Oligofrénia alebo slabomyseľnosť: Mala by vás desiť?

pexels-pixabay-355948
Článok zverejnený: 10.6.2022 , dátum aktualizácie: 13.10.2022

Žijeme v spoločnosti, ktorá sa bojí akejkoľvek odlišnosti. A to dokonca aj také, za ktoré nikto nemôže. Medzi príčiny strachu a odvrhnutia môže patriť oligofrénia, ktorá je vrodenou poruchou intelektu. Ako sa prejavuje? A môže vám človek, ktorý jej trpí, nejako ublížiť?

Nie všetci rodičia majú to šťastie, že sa im narodí úplne zdravé dieťa. Zatiaľ čo fyzickú nedostatočnosť si lekári všimnú prakticky okamžite, pri psychických poruchách môže ich prejav nejaký čas trvať.

Medzi veľkých strašiakov v tomto ohľade patrí oligofrénia, ktorá je vrodenou poruchou spôsobujúcou nezvratne znížený intelekt. Rodičia takého dieťaťa môžu úplne pochopiteľne prepadať strachu, ako spoločnosť takého človeka prijme. A tiež môžu mať strach, aké kvalitné bude mať ich dieťa kvôli takému hendikepu život.

Keďže môžeme ovplyvniť, ako na inakosť druhých reagujeme, pozrieme sa, čo oligofrénia presne znamená, a ako sa k takto postihnutému človeku správať (minimálne) s rešpektom.

Čo je oligofrénia?

Oligofrénia

Ako už bolo povedané vyššie, oligofrénia je vrodená porucha, ktorá spôsobuje nezvratne znížený intelekt. Niekedy sa tejto poruche tiež hovorí slabomyseľnosť. (V odborných poučkách sa potom hovorí o mentálnej retardácii.) Tento handicap vzniká, keď počas tehotenstva dôjde k poškodeniu mozgového tkaniva.

Príčiny vzniku oligofrénie

Oligofrénia môže vzniknúť z niekoľkých dôvodov. V prvom rade zohráva úlohu genetika. Existujú ale aj sekundárne dôvody, ktoré je možné čiastočne ovplyvniť.

Medzi tieto dôvody patria:

 • Ožiarenie vajíčka, spermie alebo plodu röntgenom
 • Krvácanie v tehotenstve
 • Zápal v tehotenstve
 • Infekcia v tehotenstve
 • Rozdielny Rh faktor matky a plodu
 • Nedostatok kyslíka v čase pôrodu
 • Mechanické poškodenie mozgového tkaniva počas pôrodu

Zaujímavosťou je, že oligofrénia označuje aj poškodenie, ku ktorému dôjde v prvých dvoch rokoch života dieťaťa.

Mohlo by vás zajímat:  Kombucha: Je to skutočne huba? + 5 účinkov na zdravie

Príčiny vzniku oligofrénie

Stupne oligofrénie

Nie každý človek, ktorý trpí oligofréniou, je rovnaký. Rovnako ako v prípade iných problémov ju rozdeľujeme do niekoľkých stupňov, ktoré zároveň určujú jej závažnosť.

Podľa stupňov inteligencie sa oligofrénia delí na:

 • Debilitu (IQ 67 až 52), inteligencia sa v dospelosti zasekne na IQ desaťročného dieťaťa
 • Imbecilitu (IQ 51 až 36), možno dosiahnuť inteligencia šesťročného dieťaťa, človek môže mať problém s dosiahnutím základnej gramotnosti
 • Idióciu (IQ 35 až 20)
 • Ťažkú idióciu (IQ pod 20)

Zaujímavosťou je, že existuje aj termín, ktorému sa hovorí slaboduchosť, ktorý označuje IQ v rozmedzí 68 až 85. Zníženie inteligencie môže nastať aj zanedbávaním a zlou výchovou. Poškodenie mozgu teda nie je k tomuto javu vôbec potrebné.

Stupne oligofrénie

Ako reagovať?

Ľudia, ktorí trpia oligofréniou, nemajú jednoduchý život. Kvôli zníženému IQ ani nevedia, že sa nesprávajú spoločensky prípustne. Z toho dôvodu nie je vhodné ich za ich handicap odsudzovať, alebo sa ich báť, pretože s veľkou pravdepodobnosťou ani nebudú mať mentálnu kapacitu na to vymyslieť nejaký komplikovaný plán, ako by vám mohli ublížiť.

V prípade, že je oligofrénia ťažká, rodičom sa odporúča, aby dieťa umiestnili do ústavnej starostlivosti. Hoci to pre nich nie je jednoduché, ide o spôsob, ako dieťaťu umožniť vhodnú formu vzdelávania a zaistiť mu odborný dohľad.

Poznáte niekoho, kto trpí oligofréniou?

Zdroje informácií

https://www.medicinenet.com/ichthyosis_spasticity_oligophrenia_syndrome/definition.htm – Čo by ste mali vedieť o oligofrénii (anglicky)

Značky:, , , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares