Regenerácia pečene: Ako postupovať správne?

Regenerácia pečene
Článok zverejnený: 20.1.2022 , dátum aktualizácie: 24.11.2022

Pečeň je jedným z najdôležitejších telesných orgánov. Ide totiž o veľkú chemickú továreň, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nášho metabolizmu. Pečeň je celkom odolná, na druhú stranu nevydrží úplne všetko. Preto sa dnes pozrieme na to, či sa dajú nejako regenerovať.

Aj keď to tak na prvý pohľad možno vôbec nevyzerá, dávame našej pečeni každý deň pekne zabrať. Stačí sa len zamyslieť, či pravidelne užívate nejaké lieky (aj tie voľnopredajné), či pijete príliš veľa alkoholu alebo holdujete tučným a nezdravým potravinám.

To všetko má na zdravie pečene veľký vplyv. Aj keď dlhú dobu nebolí, postupom času môže dôjsť k ich stučneniu a poškodeniu. Keď už je to veľmi zlé, alebo čelíte nejakému naozaj výraznému excesu (otrava alkoholom, napríklad ešte v kombinácii so snahou sa predávkovať práškami), môže to skončiť ich zlyhaním a následným úmrtím.

Našťastie pre nás, pečeň má celkom dobrú schopnosť regenerácie . Preto by sme sa mali zaujímať o to, ako im môžeme svojim správaním uľahčiť ich prácu.

Regenerácia pečene: Ako postupovať správne?

Ako na to?

Toto všetko nerobí vašej pečeni dobre

Ľudia majú často mylný pocit, že sú nesmrteľní a nemôže sa im nič stať. V skutočnosti sa ale stačí dlhší čas oddávať niekoľkým hriechom a prejaví sa to na stave vašej pečene.

Nerobí im dobre:

  • Infekcie (rôzne typy hepatitídy)
  • Autoimunitné ochorenie
  • Pitie alkoholu
  • Pravidelná konzumácia tučných jedál
  • Užívanie niektorých liekov
  • Vystavenie tela priemyselným chemikáliám

Že máte problém s pečeňou nemusíte na prvú dobrú vôbec spoznať. Príznaky poškodenia pečene totiž môžu byť skôr nejednoznačného charakteru a možno si ich pomýliť s niečím iným . Je potrebné si dávať pozor na bolesť a opuchy v pravom rebrí, na nevysvetliteľné chudnutie, na stratu chuti do jedla, únavu a zvracanie. Ak niečo také na sebe pozorujete, spojte sa so svojím ošetrujúcim lekárom.

Mohlo by vás zajímat:  Trápi vás strie v tehotenstve? Tieto 3 tipy poradia ako na ne

Regenerácia pečene

Regenerácia pečene: Ako postupovať správne?

Pečeň sa nezregeneruje zo dňa na deň. Z toho dôvodu počítajte s tým, že budete musieť dlhodobo zmeniť svoj súčasný životný štýl. Tiež je potrebné dodať, že pri väčšom poškodení sa pečeň (s najväčšou pravdepodobnosťou) neuzdraví úplne. Na druhú stranu, zmenou životosprávy môžete prispieť k tomu, že sa nebude ich stav trvalo zhoršovať. (Alebo aspoň nie tak rýchlo.) Žiadny konkrétny čas, ako dlho bude regenerácia trvať, neexistuje.

Čo na to urobiť?

Teraz sa mrkneme na to, čo všetko môžete pre svoju pečeň urobiť.

Pokiaľ to myslíte sami so sebou vážne, skúste:

  • Prestať piť alkohol (alebo ho aspoň citeľne obmedzte)
  • Zrevidovať lieky, ktoré beriete (ak vám ich predpísal lekár, konzultujte tento problém s ním)
  • Schudnúť
  • Predchádzať infekciám pečene (niektoré sa môžu prenášať nechráneným sexuálnym stykom)
  • Začať jesť zdravo
  • Chodiť na pravidelné preventívne prehliadky

Čo jesť a čomu sa vyhnúť?

Regenerácia pečene: Ako postupovať správne?

Otázka zdravého jedálnička môže byť pre niektorých ľudí trochu oriešok. Bez jeho úpravy to ale veľmi ďaleko nedotiahnete. Preto sa pozrieme na to, čo vašej pečeni prospieva a čo naopak nie.

V prvom rade sa zamerajte na vyšší príjem vlákniny. Okrem celozrnných potravín majte v jedálničku čerstvé ovocie a zeleninu. Z mäsa si vyberajte len to, ktoré je chudé. Je tiež potrebné znížiť príjem soli a cukru. (Pomôžu bylinky a čakankový sirup.)

V neposlednom rade je potrebné obmedziť príjem vysoko spracovaných potravín. A určite dodržujte optimálny pitný režim, ktorého hlavnou zložkou by mala byť čistá kohútiková voda. (Ak s ňou máte problém, dajte si do nej bylinky a kúsok ovocia.)

Staráte sa o svoju pečeň? Ak áno, ako?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/liver-rest – Všetko o regenerácii pečene (anglicky)

Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares