Poznáme ich skoro všetci. Slnečnicové semienka sa pridávajú do krmív pre drobných domácich miláčikov. Alebo napríklad do zeleninových šalátov. Keďže sú ale v našich životoch také prítomné, mnohokrát im nevenujeme takú pozornosť, akú by si zaslúžila. Preto to dnes zmeníme.
Orechy a semienka by mali byť neoddeliteľnou súčasťou nášho denného jedálnička . Veľa ľudí ich ale dlhodobo ignoruje. Čo je škoda. Pretože sú lacné, dobre dostupné a ku všetkému bohaté na vitamíny a ďalšie pre telo prospešné látky. Prečo sa teda zbytočne ochudobňovať o taký nadupaný zdroj chuti a živín?
Ak vám chýba inšpirácia, prezradíme vám, ako pripraviť slnečnicové semienka na panvici . Ale aj množstvo ďalších zaujímavostí, ktoré vás určite motivujú k tomu, aby ste ich pri ďalšom nákupe prihodili do svojho nákupného košíka.
Obsah článku
Čo obsahujú slnečnicové semienka a aké majú účinky na zdravie
Slnečnicové semienka vyzerajú na prvý pohľad hrozne nenápadne. Tým sa ale nenechajte vôbec zmiasť. Ukrývajú v sebe široké spektrum živín. Síce to neznamená, že by ste ich mali kvôli tomu jesť každý deň po kilogramoch. Ale môžu vám zaistiť určitú variabilitu v jedle.
V slnečnicových semienkach nájdeme napríklad:
- Vitamín E
- Niacín
- Vitamín B6
- Železo
- Horčík
- Meď
- Mangán
- Selén
Z toho tak nejako aj vyplýva, že majú mnoho pozitívnych vplyvov aj na náš organizmus. Ich pravidelná konzumácia môže prispieť k tomu, že telo lepšie zvládne boj proti voľným radikálom . Tiež obsahujú látky, ktoré môžu zefektívniť boj tela proti zápalov. Ďalej môžu mať pozitívny vplyv na krvný tlak a na krvný cukor .
Samozrejme ale v súvislosti s konzumáciou slnečnicových semienok existuje aj pár mínusov, na ktoré by ste si mali dať veľmi dobrý pozor. V prvom rade, slnečnicové semienka sú bohaté na kalórie . Pokiaľ to s nimi teda budete preháňať, rozhodne tým neprospejete svojej štíhlej línii. Slnečnicové semienka sa tiež pomerne často solia, takže pozor na sodík ! Slnečnica má navyše schopnosť prijímať z okolitého prostredia kadmium , ktoré môže byť v dlhodobom horizonte škodlivé pre vaše vnútorné orgány.
Veľmi delikátnym problémom potom môže byť aj blokáda stolice, ktorou môže spôsobiť ich neregulovaný príjem. Tento problém hrozí ako deťom, tak dospelým.
Nutričné hodnoty slnečnicových semienok
Nutričné hodnoty na 100 g | |
Bielkoviny | 24 g |
Sacharidy | 4 g |
Z toho cukry | 3 g |
Tuky | 56 g |
Vláknina | 10 g |
Soľ | 0,2 g |
Ako správne olúpať a jesť slnečnicové semienka
Lúpať slnečnicové semienka zuby je možno chvíľu zábavné. Ale tiež poriadne zdĺhavé. Preto je vhodnejšie pred ich konzumáciou pristúpiť k ich hromadnému ošúpaniu. Našťastie je to pomerne jednoduché. Pol šálky slnečnicových semienok dajte do plastového vrecka. Ten položte na stranu a dajte si záležať na tom, aby slnečnicové semienka ležali v jednej vrstve. Následne cez vrecko prejdite valčekom. (Takže by malo dôjsť k popraskaniu šupiek.) Potom ponorte semienka do vody a nechajte šupky vyplávať hore. Tekutinu sa semienkami prepláchnite a preceďte.
Jedným zo spôsobov, ako možno slnečnicové semienka jesť, je ten, že ich pridáte do zeleninového šalátu . Veľa ľudí ich používa aj pri pečení . Stačí, ak nimi posypete domáce pečivo alebo slané tyčinky. Slnečnicové semienka ale môžete jesť aj len tak pri televízii.
Ako pražiť slnečnicové semienka
Pražené slnečnicové semienka sú obľúbenou chuťovkou. Ak nemáte práve cestu do obchodu, zvládnete si ich behom chvíľky pripraviť aj doma.
Postupujte tak, že vyložíte plech papierom na pečenie a rozohrejete rúru na 175° C. Na plech položíte semienka v jednej vrstve. Dajte semienka piecť na 7-10 minút. Medzi tým ich priebežne miešajte a obracajte. Olúpané slnečnicové semienka možno pražiť aj na panvici. Stačí ich vystaviť teplu na 5-10 minút. Taktiež ich priebežne miešajte a obracajte.
Slnečnicové semienka v tehotenstve
Slnečnicové semienka možno v umiernenom množstve konzumovať aj v tehotenstve . Práve preto, že sú bohaté na rad pre telo aj pre plod dôležitých látok. Vzhľadom na kalorickosť by si ich ale tehotné ženy nemali dopriavať príliš často. (Pretože potom môžu bojovať s nechceným prírastkom na váhe.) Tiež je potrebné sa strážiť kvôli už spomínanému kadmiu.
Alergia na slnečnicové semienka
Aj keď znie (možno až na pár detailov) konzumácia slnečnicových semienok ako dobrá vec, niektorí ľudia si na ne musia dávať pozor. Predovšetkým tí, ktorí trpia alergiou. Jedným z prvých vodítok je iná potravinová alergia. A prípadne aj alergia na orechy.
Keď slnečnicové semienka zjete a neviete, že vám nerobia dobre, alergiu po ich požití poznáte podľa:
- Ekzému
- Svrbenie v ústach
- Rozbúreného žalúdka
- Zvracanie
V ťažkých prípadoch môžete upadnúť do anafylaktického šoku, ktorý môže skončiť aj smrťou. V takej chvíli je teda extrémne dôležité, aby sa k vám dostala včas pomoc.
V prípade, že máte tento druh alergie potvrdený, je kľúčové, aby ste boli pripravení kedykoľvek potlačiť jej prejav. Mleté slnečnicové semienka, alebo iné produkty z nich sa totiž často skrývajú aj na miestach, kde by ste ich nečakali. Pre takéto prípady by ste mali mať vždy pri sebe prostriedky, ktoré je možné v núdzovej situácii využiť. Medzi ne patrí napríklad EpiPen.
Sú slnečnicové semienka súčasťou vášho jedálnička, alebo sa im skôr vyhýbate?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/nutrition/sunflower-seeds – Slnečnicové semienka: Výživové hodnoty, zdravotné benefity a spôsoby ich konzumácie (anglicky)
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-sunflower-seeds#1 – Zdravotné benefity slnečnicových semienok (anglicky)
https://www.culinaryhill.com/how-to-roast-sunflower-seeds/ – Ako pražiť slnečnicové semienka (anglicky)
https://www.hellomagazine.com/healthandbeauty/mother-and-baby/201107215800/nutrition-folic-acid-pregnancy/ – Slnečnicové semienka v tehotenstve (anglicky)
https://www.healthline.com/health/allergies/sunflower-allergy – Alergia na slnečnice a na produkty z nich (anglicky)