Keď sa povie cystická fibróza, mnoho ľudí sa vydesí. Tak nejako vieme, že ide o zdravotný problém, s ktorým nie je žiadna sranda. Na druhú stranu, len málokto vie, čo sa za týmto pojmom vlastne skrýva. Ako sa cystická fibróza prejavuje? A akú má človek, ktorý jej ochorie, prognózu?
Cystická fibróza je ochorenie, ku ktorému človeka predurčuje jeho genetická informácia. Niekedy sa mu tiež hovorí mukoviscidóza . Keby sme hľadali najčastejšie miesto jej pôsobenia, našli by sme ho predovšetkým v dýchacom av tráviacom ústrojenstve. Tiež sa ale môže prejavovať na pečeni a na pankrease.
Vo svojej podstate, cystická fibróza postihuje enzýmy a ďalšie telesné tekutiny (pot, hlien…), ktoré majú za normálnych okolností konzistenciu, ktorá sa podobá olivovému oleju. Odlišná genetická informácia ale spôsobuje, že tieto tekutiny bývajú o poznanie hustejšie. Táto zmena potom môže významne ovplyvniť fungovanie dôležitých telesných procesov.
Ako túto chorobu spoznať? A dá sa nejako liečiť?
Príznaky cystickej fibrózy
Cystická fibróza sa nemusí u všetkých ľudí prejavovať rovnako. Tiež pre ňu neplatí, že sa objavuje v nejakom konkrétnom veku. U niektorých ľudí sa prejavia ešte v dojčenskom veku, u ďalších sa prvé príznaky prejavia až po dosiahnutí puberty, alebo dokonca ešte neskôr. Ani progresia choroby nie je úplne jednoznačná, pretože u niekoho sa choroba zhoršuje au ďalších pacientov sa zase v priebehu času jej príznaky zlepšujú.
Prvým príznakom, ktorý by ste si mali všímať, je podozrivo slaná chuť kože . Tú môžete odhaliť napríklad po tom, čo niekoho pobozkáte.
Medzi ďalšie potenciálne príznaky patria:
- Choroby a poruchy respiračného ústrojenstva (dlhotrvajúci vlhký kašeľ, dlhodobé infekcie pľúc…)
- Zažívacie problémy
- Podozrivý úbytok na váhe
- Strata chuti do jedla
- Oneskorený vývoj u detí
Diagnostika
Pokiaľ na sebe, alebo na niekom zo svojich blízkych, odhalíte niečo podozrivé, mali by ste sa objednať na dôkladnú zdravotnú prehliadku k svojmu ošetrujúcemu lekárovi. Niektoré príznaky cystickej fibrózy nie sú špecifické, takže za nimi môže byť aj nejaká iná choroba, alebo dlhodobo nevhodný životný štýl. V priebehu vyšetrenia na cystickú fibrózu môže prebehnúť CT, röntgen hrudníka, vyšetrenie pľúc a ich funkcie, test hlienu, test vzorky potu a mnoho ďalších vyšetrení, vrátane testov genetiky.
Liečba cystickej fibrózy
V súčasnej dobe neexistuje na cystickú fibrózu žiadny liek. Lekári sa preto snažia zmierňovať jej príznaky, vďaka čomu je možné dosiahnuť zlepšenie kvality života.
Veľakrát sú hlavnou zbraňou lieky. Pomerne často sa používajú antibiotiká , ktoré dokážu liečiť bakteriálne infekcie pľúc. Tiež sa podávajú lieky, ktoré dokážu riediť hlien, ktorý je po ich užívaní redší a menej lepkavý. V neposlednom rade sa môžu podávať aj lieky proti zápalom . V prípade vážnych problémov vám môžu lekári odporučiť aj operáciu, či transplantáciu. Existuje ale aj pohybová terapia, ktorú je možné praktizovať v domácich podmienkach. Jej cieľom je, aby niekoľkokrát denne došlo k uvoľneniu hlienu z pľúc.
Súčasťou liečby by mala byť aj zmena životného štýlu, ktorá by mala zahŕňať:
- Zvýšený pitný režim
- Cvičenie
- Nikotínovú abstinenciu
- Liečbu alergií
- Prácu, alebo štúdium v domácich podmienkach v čase chrípok a prechladnutí
Prognóza
V posledných rokoch sa podarilo výrazne zlepšiť prognózu. Predovšetkým kvôli tomu, že sa neustále rozširujú možnosti liečby. Ľudia s cystickou fibrózou sa môžu dožiť 40, 50 a dokonca aj viac rokov. Problém je ale v tom, že funkcia pľúc sa obvykle časom zhoršuje, čo môže viesť k nevratnému poškodeniu pľúc.
Poznáte niekoho, kto trpí cystickou fibrózou? Ak áno, darí sa mu žiť normálny život?
Zdroje informácií
https://sk.wikipedia.org/wiki/Cystická_fibróza – Cystická fibróza (slovensky)
https://www.healthline.com/health/cystic-fibrosis – Všetko o cystickej fibróze (anglicky)
https://www.healthline.com/health/cystic-fibrosis-facts – Rýchle fakty o cystickej fibróze (anglicky)