Vianočný stres si na vás vyberá svoju daň? Potom v tom rozhodne nie ste sami. To ale neznamená, že sa z jeho osídiel nemôžete vymaniť. Ale ako to urobiť? Stačí si osvojiť techniky mindfulness. A dnes si povieme, ako na to!
Ako sa zbaviť stresu a panických atak, Ktoré môže vyvolať? Keby na to existovala jednoduchá odpoveď, potom by sa nám všetkým určite rýchlo uľavilo.
Aj keď sa ale stresu, a to aj z toho, ktorý so sebou prináša sviatky, nezbavíte natrvalo, môžete ho udržiavať pod kontrolou vďaka jednoduchým technikám mindfulness, ktoré nás učia upierať pozornosť na prítomný okamih.
A v čom presne je to prínosné?
Určite poznáte citát, ktorý hovorí, že sa často stresujeme vecami, ktoré sa už stali, as ktorými už nemôžeme nič robiť. A potom aj vecami, o ktorých sa domnievame, že prídu niekedy v budúcnosti, ale nakoniec sa nikdy nestanú.
Tým teda zbytočne stresujeme sami seba a spôsobujeme si nepohodlie namiesto toho, aby sme si užívali to, čo prežívame teraz. A to už dáva zmysel. Čo myslíte?
Obsah článku
Čo je to mindfulness?
Je nám jasné, že termín mindfulness znie mnohým ľuďom vzletne a aj trochu nekonkrétne. Preto si ho na začiatok trochu vysvetlíme. V slovenčine sa dá mindfulness pomenovať ako všímavosť.
Všímavosť je základná ľudská schopnosť byť plne prítomný, uvedomovať si, kde sme a čo robíme, a nereagovať prehnane na to, čo sa okolo nás deje.
Nech sa však vzďaľujeme vo svojich mysliach od svojho tela a situácie akokoľvek ďaleko, všímavosť je tu od toho, aby nás vrátila tam, kde sme, čo robíme a čo cítime.
Mindfulness techniky a cvičenia
Mindfulness rozhodne nemá len jednu techniku alebo cvičenie, ktoré môžete opakovane vykonávať, ale rovno celý súbor rôznych metód, ktoré môžete (pokojne) ľubovoľne striedať.
Všímajte si
Prvým možným spôsobom praktizovania mindfulness je venovanie pozornosti tomu, čo sa deje práve teraz. Keď si uvaríte kávu alebo čaj, vnímajte teplotu nápoja, textúru a tvar hrnčeka, z ktorého pijete, jeho vôňu či chuť.
Tiež sa môžete zamerať na to, aké je to dotýkať sa pevnej dosky stola, čo vidíte, cítite alebo či je vám teplo či zima. Toto cvičenie môžete praktizovať niekoľko minút v kuse.
Žite prítomným okamihom
Áno, všetkých nás občas nebaví to, čo práve robíme. Napríklad pri práci si občas predstavujeme, čo budeme robiť popoludní, alebo večer, alebo čo musíme popoludní nakúpiť. Namiesto toho sa snažte pri niektorom z podobných mentálnych únikov zastaviť a vrátiť sa do prítomnosti k tomu, čo práve vykonávate. Dosť možno vám to pomôže zvýšiť produktivitu, dokončiť nepríjemnú úlohu rýchlejšie, a treba tiež nájsť malé radosti aj v niečom, čo je inak úplne obyčajné.
Dychové cvičenia
Ste v strese z frontu pri pokladni v obchode? Alebo vám vadí, že už hodinu stojíte v dopravnej zápche, pretože prevádzka zdržiava husté sneženie s poľadovicou? Zamerajte sa na svoj dych, ktorý by mal smerovať hlboko do brucha. Tým, že sa začnete plne sústrediť na dýchanie hlave umožníte, aby sa prestala zaoberať nepodstatným problémom.
Kde cvičiť?
Záleží na tom, aký druh cvičenia všímavosti plánujete vykonávať.
Jednoduché cvičenia všímavosti je možné vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek. Výskumy ukazujú, že obzvlášť prospešné je zapojenie zmyslov vonku.
Snažte sa cvičiť všímavosť každý deň po dobu približne šiestich mesiacov. Časom možno zistíte, že sa pre vás cvičenie všímavosti stane bezproblémovým. Berte to ako záväzok k obnoveniu kontaktu so sebou ak starostlivosti o seba samého.
Nakoniec možno zistíte, že to, čo by vás ešte nedávno znepokojovalo alebo rozčuľovalo, vás už necháva v oveľa väčšom pokoji. A o to predsa ide!
Zdroj
https://www.mindful.org/what-is-mindfulness/ – Čo je to mindfulness? (anglicky)
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/in-depth/mindfulness-exercises/art-20046356 – Techniky mindfulness (anglicky)