Sociálna deprivácia je veľmi vážny problém. Dosť zásadne totiž súvisí s tematikou sociálneho vylúčenia, keď má jedinec pocit, že spoločnosť a jej normy stoja proti nemu. Mnohokrát je sociálna vylúčenosť spôsobená niekoľkými faktormi, medzi ktoré patrí finančné a rodinné zázemie a prístup k vzdelaniu. Dá sa s tým niečo robiť?
Nie každý mal to šťastie, aby sa narodil do milujúcej rodiny, ktorá je schopná mu poskytnúť aj kvalitné materiálne zázemie. Pritom tieto podmienky majú výrazný vplyv na to, kam sa budeme ako jedinci v budúcnosti uberať.
Ľudia, ktorí sú sociálne deprivovaní musia navyše čeliť predsudkom, sťaženému uplatneniu a mnohokrát aj ostrakizácii . To všetko má potom za následok ďalšie prehĺbenie rozdielov.
Aké negatívne dopady môže sociálna deprivácia mať? A existujú nejaké spôsoby, ako aj napriek zhoršeným životným podmienkam dosiahnuť na lepšiu životnú úroveň?
Negatívne dopady sociálnej deprivácie
Sociálna deprivácia a boj s ňou môže u ľudí, ktorí ňou trpia, vyvolať množstvo rôzne vážnych problémov, ktoré sa potom môžu replikovať ďalej. (Zjednodušene, ak sa deti naučia, že je niečo normálne, je celkom veľká pravdepodobnosť, že to budú v dospelosti odovzdávať ďalej svojim deťom. A tak to pôjde neustále dookola.)
Medzi negatívne javy sociálnej deprivácie patria:
- Chudoba
- Negramotnosť
- Zhoršený zdravotný stav (kvôli nedostatku znalostí a financií, ktoré by zabezpečili poskytnutie potrebnej starostlivosti)
- Bezdomovectvo
- Samovraždy
- Oneskorený vývoj
- Mentálne ochorenie
- Násilie na deťoch/Násilie v rodine
Čo sa s tým dá robiť?
Ak máte vo svojom okolí niekoho, kto trpí sociálnou depriváciou (prípadne ste to vy sami, kto tento problém má), aj napriek všetkým ťažkostiam pre vás nie je všetko stratené. V prvom rade je potrebné, aby mali títo ľudia pokryté svoje základné potreby. Medzi ne patrí strecha nad hlavou a potrava.
V prvom rade môžete podať žiadosť o sociálne bývanie . Prípadne je dobré sa informovať o rôznych príspevkoch (na deti, na bývanie…). Ak máte nedostatok financií a nie je vo vašich silách si v dohľadnej dobe zariadiť brigádu, alebo nastúpiť do zamestnania (nedostatočná kvalifikácia, nedostupnosť internetu, starostlivosť o malé deti, o ktoré sa nemá kto postarať…), vaše základné potreby môže na prechodnú dobu pokryť potravinová banka . Deti je možné prihlásiť aj do špeciálneho programu, v priebehu ktorého získajú príspevky na obedy .
Čo sa týka prístupu k vzdelaniu, ak máte aspoň trochu stále pripojenie k internetu, môžete vyhľadať veľa kurzov zadarmo, ktoré sú zamerané na mnoho rôznych oblastí. Napríklad aplikácia Duolingo vám pomôže zvládnuť základy anglického jazyka. Akonáhle si ho osvojíte, môžete sa pustiť do učenia ďalšieho cudzieho jazyka, ktorý môžete uplatniť pri práci. Veľmi dobrú príležitosť predstavujú aj bezplatné kurzy na portáli Nostis , ktoré vznikli v spolupráci s českými univerzitami a po absolvovaní ktorých je možné získať osvedčenie o ich úspešnom dokončení.
Čo sa týka pracovného uplatnenia, je vhodné sa obrátiť na personálnu agentúru, opýtať sa na úrade práce (aj keď, všetci vieme, ako to tam chodí) alebo pravidelne sledovať pracovné ponuky na internete. Aj keby ste mali chodiť pol roka niekam upratovať, je to pre vás šanca, ako zarobiť peniaze, ktoré vám pomôžu preklenúť ťažké životné obdobie.
Samozrejme, problematika sociálnej deprivácie a sociálneho vylúčenia je o dosť komplikovanejšia. Veríme však v to, že vám tento článok pomôže nájsť správny smer, ktorým by ste sa mali pri riešení svojich ťažkostí vydať.
Zdroje informácií
https://en.wikipedia.org/wiki/Social_deprivation – Sociálna deprivácia (anglicky)