Statíny: Účinné lieky na cholesterol s vedľajšími účinkami

unhealthy-and-junk-food-different-types-of-fast-f-2023-11-27-05-30-26-utc
Článok zverejnený: 14.6.2024 , dátum aktualizácie: 20.6.2024

Máte dlhodobo vysoký cholesterol a zdá sa, že jeho množstvo nijako viditeľne neklesá? Lekár môže v takejto situácii odporučiť užívanie statínov, čo sú lieky, ktoré sa na tento problém bežne používajú. Mnoho ľudí sa ich ale bojí, pretože počuli, že majú nežiaduce účinky. Je to ale pravda? A existuje k nim nejaká alternatíva?

Cholesterol je považovaný za kontroverznú látku, pretože oproti názoru širokej verejnosti na jeho škodlivosť ho v určitom množstve v tele potrebujeme na produkciu hormónov, vitamínov (napríklad vitamínu D) a na rad ďalších telesných procesov. Na druhú stranu, nie je správne ani to, keď je ho v tele príliš, pretože potom môže dochádzať k vážnym zdravotným problémom. Od hromadenia plaku v tepnách až po srdcové a mozgové príhody, ktorých riziko môže zvyšovať.

Preto lekári môžu vyžadovať priebežné kontroly zdravotného stavu, vývoja hladiny cholesterolu (v rámci krvných testov) a zdravý životný štýl, ktorého súčasťou býva aj cholesterolová diéta.. Čo keď ale nepomáha? Potom môže prísť na rad aj predpísanie statínov, ktoré dokážu vysokú hladinu cholesterolu v tele skrotiť.

Naozaj majú statíny vedľajšie účinky? A existuje za statíny nejaká dostupná náhrada?

Čo sú to statíny?

čo sú statíny

Statíny sú lieky na predpis, ku ktorým sa lekári uchyľujú vo chvíli, keď sa hladina cholesterolu u človeka uspokojivo nevracia na normálnu úroveň. Vzhľadom na to, že vysoká hladina cholesterolu v krvi predstavuje zvýšené riziko rozvoja chorôb kardiovaskulárneho systému, ich nasadenie má v mnohých situáciách rozhodne svoje opodstatnenie.

Ako fungujú?

Zjednodušene riešené, statíny fungujú tak, že v pečeni blokujú enzým zvaný HMGCoA-reduktáza, ktorý je dôležitý pri metabolizme a syntéze cholesterolu. Statíny teda prispievajú k zníženiu množstva cholesterolu v tele.

Statíny a ich vedľajšie účinky

statíny vedľajšie účinky

Statíny majú, podobne, ako iné lieky, aj vedľajšie účinky. Medzi tie známe patrí napríklad pokles koenzýmu Q10. Následkom toho potom môže dôjsť k myopatiu ak problémom so svalmi. Tiež ale môže dôjsť k zvýšeniu oxidačného stresu v tele, takže to môže zdravie kardiovaskulárneho systému naopak zhoršovať.

Objaviť sa teda môže:

 • Svalová slabosť
 • Citlivosť v svalovom tkanive
 • Problémy so zažívaním
 • Problémy s pamäťou a koncentráciou
 • Zvýšenie pečeňových enzýmov v krvi

Podľa niektorých informácií potom môže užívanie statínov u niektorých osôb zvýšiť aj riziko cukrovky.

Vzhľadom na to, že o ich nasadení vždy rozhoduje lekár, a vzhľadom na to, že počas ich užívania budete častejšie absolvovať kontrolné prehliadky a merania, ich užívanie má v niektorých situáciách zmysel a neoplatí sa rozhodnutie ošetrujúceho lekára rozporovať.

Ako znížiť cholesterol inak?

tipy ako znížiť cholesterol

Statíny lekár predpisuje obvykle až vo chvíli, keď je situácia kritická. Celkom často sa ale stáva, že sa k nim pristupuje až po skúške zdravšieho životného štýlu, ktorý má na množstvo cholesterolu v krvi aj nezanedbateľné dopady.

Obvykle je vhodné stratiť prebytočné kilá, ktoré sa okolo pása, alebo na iných problematických partiách, nazbierali v priebehu času. Prospešná je aj už raz vyššie spomínaná cholesterolová diéta, ktorej súčasťou by mala byť aj správna technológia prípravy jedál. Nevhodné je napríklad vyprážanie. Namiesto toho vyskúšajte pečenie a varenie v pare.

Určite tiež dávajte veľký pozor na fajčenie, ktoré má aj mnoho ďalších nežiaducich vplyvov na telo a psychiku. Čo sa týka pitia alkoholu, s ním sa to neoplatí preháňať. Piť môžete v malom množstve napríklad červené víno. (Rozhodne ale nie každý deň a po niekoľkých pohároch.)

V neposlednom rade je možné vyskúšať aj prírodné doplnky stravy na cholesterol , ktoré sa dajú zohnať vo voľnom predaji v lekárni.

Ich súčasťou často býva:

 • Červená fermentovaná ryža
 • Čierny cesnak
 • Bergamot
 • Artičok
 • Niacín
 • Ľan siaty

A mnoho ďalších.

Ak vám už lekár statíny predpísal, užívajte ich podľa jeho inštrukcií. Ostatní, ktorí zatiaľ zotrvávajú pri metódach zahŕňajúcich zdravší životný štýl, potom môžu vyskúšať aj ďalší z vyššie uvedených tipov.

Mohlo by vás zajímat:  Vírusová encefalitída: Príznaky a prečo si na ňu dať pozor
Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares