Prejavy chronického stresu: Kedy a ako začať liečbu?

too-stressed-out-to-focus-2023-11-27-05-27-02-utc (1)
Článok zverejnený: 4.3.2024 , dátum aktualizácie: 7.3.2024

Riešite v poslednej dobe prepracovanie alebo dokonca úzkosť? Potom by ste mali rozhodne dávať pozor na to, aby sa takáto situácia čoskoro neopakovala. Prečo? Pretože na vás môže nepozorovane pôsobiť chronický stres, ktorý je často spúšťačom vážnych zdravotných a psychických problémov. Ako fáza stresu prekonať? A ako sa znova cítiť lepšie?

Fáza stresu môžu mať rôznu dĺžku. Problém je navyše v tom, že akonáhle si na zvýšenú stresovú záťaž v živote zvyknete, môžete ju čoskoro prestať na vedomej úrovni vnímať. A to rozhodne nie je dobre, pretože organizmus o ňom vie a patrične naň reaguje, aj keď nám všetko pripadá byť normálne.

Nad týmto problémom by ste rozhodne nemali mávnuť len tak rukou, pretože sa môže veľmi ľahko stať, že vám problém prerastie cez hlavu a po nejakej dobe vás úplne vyradí z bežnej dennej prevádzky.

Medzi veľkých strašiakov patrí napríklad syndróm vyhorenia, na základe ktorého môžete byť doslova neschopní podávať normálne pracovné výkony. (Čo sa môže odraziť aj na tom, že prídete o zdroj svojej obživy.) Riziká prináša aj zhoršená pozornosť, koncentrácia a pamäť, zvýšenie krvný tlak či voľba nezdravých berličiek, ku ktorým patrí nikotín a alkohol. Problémy s pozornosťou však môžu riešiť aj jednoduché cviky na sústredenie. Vyskúšať potom môžete aj mnoho ďalších úľavových techník, ktoré vám môžu pomôcť ľahšie prekonať chvíle krízy v každodennom živote.

Akútna vs. chronický stres

Akútna stresová porucha je krátkodobý stav duševného zdravia, ktorý sa môže objaviť počas prvého mesiaca po prežití traumatickej udalosti.

Zahŕňa reakcie na stres, vrátane:

  • Úzkosti
  • Intenzívneho pocitu strachu
  • Flashbackov
  • Nočná mora
  • Vyhýbanie sa miestam, kde k situácii došlo

K tomuto typu stresu môže prispievať napríklad sexuálne alebo fyzické napadnutie, krádež, autonehoda, vojna a podobne.

Čo sa týka chronického stresu, z vonkajšieho pohľadu nemožno presne určiť, kedy k nemu došlo a kedy bude jeho koniec. Môže súvisieť s osobnými vzťahmi, situáciou v práci, neistou finančnou situáciou a podobne. Tento typ stresu môže mať veľmi vážny vplyv na fyzické aj duševné zdravie. Tento typ stresu môže zvyšovať krvný tlak, spôsobovať nespavosť, emočné prejedanie alebo nechutenstvo, stratu motivácie a podobne.

Jednoduchá pomoc od stresu

Meditácia

meditácia

Môžete si vytvoriť mantru, ktorú si budete v duchu opakovať pri pomalom hlbokom dýchaní. Alebo si môžete vyhradiť niekoľko minút na cvičenie všímavosti, ktoré spočíva v tom, že budete vnímať, čo sa práve deje. Jednoducho venujte pozornosť tomu, čo vidíte, počujete, ochutnáte, čoho sa dotýkate a čo cítite.

Pozor na dýchanie!

Samotné sústredenie na dych alebo zmena spôsobu dýchania môže výrazne ovplyvniť celkovú úroveň stresu. Veľkou výhodou navyše je, že nikto vo vašom okolí nebude vedieť, že čo práve robíte. Či už ste teda na stresujúcom jednaní, alebo sedíte v preplnenom divadle, dychové cvičenia môžu byť kľúčom k zníženiu stresovej záťaže a úzkosti.

dýchanie

Prechádzka

Cvičenie je fantastický prostriedok proti stresu, ktorý môže fungovať v priebehu niekoľkých minút. Prechádzka vám umožní zmenu prostredia, čo vás môže dostať do iného rozpoloženia. Navyše je žiaduce aj na udržanie dobrej telesnej kondície.

Aromaterapia

aromaterapia

Nové výskumy naznačujú, že niektoré vône môžu meniť aktivitu mozgových vĺn a znižovať hladinu stresových hormónov v tele. Či už teda máte radi sviečky, difuzéry alebo telové produkty, rozhodne s ich zaobstaraním a používaním nešliapnete vedľa. Vôňa citrusov vás môže povzbudiť, levanduľa upokojiť a ruža podporí intímnu atmosféru.

Zdravý jedálniček

Zlá strava môže viesť k väčšej reaktivite na stres. Emocionálne stravovanie a siahanie po potravinách s vysokým obsahom tuku a cukru môže priniesť dočasný pocit úľavy, ktorý však dlhodobo zvyšuje stres. Rafinované sacharidy, ako sú sušienky a zemiakové lupienky, môžu spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi. Pri poklese hladiny cukru v krvi môžete pociťovať väčší stres a úzkosť.

Konzumácia zdravej stravy vám môže pomôcť dlhodobo bojovať so stresom. Potraviny ako vajcia, avokádo a vlašské orechy podporujú reguláciu nálady a energetickú rovnováhu.

Mohlo by vás zajímat:  Ako sa vyrovnať s menopauzou? Skúste estrogén tablety!
Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares