Stalo sa vám niekedy, že ste sa nejako pohli a zrazu ste z ničoho nič zamrzli, pretože vás telo nepustilo do pôvodnej pozície? V tom prípade sa najskôr stretávate s houserom, ktorému sa tiež hovorí ischias. Viete, čo ho spôsobuje? A existuje naň nejaký úľavový prostriedok?
Pohybový aparát je občas trochu nevyspytateľný. Stačí sa trochu odviazať a môže to schytať jabĺčka sa vašom kolene. Veľmi nepríjemným problémom je tiež húser, ktorému znalejší hovoria ischias (podľa termínu ischialgie ).
Ide o bolesť, ktorá je spôsobená kompresiou spinálnych koreňov . Tá potom môže vystreľovať do jednej, alebo do oboch nôh. Túto bolesť možno cítiť aj v chrbte. Nerv, ktorý túto bolesť spôsobuje, patrí k najdlhším nervom v tele. A zároveň aj k tým úplne najdôležitejším.
Vzhľadom na to, že problémy s ischiasom zažije v priebehu života asi 40 % ľudí a problém sa môže postupom času zhoršovať, mrkneme sa na to, čo ho spôsobuje a ako sa z neho dá dostať.
Príznaky ischiase
Ischias sa dá vďaka svojim príznakom celkom ľahko vystopovať.
Patria medzi ne:
- Bolesť, ktorá sa zhoršuje pri pohybe
- Ochabnutosť svalov na nohách
- Pocit, ako by sa vám do tela zabodávali ihličky
- Inkontinencia
V prípade podozrenia na ischias je najlepšou voľbou kontakt s vaším lekárom, ktorý vám odporučí ďalší vhodný postup.
Čo ho spôsobuje?
Ischias pomerne často súvisí s úrazom, či iným problémom pohybového aparátu, o ktorom ani nemusíte vedieť. Patria sem napríklad posunuté platničky a podobne.
Čo sa týka rizikových skupín, ischias oveľa častejšie trápi starších jedincov . Rizikovým faktorom je aj zamestnanie, ktoré vás núti preťažovať chrbát, cukrovka a fajčenie.
Diagnostika a liečba
Keď prídete k lekárovi, ten s vami vykoná krátky pohovor a následne si vás dôkladne prezrie. Súčasťou prehliadky môže byť aj menší test, akým spôsobom reagujú vaše nervy na podnet.
Aby sa diagnostika ešte upresnila, je celkom možné, že vás lekár pošle na nejaké zobrazovacie vyšetrenia, medzi ktoré patrí röntgen či CT. Následne vám doktor odporučí niekoľko úľavových prostriedkov, ktoré by vám mali pomôcť bolesť ľahšie prekonať.
Obvykle sa odporúča:
- Prikladanie studených alebo teplých obkladov
- Opatrné preťahovanie
- Užívanie liekov na bolesť
Tiež sa môžete s lekárom pobaviť o možnostiach, ktoré vám môže ponúknuť rehabilitácia, či iná forma pohybovej terapie. V naozaj ťažkých prípadoch vám potom môže lekár odporučiť operáciu.
Prevencia ischiase
Keďže ide o problém, ktorý sa môže postupom času vracať, je vhodné venovať sa prevencii, ktorá sa mu pokúsi zabrániť.
Najúčinnejšie sa javí:
- Pravidelné cvičenie
- Väčší dohľad nad vašim postojom
- Lepšie kontrolovaný pohyb
V niektorých prípadoch to môže znamenať kúpu lepších topánok, ktoré vám pomôžu porovnať postoj. (Ak si takú investíciu nemôžete dovoliť, kúpte si aspoň ortopedické vložky.) Ďalej to môže vyžadovať kúpu nového matraca a lepšie pracovné stoličky. Prípadne pomôcok, ktoré majú zaistiť vhodný posed. (Balančná podložka atď.)
Máte s ischiasom nejakú osobnú skúsenosť? Ak áno, čo vám naňho pomáha?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/health/sciatica – Všetko o ischiase (anglicky)