Sú zdravotné problémy, ktoré väčšina z nás prejde mávnutím ruky. Patrí medzi ne napríklad obyčajné prechladnutie s nádchou. Potom ale existujú choroby, ktoré nám môžu spôsobovať naozaj vážne komplikácie. Medzi týchto protivníkov, pred ktorými by sme sa mali mať na pozore, patrí vírusová encefalitída. Čo ju spôsobuje? A ako ju bezpečne spoznáte?
Encefalitída spôsobuje zápal mozgového tkaniva, čo už samo o sebe napovedá, že sa s ním neoplatí špásovať. Najčastejším spúšťačom tohto ochorenia je vírusová infekcia, vo veľmi zriedkavých prípadoch ale môže byť na vine bakteriálna infekcia, alebo pleseň.
Encefalitídu rozdeľujeme do dvoch skupín. (Primárne a sekundárne.) Primárna encefalitída vzniká, keď vírus priamo napadne mozog. Sekundárnu encefalitídu vyvoláva vírus, ktorý spôsobuje zápal v inej časti tela. Vo vážnych prípadoch môže encefalitída skončiť smrťou, preto je dôležité vedieť rozoznať jej príznaky a včas vyhľadať pomoc.
Príznaky encefalitídy
Encefalitída môže mať mierne, ale aj veľmi vážne príznaky. Problém je navyše v tom, že niektoré z nich môžu imitovať iné (a napríklad aj menej vážne) ochorenie.
Medzi jej symptómy patria:
- Horúčka
- Bolesť hlavy
- Zvracanie
- Stuhnutý krk
- Letargia
- Zmätenosť
- Halucinácia
- Precitlivenosť na svetlo
- Kóma
- Podráždenosť
U detí sa navyše encefalitída prejavuje trochu inak ako u dospelých. Medzi ich najčastejšie príznaky patrí zvracanie, vypuklá fontanela na hlave, neutíšiteľný a neustály plač, stuhnuté telo a strata chuti do jedla.
Čo ju spôsobuje?
Vírusovú encefalitídu môžu spustiť bežne sa vyskytujúce vírusy. V rozvinutých krajinách to môže byť napríklad vírus herpes simplex. Ďalej to môžu byť mumps, HIV, ovčie kiahne (ktoré sú u nás skôr vzácnosťou), osýpky, rubeola atď.
Rizikové faktory
Medzi rizikové skupiny patria starší ľudia a deti, ktorým je menej ako 1 rok. V neposlednom rade nesmieme zabúdať na ľudí s oslabeným imunitným systémom. V niektorých prípadoch môžu encefalitídu prenášať aj nakazení moskyti. (V takom prípade môže dôjsť k nákaze hlavne v lete a na jeseň.)
Diagnostika a liečba
Pokiaľ u niekoho pozorujete príznaky encefalitídy, je extrémne dôležité, aby ste ho previezli do nemocnice. Diagnostika môže prebehnúť odberom miechovej tekutiny, prevedením CT alebo testom vzorky krvi.
Čo sa týka liečby, lekári vám budú s najväčšou pravdepodobnosťou podávať antivirotiká. Nie na všetky vírusy ale tieto lieky fungujú.
Liečba môže ďalej zahŕňať:
- Pokojový režim
- Užívanie liekov na bolesť
- Užívanie kortikosteroidov
- Umelú pľúcnu ventiláciu (ak to situácia vyžaduje)
- Lieky proti kŕčom
- Sedatíva
- Podávanie zvýšeného množstva tekutín
Ako už z vyššie uvedeného zoznamu celkom jasne vyplýva, vo vážnejších prípadoch môžete zostať nejakú dobu v nemocnici.
Určite sa neoplatí vírusovú encefalitídu podceňovať, pretože medzi jej riziká patrí strata pamäti, zmena správania, epilepsia, dlhodobá únava, horšia koordinácia, problém so spánkom, problém so zrakom, problémy s rečou a mnoho ďalších vážnych komplikácií, ktoré môžu významne ovplyvniť kvalitu vášho budúceho. života.
Trpeli ste niekedy encefalitídou? Ak áno, museli ste zostať v nemocnici?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/health/encephalitis – Všetko o encefalitíde (anglicky)