Zápaly dolných močových ciest spozná každá druhá žena minimálne raz za život. Akonáhle ucítime bolesť v podbrušku, časté nútenie na močenie či nepríjemné pálenie, okamžite vieme, o čo ide.
Zápal močových ciest je ochorenie, ktoré vzniká veľmi rýchlo a jeho priebeh je dosť nepríjemný. Objavuje sa najmä u žien a trápiť ich dokonca môže aj niekoľkokrát za život. Veľmi dôležité je, aby bol zápal vždy doliečený. Pokiaľ by tomu tak nebolo, bude sa opakovane vracať, pričom každý ďalší zápal bude bolestivejší. V prípade, že nebude doliečený, hrozia aj vážne zdravotné ťažkosti.
Obsah článku
- 1 Prečo vzniká zápal močových ciest?
- 2 Prejavy sú špecifické
- 3 Ako sa preventívne brániť zápalom močových ciest
- 4 Čo môžete urobiť?
- 5 Kúpele a minerálne vody
- 6 Ako prebieha liečba
- 7 Úskalia opakovaných zápalov močových ciest
- 8 Prečo je potrebné zápal doliečiť?
- 9 Mám alebo nemám užívať antibiotiká?
- 10 Intímna hygiena
- 11 Kozmetické pomôcky
Prečo vzniká zápal močových ciest?
Jedným z najčastejších dôvodov vzniku opakovaných zápalov močových ciest je narušenie ich ochranného povlaku . Práve narušenie ochranného povlaku na sliznici močových ciest má za následok neschopnosť likvidácie všetkých nepriateľských baktérií, ktoré sa do nich dostanú. Medzi najčastejšie baktérie, ktoré spôsobujú zápaly, patrí Escherichia coli . Tieto baktérie, spolu s inými, sídlia v črevnej mikroflóre a mnohokrát hrajú pri trávení veľmi dôležitú úlohu. Akonáhle sa však tieto baktérie dostanú do močovej trubice, spôsobujú nám veľké nepríjemnosti práve v podobe opakovaných zápalov.
Obranyschopnosť sliznice močového ústrojenstva môže byť znížená z rôznych dôvodov. Najčastejšie to býva prechladnutie , ale aj nadmiera stresu , vyčerpanie organizmu či pohlavný styk (napríklad časté striedanie partnerov). Oslabenie môže vyvolať aj ožarovanie pri nádorovom ochorení malej panvy a tiež hormonálna liečba . Zápalom močového mechúra trpia častejšie fajčiarky , pretože látky, ktoré obsahuje cigareta, narúšajú slizničnú imunitu, ktorá bráni prichytávaniu baktérií. K vzniku infekcii prispieva tiež časté zadržiavanie moču , hormonálne zmeny u žien v menopauze (znižujúca hladina estrogénov) a nízky príjem tekutín .
Prejavy sú špecifické
Medzi najčastejšie prejavy zápalu močových ciest patrí jednoznačne časté nútenie na močenie . Vyprázdnite sa však len trošičku. Ďalším nepríjemným prejavom zápalu močových ciest je tiež pálenie pri močení , pocit rezania a tupá bolesť za lonovou sponou . Dostavuje sa tiež bolesť v podbrušku (podobá sa bolesti pri menštruácii, je ale silnejšia a intenzívnejšia) Ďalej sa zápal močových ciest prejavuje kalným a páchnucim močom.
Čím silnejší je váš zápal močových ciest, tým horšie sú príznaky.
Ničím výnimočným nie je ani krv v moči . Pokiaľ nie sú tieto prejavy príliš silné, môžete sa pokúsiť si zápal močových ciest vyliečiť sami. Tu sa odporúča zostať aspoň týždeň doma v teplíčku , zdržať sa sexuálnych aktivít a vypiť až 2,5 litra tekutín denne . Samozrejmosťou je pravidelné močenie a správna intímna hygiena . Ak sú vaše prejavy zápalu silnejšie, potom je lepšie, ak navštívite odborníka. Čím silnejší je váš zápal močových ciest, tým horšie sú vyššie uvedené príznaky. Navyše sa k nim môže pridať teplota, triaška, bolesť chrbta a vracanie .
Ako sa preventívne brániť zápalom močových ciest
Existuje niekoľko preventívnych opatrení, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť stav močových ciest. Skvelou prevenciou je silný koncentrát z brusnicového prášku , ktorá rastie v Kanade. Naše lesné brusnice nemajú tie isté účinky. Ďalším preventívnym krokom môže byť aj užívanie probiotických preparátov či pitie kefíru z tibetskej huby . Práve tento krok pomáha stabilizovať sliznicu a prirodzenú mikroflóru.
Okrem toho je dôležité:
- dodržiavať zásady zdravej výživy
- mať dostatok pohybu
- nefajčiť
- obmedziť korenené jedlá
- obmedziť sladké potraviny
- nezostávať v mokrých plavkách
- dodržiavať správnu intímnu hygienu
Čo môžete urobiť?
Ak chcete čo najrýchlejšie uľaviť od nepríjemných pocitov pri močení, zvýšte pitný režim . Pálenie tak môžete relatívne rýchlo zmierniť. Majte na pamäti, že čím dlhšie máte moč v močovom mechúre, tým viac baktérií sa tam nazhromaždí. Baktérie Escherichia coli je schopná zdvojnásobiť svoj počet v priebehu niekoľkých minút! Správny pitný režim môžete kontrolovať veľmi ľahko. Podľa farby moču. Ak je váš moč veľmi svetlý – organizmus má dostatok tekutín. Ak je tmavá, začnite viac piť. Čo je vhodné piť? V lekárni si môžete zakúpiť urologické čaje . Nie sú príliš chutné, ale mali by vám od problémov uľaviť. Vyhýbajte sa kyslým nápojom, džúsom, čiernemu a zelenému čaju. Tieto nápoje telo naopak odvodňujú, čo je pri zápale močového ústrojenstva nežiaduce. Pokiaľ ťažkosti pretrvávajú dlhšie ako dva dni a nezlepšujú sa, navštívte svojho praktického lekára alebo gynekológa.
Kúpele a minerálne vody
Aby sme niečo urobili s chronickým zápalom močových ciest, musíme sa zamerať nielen na posilnenie imunitného systému, ale aj na zdravý životný štýl, ktorý v sebe zahŕňa aj správne stravovacie návyky a zdravý pohyb. Minerálne pramene, ktoré nie je možné zakúpiť napr. v obchode, môžu pri chronických zápaloch močových ciest veľmi pomôcť. Mnoho minerálnych prameňov má protizápalové účinky . Kúpele teda ponúkajú nielen onen pitný režim týchto minerálnych vôd, ale aj kúpele ai.
Prírodný uhličitý minerálny kúpeľ má veľmi pozitívny účinok na obličky, malú panvicu a celé telo . Kúpele teda znižujú potrebu liečiv, zvyšujú samoozdravné procesy v tele, zvyšujú psychickú pohodu a to všetko sa podieľa na posilnení imunitného systému a lepšej odolnosti organizmu. Ľudia, ktorí sa o svoje zdravie starajú prostredníctvom odpočinku v kúpeľoch spolu s procedúrami, užívajú podstatne menej antibiotických preparátov. Súčasne sa kúpele odporúčajú pacientom, ktorí majú sklony k piesku alebo kameňov z moču. Vďaka kúpeľnej starostlivosti je možné týmto chronickým zápalom predchádzať.
Ako prebieha liečba
Zápal sa lieči pomocou antibiotík. Je dôležité, aby boli lieky brané presne podľa odporúčaní a aby boli dobrané všetky. Pri liečbe je taktiež veľmi dôležitý kľudový režim. Pacient by mal byť v pokoji av teple . Extrémne dôležitý je potom pitný režim. Odporúča sa pitie čistej vody či rôznych bylinkových čajov. Nevhodné je napríklad pitie kávy . Rýchlejšiu liečbu môže podporiť konzumácia brusníc. Je možné jesť brusnice sušené, piť džús alebo si kúpiť špeciálne doplnky stravy s ich obsahom.
Samoliečba zápalu močových ciest
Ak necháme zápal močových ciest samovoľne odznieť bez toho, aby došlo ku kontrole moču, dochádza vo väčšine prípadov do jedného roka k recidíve. Ak chcete teda predísť opakovaným zápalom, vždy je lepšie navštíviť urológa . Návštevy lekára sa nemusíte obávať. Lekár vykoná chemické a mikroskopické vyšetrenie moču. Ak v nej nájde infekciu, predpíše vám antibiotickú liečbu, ktorá by vám mala uľaviť. Súčasne tiež pošle váš moč na mikrobiologické vyšetrenie. V prípade, že vám prvýkrát nasadená liečba nezaberie a vaše prejavy zápalu sa nijako nezlepšia, predpíše vám lekár na základe mikrobiologického vyšetrenia lieky, ktoré už na vašu infekciu zaberú. Súčasne vás tiež môže poslať na sonografiu brucha a obličiek.
Úskalia opakovaných zápalov močových ciest
Hoci sa dá povedať, že sa zápalov močových ciest dá ľahko zbaviť samoliečbou, lekári sa príliš k tomuto riešeniu neprikláňajú. Časté zápaly dolných močových ciest vedú k chronickým zmenám slizníc, čo môže viesť napríklad k zníženiu kapacity močového mechúra. Súčasne tým vzniká aj riziko zápalu obličiek . Zápaly obličiek prechádza bolesť svalstva v bedrách, vysoká teplota a celková slabosť a schvátenosť.
Napriek tomu, že radšej volíte samoliečbu, so zápalom obličiek si skutočne nezahrávajte.
Súčasne sa k prejavom zápalu obličiek pridávajú aj prejavy spojené so zápalom dolných močových ciest. Napriek tomu, že radšej volíte samoliečbu, so zápalom obličiek si skutočne nezahrávajte a rozhodne navštívte lekára . Zápal obličiek si žiada liečbu, často aj hospitalizáciu, aby bol stav pacienta sledovaný a vždy stabilizovaný. Súčasťou liečby je aj diéta. Zápal obličiek je považovaný za veľmi závažné ochorenie, ktoré vás môže ohroziť na živote.
Prečo je potrebné zápal doliečiť?
Pokiaľ nechcete, aby sa vám zápaly opakovane vracali, je nutné ich doliečiť a predísť tak chronickému stavu. Časté a opakované zápaly močového ústrojenstva vedú k inkontinencii.
Mám alebo nemám užívať antibiotiká?
Liečba močového mechúra je tvrdý oriešok aj pre skúsených lekárov. Napriek tomu, že vám lekár vždy predpíše antibiotiká, mali by ste s lekárom spolupracovať na preventívnych krokoch . Prevencia spočíva vo zvýšení imunitnej obrany.
Intímna hygiena
Intímna hygiena je v prípadoch zápalov močového ústrojenstva kľúčová. Baktérie, ktorá zápaly spôsobuje, sa zdržiava v hrubom čreve a na koži okolo konečníka. Preto dbajte na správne a dostatočné utieranie konečníka , aby sa baktérie nedostali do blízkosti pošvy, odkiaľ sa môžu veľmi ľahko dostať do močového mechúra. To je snáď najdôležitejšia zásada, na ktorú by si mali všetky ženy dávať pozor. Napriek tomu, že je intímna hygiena dôležitá, prílišná a neprimeraná hygiena intímnym partiám škodí. Výplachy pošvy v dnešnej dobe lekári príliš neodporúčajú, pokiaľ nie sú súčasti ordinovanej liečby. Sú presvedčené, že výplachy vyplavujú prirodzenú bakteriálnu flóru pošvy a tým pádom sa vytvárajú ideálne podmienky na šírenie choroboplodných organizmov.
Kozmetické pomôcky
Majte na pamäti, že než používať zlú kozmetiku tak radšej žiadnu ! To je zásada, ktorej by sa mala držať každá žena. Antibakteriálne, ale aj bežné mydlá pôsobia ako výplachy. Ak vám nestačí čistá voda, používajte špeciálne intímne mydlá , ktoré sú dnes na zohnanie vo všetkých lekárňach alebo drogériách. Pokiaľ máte potrebu používať intímne obrúsky, opäť si kúpte špeciálne, ktoré sú určené práve pre intímne ženské miesta.
A ako to máte so zápalom močového mechúra vy? Dajte nám to vedieť do komentárov.