Panický atak: Jej prejavy a čo pri nej robiť

pexels-anna-tarazevich-6136088
Článok zverejnený: 22.6.2021 , dátum aktualizácie: 26.1.2023

Občas spanikári skoro každý. Napríklad kvôli nezaplatenej zloženke. Alebo iné mimoriadne udalosti, ktorá dokáže dosť vychýliť z rovnováhy. Môže mať ale panický atak duchovnú príčinu? Prípadne, súvisí spolu nejako panický atak a únava ? Keďže ide o neprebádané územie, pozrieme sa na všetko, čo potrebujete o tomto psychickom probléme vedieť.

Sme iba ľudia. To znamená, že nie sme vždy len pokojní a vyrovnaní. Každý deň bojujeme so stresom , so svojimi strachmi aj s rôznymi osobnými neistotami a úzkosťami. Väčšina z nás sa však dokáže zase vrátiť do pokojového stavu. Keďže ale nie sme všetci rovnakí, chodia medzi nami aj ľudia, ktorých trápia permanentné panické ataky.

Keďže je to mnohokrát veľmi vysiľujúce a narúša to zdravé vzťahy s ostatnými ľuďmi (ktorí napríklad nezvládnu mať s takto trpiacim človekom dlhodobý vzťah), je dobré vedieť, čo pocity strachu a paniky vyvoláva. A aj to, ako sa im dá vzdorovať.

Panický atak: Jej prejavy a čo pri nej robiť

O všetkých týchto veciach si preto povieme v nasledujúcich niekoľkých moduloch.

Čo je to panický atak?

Panický ataka je náhly stav, počas ktorého ľudia pociťujú intenzívny a nie vždy opodstatnený strach . Okrem psychických prejavov sa panický atak prejavuje aj fyzicky.

Nečakané panické ataky nemajú žiadny konkrétny spúšťač. Jednoducho náhle prídu. V tom sa líšia od predvídateľných panických atak, ktoré môžu byť spôsobené napríklad fóbiami. Aj keď ojedinelá, alebo veľmi občasná panická ataka nemusí znamenať nič vážne, častejší výskyt môže poukazovať na panickú poruchu .

Aké sú prejavy panického ataku?

Niektorí ľudia zamieňajú panický ataku s úzkosťou. Predovšetkým preto, že môžu mať veľmi podobné príznaky. Nejaké rozdiely ale predsa len existujú. (Napríklad úzkosť oveľa častejšie sprevádza nepokoj, alebo pocit núdze.)

Príznaky panickej ataky sú:

  • Strach
  • Strach zo smrti, alebo zo straty kontroly
  • Depersonalizácia
  • Pocity odtrhnutia od zvyšku sveta
  • Zrýchlený tlkot srdca
  • Bolesť na hrudi
  • Dýchavičnosť
  • Stiahnuté hrdlo
  • Sucho v ústach
  • Potenie
  • Pocitové zmeny teploty (chlad, alebo nával tepla)
  • Tras
  • Bolesť hlavy
  • Zvracanie, bolesť brucha…

Tieto pocity väčšinou bývajú (v porovnaní s úzkosťou) skôr intenzívne . Ataka tiež máva oveľa rýchlejší nástup . Panický atak navyše môže priamo ovplyvňovať naše správanie. Môžeme sa napríklad cielene vyhýbať miestam, situáciám a ľuďom, ktoré v nás vyvolávajú silné pocity strachu.

Mohlo by vás zajímat:  Sociálna deprivácia: Ako sa prejavuje? A dá sa nejako zvládnuť?

Čo sa dá pri panickej atacii robiť?

Panický atak: Jej prejavy a čo pri nej robiť

Či už je panický atak vyvolaný psychosomatikou, alebo niečím iným, je potrebné sa jej aktívne brániť. V opačnom prípade sa začnete nenávidieť za to, že so svojimi pocitmi strachu nie ste schopní nič aktívne urobiť. Čo vás nielen demotivuje, ale aj vám to dosť zásadne zníži sebavedomie. Preto vám dáme pár tipov, ktoré vám môžu poskytnúť rýchlu úľavu.

Počas panickej ataky vám pomôže:

  • Hlboké dýchanie
  • Uvedomenie si, že máte panickú ataku
  • Zatvorenie očí
  • Mindfulness
  • Objekt, na ktorý sa začnete sústrediť
  • Predstava šťastného a bezpečného miesta
  • Ľahké cvičenie
  • Vôňa levandule
  • Vnútorná mantra

Asi najdostupnejším liekom na panickú ataku je váš vlastný dych. Akonáhle začneme byť nervózny, alebo sme v strese, máme tendenciu zrýchliť dýchanie. Ktoré je potom navyše plytké. Takže si týmto spôsobom privodíme nedostatok kyslíka, ktorý môže naše pocity paniky ešte prehĺbiť.

Preto sa poriadne nadýchnite. Pri tom napočítajte do štyroch. Na sekundu zadržte dych. A pri počítaní do štyroch zase vydýchnite. Tento postup aplikujte tak dlho, ako to bude potrebné. Nápomocné môže byť aj uvedomenie si panickej ataky. To vám umožní pochopiť, čo sa práve deje. A lepšie sa s tým vysporiadať. Napríklad tým spôsobom, že si uvedomíte, že váš strach nie je skutočný. (Napríklad sa bojíte niečoho, čo sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou nemôže stať.)

Liečba panickej ataky

Panický atak: Jej prejavy a čo pri nej robiť

Príčina vzniku panických atak nám nie je bohužiaľ známa. Niektoré štúdie ale naznačujú, že by na ne mohli mať vplyv genetické predispozície. Vplyv na ne môžu mať aj stresové, alebo iné záťažové životné situácie . Dokonca aj tie, ktoré väčšinová spoločnosť považuje za pozitívne. (Svadba, narodenie dieťaťa…)

Mohlo by vás zajímat:  Letný čas: výhody a nevýhody

Pokiaľ nie sú problémy s panickými atakmi závažné, pomôcť by vám mohol psychológ. Ten si vás vypočuje a pomôže vám nájsť spôsob, ako sa lepšie vyrovnať so spúšťačmi stresu. Tiež vám môže pomôcť lepšie ovládať vaše reakcie na neho. V prípade, že sú panické ataky vážne, dostanete sa do starostlivosti psychiatra. Ten vás ale nikam nezavrie. Iba vám predpíše lieky.

Tiež vám môže odporučiť nový životný štýl, ktorý bude zahŕňať:

  • Kvalitný spánok
  • Pravidelnú fyzickú aktivitu
  • Pevný režim dňa
  • Obmedzenie, alebo úplné vyškrtnutie stimulantov (káva, alkohol…)

Panický atak v tehotenstve

Aj keď sa hovorí, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy, faktom je, že so sebou nesie množstvo veľkých zmien a často aj zdravotných problémov. (Bohato stačí, keď je žene neustále zle a pocit nepohodlia sa čoskoro dostaví.) Navyše, novo je žena zodpovedná za zdravý vývoj svojho dieťaťa. Čo je ďalší stres navyše.

Panický atak v tehotenstve sa nijako zásadne nelíši od panického atak mimo neho. Pomerne často môže simulovať príznaky, ktoré máme spojené s infarktom. Pritom ženy, ktoré mali s panickým atakom v minulosti skúsenosť, majú väčšie riziko, že sa u nich nejaké objavia aj v tomto období. Panický ataku môže vyvolávať aj myšlienka na pôrod. Dokonca môže byť prítomný aj strach zo smrti.

Vzhľadom na to, že počas tehotenstva nemožno používať normálne prostriedky liečby, najlepšie je sa objednať ku skúsenému a chápajúcemu psychológovi, ktorý si prejde toto náročné životné obdobie spolu s vami.

Mali ste niekedy panický ataku?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/panic-attack-vs-anxiety-attack – Panický atak vs. záchvat úzkostí (anglicky)

https://www.healthline.com/health/panic-disorder – Panická porucha: Príčiny, príznaky a liečba (anglicky)

https://www.healthline.com/health/how-to-stop-a-panic-attack – 11 ciest, ako na panickú ataku (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/anxiety/when-pregnancy-brings-on-panic-attacks.aspx – Panický atak v tehotenstve (anglicky)

Značky:, , , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares