Lymská borelióza: Spoznajte ju podľa týchto 5 príznakov

pexels-erik-karits-3722627
Článok zverejnený: 22.7.2022 , dátum aktualizácie: 6.10.2022

S letom trávi väčšina z nás veľa času vonku. Problém je v tom, že pokiaľ nepoužívame repelent a dôkladne sa nestrážime, môžeme si so sebou odniesť domov kliešť. To je zlá správa, pretože niektoré z nich na vás môžu preniesť boreliózu. Ako ju spoznáte? A existuje aj borelióza u psa?

Odborníci nás každoročne nabádajú k tomu, aby sme trávili čo najviac času na čerstvom vzduchu. Okrem toho, že to prospieva dobrej nálade, sa nám na slniečku vytvára vitamín D , ktorý je dôležitý pre imunitný systém a pre normálny stav kostí.

Lenže pobyt v prírode (rovnako, ako napríklad vo vašom lokálnom parku) pre nás predstavuje v mnohých ohľadoch riziko. Každý rok napríklad počúvame o čím ďalej tým väčšiu agresivitu kliešťov , ktoré sú ku všetkému vo veľkom nakazené nebezpečnými chorobami, ktoré potom môžu preniesť na nič netušiaceho človeka (či zviera).

Jednou z týchto chorôb je Lymská borelióza. Viete, ako ju spoznať?

Príznaky boreliózy

Lymská borelióza: Spoznajte ju podľa týchto 5 príznakov

Každý človek môže na nákazu boreliózou reagovať trochu inak. Obvykle sa ale príznaky delia do troch štádií. (Časne lokalizovaná, skoro rozšírená a neskoro rozšírená.) Príznaky týchto štádií sa môžu navzájom prekrývať. U niektorých ľudí sa navyše môžu príznaky objaviť až neskôr, dovtedy na sebe nemusia zaznamenať žiadne zmeny.

Medzi typické prejavy boreliózy patria:

 • Bolesť a opuch kĺbov
 • Plochá a guľatá červená vyrážka, ktorá sa nachádza v oblasti nájdeného kliešťa
 • Horúčka
 • Opuch lymfatických uzlín
 • Zhoršená koncentrácia

Kliešte môžu útočiť aj na vašich domácich miláčikov, takže je dobré poznať príznaky boreliózy u vášho psa.

V jeho prípade môžete zaznamenať:

 • Horúčku
 • Stratu chuti do jedla
 • Nedostatok energie
 • Bolesť
 • Opuch kĺbov

Týmto príznakom venujte náležitú pozornosť, pretože ak ich nebudete riešiť, môže dôjsť až k zlyhaniu obličiek . Nezvyčajné nie sú ani neurologické poruchy, preto čo najrýchlejšie vyhľadajte veterinára.

Mohlo by vás zajímat:  Peroxid vodíka - 5 nápadov ako ho možno využiť

Lymská borelióza: Spoznajte ju podľa týchto 5 príznakov

Liečba boreliózy

Najlepšiu šancu na liečbu máte vo chvíli, keď na chorobu prídete krátko po nakazení. Potom vám lekár najčastejšie nasadí antibiotiká, ktoré budete užívať po dobu cca 10-14 dní. Vďaka tomu by malo dôjsť k potlačeniu rozvíjajúcej sa infekcie.

Je nákazlivá?

Aj keď sa nakazíte tak, že sa na vás prisaje infikované kliešť, v súčasnej dobe nie je známy prípad, kedy by sa borelióza preniesla z človeka na človeka . Dokonca neexistujú ani dôkazy, že by sa táto choroba prenášala dojčením z matky na dieťa. Z toho dôvodu by ste sa nemali báť zdržiavať v prítomnosti niekoho, kto túto chorobu má/v minulosti mal.

Prevencia boreliózy

Lymská borelióza: Spoznajte ju podľa týchto 5 príznakov

Pokiaľ si nehodláte pobyt v prírode odpustiť, je vhodné si osvojiť pár návykov, ktoré minimalizujú riziko prisatia kliešťa na minimum.

Skúste:

 • Nosiť oblečenie s dlhými nohavicami a rukávmi (na svetlejšej tkanine tiež lepšie uvidíte pohybujúce sa kliešťa)
 • Na seba striekať repelent (existujú aj šetrnejšie verzie, ktoré obsahujú aromatické bylinky, také prípravky sú vhodné aj pre malé deti)
 • Sa pravidelne kontrolovať, ako vonku, tak doma

V prípade, že na sebe nejaký kliešť predsa len objavíte, neprepadajte okamžité panike. Aby na vás kliešť chorobu prenieslo, obvykle potrebuje byť prisaté dlhšiu dobu. V súčasnej dobe sa uvádza, že na prenos potrebuje aspoň 36 hodín.

Chránite sa pred kliešťami? Ak áno, ako?

Zdroje informácií

https://sk.wikipedia.org/wiki/Lymska_borelioza– Lymská choroba (slovensky)

https://www.healthline.com/health/lyme-disease – Všetko o Lymskej borelióze (anglicky)

https://www.akc.org/expert-advice/health/lyme-disease-in-dogs/ – Lymská borelióza u psa (anglicky)

Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares