Priessnitzov zábal: Pripravte si ho doma a vráťte si zdravie

pexels-cottonbro-6865169
Článok zverejnený: 26.9.2022 , dátum aktualizácie: 6.10.2022

Ak ste boli niekedy chorí a mamička vám nakázala, že si máte dať na krk vlhkú vreckovku, ktorá potom obviazala šatkou alebo šálom, máte skúsenosť s niečím, čomu sa hovorí Priessnitzov obklad na krk. Vzhľadom na to, že sa môže používať pri angíne a mnohých iných zdravotných problémoch, je Priznic (ako sa mu často hovorí) jednou z najobľúbenejších babských rád, s ktorou sa môžeme stretnúť. Môže sa ale používať pri horúčke, na priedušky a na ďalšie problémy? A ako ho urobiť správne? Na to všetko sa zameriame nižšie.

Meno Vincenz Priessnitz nie je známe iba v Jeseníkoch, kde tento priekopník českého kúpeľníctva pôsobil. Vďaka jeho účinným metódam ho poznajú aj v iných európskych štátoch, v ktorých sa (podobne ako v Česku) aplikujú jeho metódy vodoliečby dodnes.

Vo svojej podstate ide o ľudový recept, na praktizovanie ktorého potrebujete absolútne minimum vecí. Hlavnú úlohu zohráva namočená, ale dôkladne vyžmýkaná látka, ktorá sa priloží na problematické miesto a následne sa previaže inou, suchou látkou, ktorá drží vlhký obklad na mieste. Z toho dôvodu je Priessnitzov obklad dostupný všetkým ľuďom bez väčšieho rozdielu.

Ako ale tento obklad presne funguje? A na aké problémy sa hodí najlepšie?

Ako to funguje?

Priessnitzov zábal: Pripravte si ho doma a vráťte si zdravie

Priessnitzov obklad má tri fázy pôsobenia, v priebehu ktorých sa deje niekoľko špecifických javov.

Poznáme:

  • Hypotermickú fázu
  • Izotermickú fázu
  • Hypertermickú fázu

V prvej fáze, ktorá prichádza krátko po aplikácii zábalu, dôjde k zúženiu ciev na mieste, na ktoré bol obklad priložený. Počas nasledujúcej fázy, ktorá trvá cca 30-40 minút, sa teplota postupne vyrovnáva a zúžené cievy sa zvoľna rozširujú. V poslednej fáze dochádza k ďalšiemu rozširovaniu ciev, takže vo svojej podstate dôjde k prehrievaniu miesta s priloženým obkladom.

Postup

Priessnitzov zábal: Pripravte si ho doma a vráťte si zdravie

V prvom rade majte po ruke čistú látkovú žinku alebo čistú látkovú vreckovku, ktorú namočíte do studenej/vlažnej vody a dôkladne ju vytlačíte. (U detí by navyše mala byť teplota vody trochu vyššia, vždy minimálne 22 °C.) Následne priložte vlhký obklad na vybrané miesto a previažte ho silnejšou látkou, ktorá ho bude držať na mieste. (Šál, šatka, uterák…)

Myslite na to, že obklad nebude mať úspech, pokiaľ človeku, ktorému ho robíte, nie je dostatočne zahriaty. Z toho dôvodu sa môže odporúčať používanie ohrievacej fľaše, teplý kúpeľ alebo aspoň pokoj na lôžku.

Na čo pomáha?

Priessnitzov zábal: Pripravte si ho doma a vráťte si zdravie

Priessnitzov zábal je skutočne univerzálny prostriedok, pretože ho môžete použiť na široké spektrum rôzne vážnych problémov. Samozrejme, v mnohých prípadoch pri nich musíte užívať lieky, ktoré vám predpísal lekár (napríklad antibiotiká), ale môže vám pomôcť zmierniť sprievodné príznaky vášho problému. (Čo sa hodí napríklad vo chvíli, keď vás bolí v krku.)

Priessnitzov zábal sa hodí napríklad pri riešení:

  • Angíny
  • Horúčky nad 38°C
  • Suchého kašľa
  • Bolesti v krku
  • Prechladnutie
  • Zápalu priedušiek
  • Zápalu hltana
  • Zápalu hrtana
  • Opuchov
  • Svalové únavy
  • Výronov
  • Bolesťou kostrového svalstva

Čo sa týka jeho aplikácie na studené nohy a ruky, aj keď zlepšuje cirkuláciu krvi, pravdepodobne by sme vám skôr odporučili teplú sprchu/kúpeľ a nosenie teplých ponožiek. Prípadne môžete vyskúšať niečo, čomu sa hovorí Kneippov chodník.

Ten funguje na princípe toho, že chodíte v bazénikoch, ktoré sú napustené teplou a studenou vodou. Hoci je priechod tou studenou pre väčšinu ľudí nepríjemný, po krátkej chvíli si na to váš organizmus zvykne a aj pri prechode studeným bazénikom vám bude príjemne.

Tento chodník býva predovšetkým vo wellness centrách, ale môžete si ho urobiť v improvizovaných podmienkach aj doma. Aby voda siahala až po lýtka, vhodné sú väčšie nádoby na vodu, ktoré postavíte do sprchy alebo do vane.

Máte s prikladaním Priessnitzovho zábalu nejakú osobnú skúsenosť? Pokiaľ áno, budeme radi, keď nám prezradíte, s čím všetkým už vám v minulosti pomohol.

Mohlo by vás zajímat:  6 najúčinnejších byliniek na odhlienenie organizmu + tipy navyše

Zdroje informácií

https://sk.wikipedia.org/wiki/Priessnitzov_zábal – Priessnitzov zábal (slovensky)

Značky:, , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares