Brezová voda: Jej prospešné účinky nielen na vlasy a ako na zber?

pexels-sungmu-heo-2689558
Článok zverejnený: 25.5.2021 , dátum aktualizácie: 26.1.2023

Už naše babičky vedeli, že sa pri skrášľovaní oplatí staviť na prírodné prostriedky. Zvlášť, čo sa týka starostlivosti o vlasy. Prečo sa používa brezová voda na rast vlasov? A môže byť brezová voda nápoj? Na to všetko sa zameriame nižšie.

Príroda je mocná čarodejnica, o moci ktorej nemáme často ani potuchy. Niektoré bylinky pomáhajú navodzovať pokoj a psychickú pohodu. Ďalší sa zase prikladali na rany, aby podporili ich hojenie.

Veľa bylín a prírodných prostriedkov sa používalo aj na vlasy. Námietkou by sme mohli spomenúť odvar zo žihľavy , alebo harmančekový oplach na svetlé vlasy . Veľmi známa je aj brezová voda na vypadávanie vlasov .

Keďže bola pomerne dlhú dobu mimo centra našej pozornosti, dnes vám ponúkneme niekoľko dôvodov, prečo by ste mali o jej použití premýšľať.

Brezová voda – na čo je dobrá?

Brezová voda: Jej prospešné účinky nielen na vlasy a ako na zber?

Brezová voda je produkt z brezy. Na jar sa zbiera jej miazga , v ktorej sú obsiahnuté rôzne živiny a látky. Keď zo stromu vyteká, je číra a sladká. Po niekoľkých dňoch začne obvykle kvasiť a začne byť o niečo kyslejší. Niektorí ľudia ju pijú ako nápoj, inokedy sa pridáva do iných. (Víno, pivo, sirup, medovina…) Pomerne často sa pridáva do skrášľujúcich a ošetrujúcich kozmetických produktov.

Je ale potrebné pred prvým použitím počítať aj s potenciálnymi negatívami, ktoré na vás môže konzumácia, alebo aplikácia brezovej vody mať.

Medzi negatívne reakcie na brezovú vodu patria:

  • Alergia
  • Predávkovanie mangánom (z toho dôvodu je nutné nepiť brezovú vodu/šťavu po litroch)

Účinky brezovej vody na vlasy

Brezová voda: Jej prospešné účinky nielen na vlasy a ako na zber?

Brezová voda obsahuje malé množstvo vápnika , mangán , horčík a zinok . Ďalej v nej nájdeme fosfor , draslík , vitamín C a meď . Čo je pomerne slušná výbava, z ktorej môžu naše vlasy s kožou ťažiť.

Mohlo by vás zajímat:  Zelený čaj a jeho 10 účinkov. Môže pôsobiť aj negatívne?

Pokiaľ sa rozhodnete dávať brezovú vodu na koži, môžete očakávať, že po čase bude viditeľne rozjasnenejšia. Vitamín C má navyše dobrý vplyv na vstrebávanie železa a na tvorbu kolagénu . Presne to sú aj dôvody, prečo sa brezová voda odporúča aplikovať na vlasy. Látky v nej obsiahnuté prepožičiavajú vlasom silu a pružnosť, ktorú potrebujú pre svoj pestovaný vzhľad. Tiež tým môžete prispieť k ich pomalšiemu poškodeniu.

Zber brezovej vody

Ak sa rozhodnete zbierať brezovú miazgu svojpomocne, buďte ohľaduplní a vyberajte si na tento účel stromy vo vlastnej záhrade. Prípadne sa s niekým dohodnite a zbytočne neničte veľký počet briez. Tiež myslite na to, že najlepší čas na zber brezovej miazgy je čoskoro na jar.

Postupujte tak, že:

  • Si vyberiete mladý a dostatočne silný strom (jeho kmeň by mal mať aspoň 30 cm)
  • Urobíte otvor do kôry, tak, aby smeroval šikmo dole (tak bude lepšie odkvapkávať šťava do zbernej nádoby)
  • Nechajte šťavu odkvapkávať slamkou do nádoby cez noc
  • Otvor v breze uzavrite
  • Šťavu skladujte v chladničke a rýchlo ju spotrebujte

Brezová voda: Jej prospešné účinky nielen na vlasy a ako na zber?

Ako vidíte, je to celkom jednoduché, ale napriek tomu vám odporúčame, aby ste so stromom a jeho časťami pracovali s maximálnym rešpektom.

V prípade, že máte alergiu, brezovú vodu a výrobkom z nej sa vyhnite. Tiež neurobíte nič zlé, keď sa pred jej vnútornou konzumáciou najskôr poradíte so svojím ošetrujúcim lekárom, ktorý vám povie, či je pre vás toto konanie na základe znalosti vašej osobnej anamnézy vhodné.

Používate brezovú vodu? Ak áno, na čo?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/birch-sap – Brezová voda: Benefity a riziká (anglicky)

Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares