, nadmiera potravín bohatých na bielkoviny nám môže škodiť. Predovšetkým ľuďom, ktorí majú choré obličky . (Preto sa im vôbec neodporúča proteínová diéta .)
Veľa proteínu môže spôsobiť aj:
- Nečakaný prírastok na váhe
- Zlý dych
- Zápchu
- Hnačka
- Väčšie riziko ochorenia srdca
- Poškodenie obličiek
- Stratu vápnika
Na toto všetko by mali myslieť ako športovci, ktorí si v dobrej viere doprajú zvýšené množstvo jedál bohatých na proteín, tak tí, ktorí prepadli proteínovej/ketónovej diéte .
Pokiaľ je to nutné (či len pre svoj vlastný pokoj), určite neurobíte nič zlé, keď sa najskôr spojíte so svojím lekárom, ktorý určí, či je pre vás proteínová diéta bezpečná.
Strážite si v jedálničku podiel potravín bohatých na bielkoviny, alebo to považujete za zbytočnú stratu času?