Neviete, čo na podráždenú pankreas? Pomôže diéta alebo bylinky

pexels-foodie-factor-551991
Článok zverejnený: 20.10.2021 , dátum aktualizácie: 5.1.2023

Pankreas je veľmi dôležitým orgánom, ktorý je nevyhnutný pre normálne a bezproblémové trávenie. Rovnako ako pečeň, žalúdok alebo napríklad črevá ju ale môže postihnúť choroba, ktorá zhorší jej funkciu. Jednou zo situácií, ktorej môžete čeliť, je podráždená pankreas. Dá sa s ňou niečo robiť?

Pankreas je žľaza s vonkajšou, ale aj vnútornou sekréciou, ktorá je uložená v dutine brušnej. Oproti niektorým iným žľazám je vcelku veľká. Meria od 12 do 16 cm a jej váha sa pohybuje medzi 60-90 g. Jednou z hlavných úloh pankreasu je produkcia štiav, ktoré sú dôležitou súčasťou ľudského trávenia.

Lenže, mnohokrát si neuvedomujeme, že pankreas vyžaduje citlivé zaobchádzanie. Ktorého sa jej bohužiaľ veľmi často nedostáva. Čo môže viesť k jej opuchu, či dokonca k samonatráveniu. Niekedy sú príčiny tohto stavu mechanické (napríklad, keď sa urobí v pankrease kamienok, ktorý spôsobí blokádu), inokedy veľmi úzko súvisí s naším životným štýlom. Veľmi problematicky z toho vychádza napríklad nadmerná konzumácia alkoholu .

Neviete, čo na podráždenú pankreas? Pomôže diéta alebo bylinky

Ako sa problémy s podráždenou pankreasom prejavujú? A dajú sa nejako dostať pod kontrolu?

Ako spoznať podráždenú pankreas?

Problémy s pankreasom sa prejavujú rôzne. Problém je ale v tom, že sa môžu podobať niektorým iným chorobám, s ktorými ste sa už niekedy stretli. Čo môže správny odhad situácie sťažiť.

Problémy s pankreasom sa prejavujú:

  • Horúčkou
  • Zrýchleným tlkotom srdca
  • Nevoľnosťou a zvracaním
  • Opuchnutým a citlivým bruchom
  • Bolesťou v hornej časti brucha, ktorá je cítiť až v chrbte
  • Bolesťou brucha pri jedle

Pokiaľ ide už o chronický problém , bolesť brucha, ktorá je cítiť až do chrbta, môže byť prítomná prakticky neustále, bez akejkoľvek prestávky. Tiež nebýva výnimočná dlhodobá hnačka, ktorá býva sprevádzaná veľkou stratou hmotnosti. V neposlednom rade vám môže byť neustále nevoľno a môže vás trápiť častejšie zvracanie.

Mohlo by vás zajímat:  6 vyskúšaných spôsobov ako vyplaviť kyselinu močovú z tela

Medzi rizikové faktory týchto problémov patrí nadmerné pitie alkoholu , užívanie niektorých liekov, infekcia či metabolická porucha. V niektorých prípadoch hrá veľkú úlohu aj autoimunitná porucha, prítomnosť žlčových kameňov alebo trauma.

Čo pomáha na podráždenú pankreas

Pokiaľ máte podozrenie na to, že vás trápi pankreas, je dôležité, aby ste dlho nečakali a okamžite ste sa objednali k lekárovi. Ten vykoná dôkladnú prehliadku a stanoví správnu diagnózu. (Nedá sa totiž úplne vylúčiť, že vás trápi niečo iné, takže nemá zmysel, aby ste sa s tým stretávali doma sami.)

Neviete, čo na podráždenú pankreas? Pomôže diéta alebo bylinky

Pokiaľ vás pankreas trápi akútne (a tým pádom sú jej prejavy o dosť intenzívnejšie), je možné, že vám lekár odporučí hospitalizáciu , počas ktorej budete do žíl dostávať výživu a tekutiny, ktoré telu chýbajú. V prípade infekcie vám môžu byť podávané aj antibiotiká a lieky na bolesť. S veľkou pravdepodobnosťou vám bude nariadená aj špeciálna diéta . V krajných situáciách taktiež podstúpite operáciu, ktorá odstráni príčinu vašich problémov. (Napríklad vám bude vybratý žlčový kameň.)

Pri chronickej pankreatitíde je potrebné zistiť, či nemáte cukrovku . Ak áno, budete s ňou liečení. Tiež vám môžu byť odporučené lieky na bolesť, ktoré môžu byť doplnené o užívaní tráviacich enzýmov.

Diéta pri podráždenej pankrease

Neviete, čo na podráždenú pankreas? Pomôže diéta alebo bylinky

Ľudia, ktorí majú problémy s pankreasom, by mali dbať na zvýšený príjem kvalitných proteínov. Naopak úplne nevhodné sú živočíšne tuky. Dobrou voľbou pre vás budú pokrmy, ktoré obsahujú strukoviny (šošovka, fazuľa…) a rastlinné druhy mlieka. Hovoríme napríklad o mandľovom mlieku. Pri týchto potravinách a nápojoch je veľkou výhodou to, že pankreas nemusí na ich spracovaní tak tvrdo pracovať, takže by sa vám malo v priebehu času citeľne uľaviť. V diéte na pankreas má svoje miesto aj špenát, alebo zvýšená konzumácia čučoriedok .

Mohlo by vás zajímat:  Aké vybrať vitamíny pre mužov po 40 na plodnosť a energiu?

Bylinky účinkujúce na podráždenú pankreas

O bylinkách na pankreas toho odborné zdroje veľmi nepíšu. Často sa v nich presadzuje zvýšený príjem antioxidantov a nenasýtených mastných kyselín omega-3 . Naši predkovia ale nejaké bylinky na pankreas predsa len používali.

Stretnúť sa môžeme napríklad s čajom na pankreas, ktorý obsahuje zmes koreňa sladkého drievka, harmančeka, mäty piepornej, zemežlče a medovky. Iný recept uvádza zmes angeliky lekárskej a materinej dúšky úzkolistej. A podobných tipov by sa dala nájsť kopa.

Vždy ale myslite na to, že je vhodné sa o nasadení byliniek najskôr poradiť s vašim ošetrujúcim lekárom . Nejde o odreté koleno, takže by ste si mohli nechtiac (hoci s dobrým zámerom) ublížiť.

Mali ste niekedy problémy s pankreasom? Ak áno, aké metódy vám ich pomohli zvládnuť?

Zdroje informácií

https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-pancreatitis – Všetko o pankreatitíde (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pancreatitis-diet – Diéta na pankreas (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/natural-treatment-for-pancreatitis-pain-89300 – Prírodné prostriedky na pankreas (anglicky)

Značky:, , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares