Farebná typológia: Odhaľte svoj typ

Farebná typológia
Článok zverejnený: 19.12.2021 , dátum aktualizácie: 24.11.2022

Už sa vám niekedy stalo, že ste si zmenili farbu vlasov, alebo ste si kúpili neobvyklú farbu svetra a dospeli ste k názoru, že vám to ani trochu nepristane? Potom ste v danej chvíli nevedomky uplatnili znalosti farebnej typológie. Ako sa podľa nej orientovať v každodennom živote?

Aj keď si myslíte, že všetci vyzeráme skoro rovnako, opak je pravdou. Každému z nás bol daný do vienka odlišný tón pokožky, vlasov a očí. Práve tieto faktory ovplyvňujú, do akých farieb by sme sa mali obliekať, aby nám to pristalo.

Ak ste nežná blondínka s modrými očami, je celkom pochopiteľné, že budete oveľa radšej siahať po svetlo ružovej a po svetlo modrej a agresívnej oranžovej necháte hnedovláskam a ryšavkám.

Ak teda chcete urobiť krok k upravenejšiemu zovňajšku, všetko podstatné sa dozviete nižšie.

Prečo si vyberať správne farby?

Muži, ale aj niektoré ženy, môžu namietnuť, že je úplne jedno, čo si vezmú na seba. Dôležité je, že je to pohodlné. A predsa nestojí za to vyradiť z obehu polovicu nakúpeného šatníka.

To je na jednej strane asi pravda. Je ale potrebné si uvedomiť, že farby, ktoré nesedia vášmu farebnému typu, môžu spôsobovať, že váš vzhľad bude na ostatných pôsobiť nevýrazne, unavene alebo nevedome nepatrične. To môže dosť zásadne ovplyvniť vaše medziľudské vzťahy, na ktorých stojí váš rodinný, pracovný a študijný život.

Typológia ročných období

V rámci farebnej typológie sa ľudia rozdeľujú do štyroch ročných období. Existuje jarný typ, letný typ, jesenný typ a zimný typ. Aby to bolo ešte trochu komplikovanejšie, každý farebný typ má ešte teplý a studený podtyp.

Mohlo by vás zajímat:  7 tipov na zdravú, hladkú, ale hlavne krásnu pleť

Jarný typ

Pre jarný typ je typická svetlá pokožka s pehami. Vlasy máva buď plavé, alebo blond. Oči potom bývajú hlavne zelené a modré. Tento typ je v spoločnosti zároveň pomerne dosť rozšírený.

Aby ste pri voľbe svojho odievania a líčenia nešliapli vedľa, mali by ste sa pozrieť na to, aké farby sú pre jar typické. Väčšinou ide o svieže a pastelové tóny, ktoré možno nájsť aj v prírode. (Modrá jarnej oblohy, svieža zeleň trávy, tóny fialovej a ružovej…) Jarnému typu nepristane nič krikľavého, masívneho a prehnaného.

Letný typ

Farebná typológia: Odhaľte svoj typ

Letný typ môže mať mnoho podôb. Z toho dôvodu nemusí mať vo všetkých článkoch o farebnej typológii zhodnú definíciu. Môžete mať veľmi svetlú, ale naopak aj olivovú pokožku. Odtiene vlasov sa pri letnom type pohybujú od svetlej blond po tmavo hnedú. Aj oči môžu mať protichodné farby, obvykle sú modré alebo hnedé. Letný typ ale zvyčajne nemá problém s opaľovaním, takže sa môžete skúsiť riadiť týmto javom.

Letnému typu vôbec nesedí čierna farba. Oveľa lepšia je morská modrá, staroružová a podobne. Opäť nič krikľavého.

Jesenný typ

Farebná typológia: Odhaľte svoj typ

Jesenný typ spozná väčšina ľudí celkom ľahko. Sú pre neho typické ryšavé vlasy, ktoré sa snúbia so svetlou pokožkou, ktorá je náchylnejšia na spáleniny od slnka. Oči jesenného typu môžu byť modré, hnedé aj zelené. V našich zemepisných podmienkach ide o najmenej rozšírený farebný typ.

Ľuďom, ktorí patria do jesenného typu, najviac pristanú farby, ktoré sú vidieť v prírode počas tohto ročného obdobia. Možno siahnuť po odtieňoch hnedej, khaki, žltej a podobne.

Zimný typ

Farebná typológia: Odhaľte svoj typ

Aj zimný typ je možné na ulici celkom ľahko rozoznať. Patria do neho muži a ženy, ktorí majú svetlú pleť, prirodzene tmavé až čierne vlasy a iskrivé oči v odtieňoch modrej a šedej. Rovnako ako pri jeseni je potrebné dávať pozor na spáleniny od slnka.

Mohlo by vás zajímat:  Šesť spôsobov, ako zahustiť riedke vlasy

Zimnému typu najviac sadne klasická kombinácia bielej a čiernej. Aby ste nevyzerali príliš fádne, môžete svoj outfit obohatiť o modrú, jasne červenú a ďalšie výraznejšie farby. Určite vám ale nebudú vyhovovať teplé tóny farieb, vrátane žltej a oranžovej.

Studený vs. teplý typ

Ak ste sa vo farebnej typológii nenašli, skúste urobiť pokus, počas ktorého budete skúšať rôzne farby šatiek. Čím je vo farbe viac žltej, tým teplejšie pôsobí. Pokiaľ vám také farby lichotia, ste teplý typ a mali by ste sa teplých tónov farieb v budúcnosti držať.

Opačný prípad sú ľudia, ktorým pristanú studené farby, v ktorých je väčšie množstvo modrej. Opäť platí, že akonáhle určíte, že ste studený typ, nemali by ste vyhľadávať farby s teplým podtónom.

Viete, aké ste ročné obdobie podľa farebnej typológie?

Zdroje informácií

https://theconceptwardrobe.com/colour-analysis-comprehensive-guides/which-colour-season-are-you – Farebná typológia (anglicky)

Značky:, , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares