Akú zvoliť diétu podľa krvných skupín A, B, AB alebo 0?

diéta podľa krvných skupín
Článok zverejnený: 25.1.2022 , dátum aktualizácie: 24.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia sú rovnakí. Všetci potrebujeme zo stravy získavať sacharidy pre normálne fungovanie mozgu, zdravé tuky, bielkoviny pre svaly, vitamíny a minerály av neposlednom rade aj vlákninu. Občas sa ale vyskytne názor, že ľudia by mali v rámci zostavovania jedálnička viac hľadieť na to, aká je ich krvná skupina. Viete, čo by ste mali podľa diéty podľa krvných skupín jesť?

Aj keď z hľadiska tela (väčšinou) fungujeme rovnako, predsa len existujú určité špecifiká, ktoré sú dané iba vám. Ide o vašu genetickú výbavu, ktorá hovorí, akú budete mať farbu očí, kože a vlasov, aká bude vaša výška a stavba vašej telesnej kompozície a na aké choroby si budete musieť dať na základe vašej anamnézy väčší pozor.

Do tohto mixu, ktorý nás robí odlišnými, patrí aj naša krvná skupina a jej Rh faktor , ktorý je pozitívny, alebo negatívny. Aj keď ho v normálnom živote k ničomu nepotrebujeme, pokiaľ by sa nám niečo stalo a potrebovali by sme dostať krvnú transfúziu, doplnenie krvi zlého typu as nezodpovedajúcim Rh faktorom by mohlo skončiť fatálne.

Nemôže mať ale váš typ krvi vplyv aj na to, čo by ste mali, alebo nemali jesť?

Čo je diéta podľa krvných skupín?

Krvné skupiny sú relatívne nová záležitosť. Lekári a ďalší odborníci sa o nich začali vo väčšej miere zaujímať až potom, čo im umierali pacienti po transfúzii krvi. (To sa stávalo okolo roku 1900.) V 60. rokoch sa potom prišlo na to, ako môžu ženy porodiť deti s rozdielnym Rh faktorom.

Niektorí odborníci sa tiež domnievajú , že príslušnosť k určitému krvnému faktoru môže zvyšovať riziko niektorých ochorení . Na základe toho sa začali ozývať hlasy, že by možno nebolo zlé vymyslieť diétu podľa krvných skupín. Táto diéta by mala najlepšie podporovať zdravie ľudí, ktorí majú konkrétny typ krvi.

Mohlo by vás zajímat:  Diabetická diéta - potraviny vhodné a nevhodné pre diabetikov

Základné informácie o diéte podľa krvných skupín

Z toho, čo sme napísali vyššie, sa pravdepodobne nedá úplne odvodiť, o čom hovoríme. Preto si skúsime urobiť menší náčrt toho, čo by mali ľudia s jednotlivými krvnými skupinami podľa tejto diéty jesť. Následne sa potom zameriame na každú kategóriu samostatne a povieme si o nej niečo viac.

Ľudia s krvnou skupinou 0 by mali podľa tejto diéty jesť väčšie množstvo kvalitných proteínov a čo najmenšie možné množstvo sacharidov. (Z toho dôvodu by im mohla vyhovovať keto, alebo low-carb diéta.) Táto skupina tiež dobre znáša intenzívne cvičenia. V jedálničku môže mať aj ovocie a zeleninu, naopak jej nerobia dobre obilniny a mliečne výrobky. Je taktiež potrebné obmedziť príjem strukovín.

Akú zvoliť diétu podľa krvných skupín A, B, AB alebo 0?

Ľudia s krvnou skupinou A by mali podľa diéty podľa krvných skupín konzumovať predovšetkým rastlinnú (vegetariánsku) stravu s väčším podielom komplexných sacharidov. Určite by nemali mať vyšší prísun tuku a cvičenie by malo byť skôr jemnejšie. Ľudia s krvnou skupinou A by sa mali vyhýbať červenému mäsu.

Ľudia s krvnou skupinou B ich sú jediní, ktorí si môžu dovoliť konzumovať vo väčšej miere mliečne výrobky. Tiež môžu konzumovať mäso. Cvičenie je možné vykonávať v strednej intenzite.

A čo ľudia s krvnou skupinou AB ? Podľa odborníkov by sa mali venovať upokojujúcemu cvičeniu a mali by jesť ovocie, zeleninu, tofu, jahňacie a ryby.

Prečo jesť niečo iné?

Krvná skupina 0

O ľuďoch, ktorí majú krvnú skupinu 0 sa hovorí, že sú to lovci. Z toho dôvodu by mali mať vo svojom jedálničku väčšie percento proteínov a mäsa. Pokiaľ do tejto Prehľad príspevkov skupiny patríte, môžete si dopriať v umiernenom množstve aj vajcia, orechy a semienka.

Tento typ diéty sa skupine 0 odporúča kvôli údajne zvýšenému riziku:

Krvná skupina A

O ľuďoch, ktorí majú krvnú skupinu A sa zase hovorí, že sú to takzvaní kultivátori. Taktiež by nemali mať v jedálničku nadbytok mliečnych produktov a mali by sa zamerať predovšetkým na rastlinné zdroje potravy. Najlepšie by mali mať v jedálnom lístku dosť ovocia, zeleniny, obilnín, orechov a semienok a strukovín

Tento typ diéty sa skupine A odporúča kvôli údajne zvýšenému riziku:

  • Cukrovky
  • Chorôb kardiovaskulárneho systému
  • Rakoviny

Krvná skupina B

Akú zvoliť diétu podľa krvných skupín A, B, AB alebo 0?

O ľuďoch s krvnou skupinou B sa hovorí, že majú robustnejší imunitný systém a tolerantné trávenie, ktoré je prispôsobivejšie, než ako je tomu u iných krvných skupín. Na druhú stranu, ľudia s krvnou skupinou B môžu byť náchylnejší na autoimunitné choroby.

Mohlo by vás zajímat:  Chitosan: Prírodná vláknina, ktorá pomáha pri chudnutí

Keďže sú podľa filozofie tvorcov tejto diéty označovaní za nomády, môžu si dovoliť jesť prakticky všetko, pokiaľ nebudú uprednostňovať jednu zložku potravy. Nie sú pre nich ale ideálne orechy a semienka.

Krvná skupina AB

O ľuďoch s krvnou skupinou AB sa potom hovorí, že sú po biologickej stránke oveľa komplexnejšie. Z toho dôvodu by sa mali udržiavať niekde na pomedzí ľudí s krvnými skupinami A a B. Ľudia s krvnou skupinou AB by však nemali lipnúť vo veľkej miere na mäsu. Podľa označenia tvorcov sú ľudia s krvnou skupinou AB enigmy.

Funguje to?

Akú zvoliť diétu podľa krvných skupín A, B, AB alebo 0?

Diéta podľa krvných skupín stojí na teórii, nie na preukázateľných lekárskych a vedeckých faktoch. Z toho dôvodu je potrebné k nej pristupovať (aspoň trochu) s rezervou. Veľmi nebezpečné by mohlo byť cielené vynechávanie niektorých zložiek potravy, ktoré sú dôležité pre normálne správanie a zdravie organizmu.

Myslite na to, že telo potrebuje vápnik, ktorý sa získava predovšetkým z mliečnych výrobkov. Mäso a ďalšie živočíšne bielkoviny zase ako jediné obsahujú kompletné spektrum aminokyselín. Nedá sa teda na všetko pozerať len optikou čiernej a bielej. V konečnom dôsledku by sa vám to totiž nemuselo vyplatiť.

Pokiaľ navyše nemáte celiakiu , alebo alergiu na mlieko , nie je ľuďom odporúčané sa mlieku a lepku začať vyhýbať.

Pozitíva a negatíva diéty podľa krvných skupín

Medzi pozitíva tejto diéty patrí skutočnosť, že vás motivuje jesť menej nezdravých potravín a podporuje vás v tom, aby ste začali pravidelne cvičiť.

Na druhú stranu, nemusí byť efektívna a jej prospešnosť nie je vedecky podložená . Niektorí ľudia tiež musia nahrádzať chýbajúce živiny z potravín, ktoré by nemali jesť, doplnky stravy. Pre niektorých ľudí navyše môže byť diéta podľa ich krvnej skupiny príliš reštriktívna.

Skúšali ste niekedy diétu podľa krvných skupín? Ak áno, čo si o nej myslíte?

Zdroje informácií

https://www.webmd.com/diet/az/blood-type-diet – Diéta podľa krvných skupín (anglicky)

https://www.eatingwell.com/article/7888391/is-the-blood-type-diet-healthy-a-registered-dietitian-weighs-in/ – Je diéta podľa krvných skupín zdravá? (anglicky)

https://www.verywellfit.com/the-blood-type-diet-89893 – Výhody a nevýhody diéty podľa krvných skupín (anglicky)

Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares